Ak chceme pravidelne behať, meditovať alebo dosahovať iné ciele, nemôžeme sa spoliehať len na motiváciu. Hoci vie nakopnúť, po čase vyprchá. Aby sa nám darilo robiť dlhodobé zmeny, potrebujeme si budovať zdravé rutiny a návyky. Ako na to?
Návyk je typ správania, ktoré robíme často a opakovane, zvyčajne nevedomky. Návyky sú u každého človeka iné. Líšia sa podľa životného štýlu, hodnôt, cieľov alebo každodenných rutín. Môžu byť škodlivé aj zdraviu prospešné.
Ak ráno po prebudení inštinktívne siahneme po cigarete, nejde o zdravý návyk. No vyvážené stravovanie, fyzická aktivita alebo cesta pešo do práce už vhodnými návykmi sú.
Návyky môžu byť spojené aj so zlozvykmi. Napríklad s obhrýzaním nechtov, fajčením niekoľkých cigariet denne alebo s neustálym surfovaním po sociálnych sieťach pred spaním.1,2
Rutina je akýsi pravidelný spôsob, ako robiť veci v konkrétnom poradí alebo v slede činností, ktorým sa pravidelne venujete. Môže sa skladať z rôznych návykov. Napríklad za rannú rutinu sa považuje to, že vstanete o piatej ráno, umyjete si zuby, osprchujete sa, dáte si raňajky, prezlečiete sa a idete do práce.
Každá rutina sa skladá z návykov. Najlepší spôsob, ako si vytvoriť nové návyky, je pridať ich do svojej rutiny. Tým si na ne zvykneme a stane sa z nich nevedomá alebo automatická činnosť. 1, 2
V knihe Atómové návyky opisuje americká choreografka Twyla Tharp, ako začína každý svoj deň rutinou. Tá spočíva v tom, že každý deň robí sériu aktivít v rovnakom poradí. Ráno sa zobúdza o pol šiestej, oblečie si cvičebný úbor, vezme mikinu a čiapku. Potom si zavolá taxík, aby ju odviezol do posilňovne, do ktorej chodí každý deň v rovnakom čase. Tharpová hovorí, že rituál nie je o type tréningu, ktorý v tom dni absolvuje, ale o ceste taxíkom.
Vo chvíli, keď ju vodič vezie, dokončuje svoj rituál. Je to úloha, ktorá sa pri každodennom opakovaní stáva návykom. Celá činnosť sa potom stáva opakovateľnou, jednoduchou a zároveň udržateľnou rutinou.
Ak sa pozeráme na rutinu a návyky z pohľadu psychológie, významnú úlohu tu zohráva americký psychológ B. F. Skinner a jeho teória operačného podmieňovania. Známe sú najmä jeho experimenty s holubmi.
Skinner pre ne vytvoril klietky s gombíkmi, ktoré im pri stlačení vpustili dnu potravinovú peletu. Holuby najskôr ďobali kade-tade. Postupne si však uvedomili, že ak ďobnú gombík, vypadne im potravinová peleta. Časom ďobali do tlačidla aj vtedy, keď už žiadne jedlo nedostali. Táto činnosť sa pre nich postupne stala návykom. 3
Skinner podľa toho rozlíšil tri hlavné faktory, ktoré celý proces budovania návykov ovplyvňujú:
Operačné podmieňovanie je druh učenia, pri ktorom sa aj my ľudia učíme správať tak, aby sme získali odmenu alebo sa vyhli nepohodliu. Ak nám nejaké správanie prináša želaný výsledok, pravdepodobnosť, že ho aj v budúcnosti zopakujeme, sa zvyšuje. Takýmto spôsobom vznikajú príčinné súvislosti.
Niektoré takto vybudované návyky sú pre nás prospešné, niektoré, naopak, deštruktívne. Uvediem pár príkladov: Som nervózny, a tak začnem jesť. Uspokojenie mi prináša samotná aktivita. Pri pravidelnom opakovaní spojenia hnevu a jedenia ako kompenzačnej stratégie sa to však stáva návykom. Keď som nervózny, jem.
To isté sa deje pri fajčení. Cítim sa v strese (podnet), idem fajčiť (riešenie). Po určitom čase, po „trénovaní“ tohto spojenia, mi vždy ako prvé pri strese napadne, že si mám ísť zapáliť.
Stres nás môže vystaviť vyššiemu riziku srdcovo-cievnych chorôb alebo iným spôsobom negatívne ovplyvniť naše celkové zdravie. Ak si striktne vyhradíme čas na pracovné aj osobné povinnosti, nemusíme sa stresovať tým, že niečo nestíhame.
Ak neviete dodržiavať spánkový režim, rutina je ideálnym spôsobom, ako to zmeniť. Aktivujete si ňou návyky, ktoré postupným udržiavaním zocelíte. To, že začnete udržovať konzistentné časy na spánok a prebudenie, vám pomôže nielen cítiť sa viac oddýchnuto, ale aj emočne vyrovnane a sústredenejšie.
Pravidelná fyzická aktivita môže mať pozitívny vplyv na zdravie srdca, kostí, svalov a aj našej duše. Rutinou si na rozdiel od krátkodobej motivácie vytvárame pravidelnosť, ktorá nám potom uľahčuje udržiavanie fyzickej kondície. Ak máme fyzickú aktivitu postavenú len na motivácii, naše predsavzatia k cvičeniu, behu alebo k iným športom môžu rýchlo stroskotať. 4, 5, 6, 9
Veľa ľudí si myslí, že práve motivácia tlačí k zmenám či k výsledkom. Často nás však môže doviesť len na štartovaciu čiaru, nie do cieľa. Práve rituály, rutiny, návyky a disciplína dokážu zabezpečiť, že činnosti, v ktorých sa chceme zlepšovať, sa stávajú udržateľnejšími.
Predtým, ako sa rozhodnete, že si nejakú rutinu nastavíte, by ste mali byť presvedčený, že sa ju budete snažiť dodržiavať čo najčestnejšie. V začiatkoch môže pomôcť aj odmeňovanie, podobne, ako to mali holuby v experimente.
Pamätajte si, každá zmena správania je náročná a aby bola rutina automatická, bude si vyžadovať dlhší čas. Ako tvrdí výskumníčka Phillippa Lally, kým sa návyk stane rutinou, môže to trvať až 66 dní.
Každý má nejaký životný štýl. Ten sa líši podľa toho, či ste mamička na materskej, dôchodca alebo profesionálny športovec. Nie všetci máme rovnaký časový balík a rovnaké plány. Všeobecný rutinný plán neexistuje. Všetky zdravé rutiny by však mali zahŕňať vyváženú stravu, fyzickú aktivitu a dostatok spánku.
Vaša rutina takisto nemusí byť úplne rovnaká každý deň. V jeden deň môžete ísť napríklad behať, v iný zase na prechádzku alebo dlhšiu turistiku. Je však dôležité nebyť na seba prísny. Ak si zavediete rutinu, dávajte si pozor, ako striktne si ju nastavujete.
Ak sa dnes rozhodnete, že do svojej každodennej rutiny pripojíte nový návyk, nemali by ste očakávať, že výsledky sa dostavia v priebehu niekoľkých minút. Vyberte si každý týždeň jednu maličkosť, na ktorej budete pracovať. Môže to byť pridanie niečoho nového a pozitívneho alebo odstránenie zlozvyku. Malými krokmi sa môžete dopracovať k veľkým výsledkom.
Určite už máte nejaké zaužívané návyky, ktoré praktizujete počas svojich rutín. Napríklad ak počas dňa nemáte čas na čítanie kníh a do práce aj z práce cestujete mestskou hromadnou dopravou, vezmite si so sebou knihu. Môže to byť ideálny spôsob, ako si nájsť na čítanie aspoň niekoľko minút denne.
Pouvažujte nad činnosťami, ktoré robíte a nie sú úplne zdravé, a nahraďte ich zdravšími alternatívami. Napríklad, ak sa cítite unavene v popoludňajších hodinách a jete sladké, aby ste sa nakopli, skúste ísť namiesto toho na krátku prechádzku, aby ste si rozprúdili krv a uvoľnili endorfíny.
Presne si plánujte, kedy robíte určité činnosti. Pokojne si do kalendára či diára vyznačte čas nielen na prácu, ale aj na oddych či cvičenie. Sú rovnako dôležité.
Aj keď by to malo byť len 15 minút denne, vyhraďte si čas na niečo, čo považujete za zábavné alebo relaxačné.
Ak sa vám niečo z vašej rutiny nepodarí, nekarhajte sa hneď za to. Ak ju jeden deň nedodržíte, neznamená to, že ste sa odsúdili k neúspechu. Podstatné je, aby ste sa potom vedeli k rutine vrátiť a pokračovať v nej čo najpravidelnejšie.10, 11