Počas tehotenstva a po pôrode zažíva veľké množstvo žien aspoň určitý stupeň mimovoľného močenia nazývaného inkontinencia. V niektorých prípadoch ženy zažívajú tiež črevnú (fekálnu) inkontinenciu, teda samovoľný únik stolice. K popôrodnému úniku moču prispieva množstvo faktorov vrátane prechodu dieťaťa pôrodnými cestami, zvýšená hmotnosť maternice, ako aj množstvo hormónov produkovaných počas tehotenstva. Genetické faktory a životný štýl zohrávajú tiež významnú úlohu v úniku moču po pôrode. Ženy s vyšším indexom telesnej hmotnosti, ako aj tie ktoré rodili prirodzeným spôsobom (nie cisárskym rezom) majú až o 50% vyššiu šancu na rozvinutie úniku moču po pôrode.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Počas tehotenstva a po pôrode sa až 4 z 10 žien stretávajú s inkontinenciou, teda samovoľným únikom moču. Ide o bežný jav po pôrode, no množstvo čerstvých mamičiek trápi pocit hanby. Ide o jav bežný a na jeho liečbu je množstvo neinvazívnych možností, ktoré ju dokážu zlepšiť, alebo úplne odstrániť. Inkontinencia má niekoľko typov, po pôrode sa však väčšinou stretávame s takzvanou stresovou inkontinenciou, Smiech, kašľanie, kýchanie, skákanie a iné aktivity môžu zvýšiť tlak na zvierač močového mechúra, svalovú chlopňu na dne močového mechúra, ktorá riadi tok moču. Tento tlak môže viesť k následnému úniku moču.
Inkontinencia podľa častosti úniku moču rozlišuje na tri stupne. V najmenej rozvinutom štádiu, teda prvom stupni pozorujeme len občasný únik moču v malých množstvách (po kvapkách) len jeden až dva razy do dňa. V strednom štádiu, druhom stupni už ide o častý únik moču prúdom aj niekoľkokrát do dňa. Tretí stupeň je charakterizovaný trvalým únikom moču niekoľkokrát za deň a aj počas noci. Tento stupeň sa často spája aj s črevnou inkontinenciou, teda únikom stolice.
Pôrod je pre ľudské telo veľmi náročný a vedie k mnohým dočasným alebo trvalým zmenám na tele ženy. Jedným z nich môže byť aj schopnosť ženy kontrolovať močenie. V období gravidity váha rozpínajúcej sa maternice oslabuje silu svalov panvového dna ženy a tým spôsobuje únik moču. Pri pôrode môže dochádzať k oslabeniu rovnakých svalov a preto príznaky môžu pretrvávať aj po pôrode. Hormóny, genetika a iné faktory, ako aj samotný životný štýl a fajčenie môžu mať tiež vplyv a zvýšiť pravdepodobnosť inkontinencie po pôrode.
K ďalším faktorom, ktoré môžu mať vplyv na únik moču po pôrode patria:
Inkontinencia je úplne bežná u čerstvých mamičiek, no môže sa objavovať aj mesiace alebo roky po pôrode. Pri rozvinutí akýchkoľvek problémov by mala žena vyhľadať odborníka, ktorý jej pomôže odstrániť tento nepríjemný problém. Na trhu je veľké množstvo liečebných postupov, ktoré zlepšia kvalitu života matky.
Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť inkontinencie ak mali počas tehotenstva problémy s únikom moču, najmä počas prvého a druhého trimestra. Taktiež ženy, ktoré mali dlhý pôrod, alebo bol ich pôrod indukovaný pomocou kliešťov, alebo takzvaného vákuového extraktoru môžu mať po pôrode vyššie riziko problémov samovoľného úniku moču.
Podľa Národného Inštitútu pre zdravie žien majú ženy, ktoré rodili prirodzeným spôsobom o 50% vyššiu pravdepodobnosť inkontinencie ako tie, ktoré rodili cisárskym rezom.
Ženy, ktoré majú vyššiu telesnú hmotnosť a po narodení dieťaťa si udržia svoju tehotenskú hmotnosť majú väčšiu pravdepodobnosť, že po pôrode zažijú inkontinenciu a prolaps panvových orgánov. Popôrodná strata hmotnosti výrazne znižuje riziko úniku moču aj napriek iným rizikovým faktorom.
Ďalšími rizikovými faktormi sú:
Našťastie existuje dnes veľké množstvo efektívnej liečby. Niektoré z nich zahŕňajú:
Vo väčšine prípadov, ženy zaznamenajú zlepšenie inkontinencie po prvých zmenách, ktoré začali vykonávať po doporučení od lekára. Je podstatné si uvedomiť, že nejde o bežnú časť života a tento stav dokáže žena ovplyvniť liečbou. Je ale potrebné aby si svoj problém priznala a urobila prvý krok. Ak sa cítite nekomfortne ísť ku lekárovi, na internete nájdete veľké množstvo videí ako posilniť svaly panvového dna s ktorými je možné začať ihneď. Pozitívne myslenia a zdravý životný štýl taktiež výrazne prispievajú k odstráneniu tohto problému.