10.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Samovoľný únik moču po pôrode

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Počas tehotenstva a po pôrode zažíva veľké množstvo žien aspoň určitý stupeň mimovoľného močenia nazývaného inkontinencia. V niektorých prípadoch ženy zažívajú tiež črevnú (fekálnu) inkontinenciu, teda samovoľný únik stolice. K popôrodnému úniku moču prispieva množstvo faktorov vrátane prechodu dieťaťa pôrodnými cestami, zvýšená hmotnosť maternice, ako aj množstvo hormónov produkovaných počas tehotenstva. Genetické faktory a životný štýl zohrávajú tiež významnú úlohu v úniku moču po pôrode. Ženy s vyšším indexom telesnej hmotnosti, ako aj tie ktoré rodili prirodzeným spôsobom (nie cisárskym rezom) majú až o 50% vyššiu šancu na rozvinutie úniku moču po pôrode.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je to inkontinencia;
  • čo spôsobuje popôrodnú inkontinenciu;
  • ktoré faktory vplývajú na únik moču po pôrode;
  • ako sa pristupuje k liečbe popôrodnej inkontinencii.

Počas tehotenstva a po pôrode sa až 4 z 10 žien stretávajú s inkontinenciou, teda samovoľným únikom moču. Ide o bežný jav po pôrode, no množstvo čerstvých mamičiek trápi pocit hanby. Ide o jav bežný a na jeho liečbu je množstvo neinvazívnych možností, ktoré ju dokážu zlepšiť, alebo úplne odstrániť. Inkontinencia má niekoľko typov, po pôrode sa však väčšinou stretávame s takzvanou stresovou inkontinenciou, Smiech, kašľanie, kýchanie, skákanie a iné aktivity môžu zvýšiť tlak na zvierač močového mechúra, svalovú chlopňu na dne močového mechúra, ktorá riadi tok moču. Tento tlak môže viesť k následnému úniku moču.

Inkontinencia podľa častosti úniku moču rozlišuje na tri stupne. V najmenej rozvinutom štádiu, teda prvom stupni pozorujeme len občasný únik moču v malých množstvách (po kvapkách) len jeden až dva razy do dňa. V strednom štádiu, druhom stupni už ide o častý únik moču prúdom aj niekoľkokrát do dňa. Tretí stupeň je charakterizovaný trvalým únikom moču niekoľkokrát za deň a aj počas noci. Tento stupeň sa často spája aj s črevnou inkontinenciou, teda únikom stolice.

Autor: sayukichi/Shutterstock

Čo spôsobuje popôrodnú inkontinenciu?

Pôrod je pre ľudské telo veľmi náročný a vedie k mnohým dočasným alebo trvalým zmenám na tele ženy. Jedným z nich môže byť aj schopnosť ženy kontrolovať močenie. V období gravidity váha rozpínajúcej sa maternice oslabuje silu svalov panvového dna ženy a tým spôsobuje únik moču. Pri pôrode môže dochádzať k oslabeniu rovnakých svalov a preto príznaky môžu pretrvávať aj po pôrode. Hormóny, genetika a iné faktory, ako aj samotný životný štýl a fajčenie môžu mať tiež vplyv a zvýšiť pravdepodobnosť inkontinencie po pôrode.

K ďalším faktorom, ktoré môžu mať vplyv na únik moču po pôrode patria:

  • poškodenie nervov, ktoré ovládajú močový mechúr, konečník a svaly panvového dna,
  • pohyb močovej trubice a močového mechúra z ich obvyklej polohy,
  • absolvovanie epiziotómie alebo natrhnutie svalu panvového dna počas pôrodu,
  • podstúpenie asistovaného vaginálneho pôrodu pomocou klieští alebo podtlaku, ktoré môžu poškodiť panvové dno a análny zvierač, čo vedie k inkontinencii moču alebo stolice.

Inkontinencia je úplne bežná u čerstvých mamičiek, no môže sa objavovať aj mesiace alebo roky po pôrode. Pri rozvinutí akýchkoľvek problémov by mala žena vyhľadať odborníka, ktorý jej pomôže odstrániť tento nepríjemný problém. Na trhu je veľké množstvo liečebných postupov, ktoré zlepšia kvalitu života matky.

Rizikové faktory inkontinencie po pôrode

Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť inkontinencie ak mali počas tehotenstva problémy s únikom moču, najmä počas prvého a druhého trimestra. Taktiež ženy, ktoré mali dlhý pôrod, alebo bol ich pôrod indukovaný pomocou kliešťov, alebo takzvaného vákuového extraktoru môžu mať po pôrode vyššie riziko problémov samovoľného úniku moču.

Podľa Národného Inštitútu pre zdravie žien majú ženy, ktoré rodili prirodzeným spôsobom o 50% vyššiu pravdepodobnosť inkontinencie ako tie, ktoré rodili cisárskym rezom.

Ženy, ktoré majú vyššiu telesnú hmotnosť a po narodení dieťaťa si udržia svoju tehotenskú hmotnosť majú väčšiu pravdepodobnosť, že po pôrode zažijú inkontinenciu a prolaps panvových orgánov. Popôrodná strata hmotnosti výrazne znižuje riziko úniku moču aj napriek iným rizikovým faktorom.

Ďalšími rizikovými faktormi sú:

  • množstvo pôrodov;
  • vyšší vek;
  • vyššia váha novorodenca;
  • chronické ochorenie priedušiek a pľúc;
  • ťažká fyzická práca;
  • dedičná predispozícia;
  • opakované zápaly močového mechúra;
  • urologické a gynekologické operácie;
  • depresie a psychický stres;
  • ochorenie chrbtice a miechy;
  • cukrovka;
  • práca v chladnom a vlhkom prostredí a iné.

Liečba popôrodného úniku moču

Našťastie existuje dnes veľké množstvo efektívnej liečby. Niektoré z nich zahŕňajú:

  • Diéta a cvičenie. Jedlo a nápoje ako káva, citrusy, korenené jedlá a sóda môžu dráždiť močový mechúr. Obmedzenie alebo vylúčenie týchto potravín môže pomôcť zlepšiť príznaky inkontinencie. Udržiavanie hmotnosti v rámci zdravého rozsahu BMI a/alebo zameranie sa na chudnutie počas tehotenstva môže tiež pomôcť pri kontrole močového mechúra.
  • Špeciálne cvičenia. Kegelove cviky posilňujú panvové dno a poskytujú väčšiu kontrolu nad nutkaním na močenie. V našom článku o týchto cvikoch sa dozviete viac. 
  • Fyzická terapia. Cvičenie panvového dna môže tiež pomôcť vybudovať svalovú pamäť a silu. Brušné svaly, svaly bokov a svaly panvového dna spolupracujú, keď žena vykonáva posilňovacie cvičenia ako Kegelove cviky. Fyzioterapeuti identifikujú oblasti slabosti v týchto svalových skupinách, aby pomohli žene vybudovať silné jadro a panvové dno.
  • Tréning močového mechúra. Močový mechúr je sval, ktorý treba pravidelne posilňovať. Plánovanie časov močenia a následné postupné zvyšovanie času medzi močením môže zvýšiť silu močového mechúra.
  • Perkutánna stimulácia tibiálneho nervu (PTNS). PTNS je nechirurgická liečba hyperaktívneho močového mechúra a forma neuromodulačnej terapie. Počas liečby PTNS lekár umiestni tenkú ihlu do členku, kde sa nachádza tibiálny nerv. Ihla dodáva elektrické impulzy do tibiálneho nervu, ktorý vysiela signály do sakrálnych nervov v chrbtici, ktoré riadia funkciu močového mechúra a panvového dna. V priebehu času tieto impulzy blokujú nervové signály, ktoré nefungujú správne, aby sa zmiernili príznaky inkontinencie moču.
  • Hodnotenie faktorov životného štýlu. Nadmerné kašľanie spôsobené fajčením alebo nadváhou môže zbytočne zaťažovať svaly panvového dna. Niektoré lieky, ako sú antidepresíva a antihistaminiká, môžu mať tiež vplyv na inkontinenciu moču.
  • Pesár. Pesár je zariadenie vložené do vagíny, ktoré poskytuje podporu vaginálnym tkanivám a pomáha pri inkontinencii močového mechúra.
  • Chirurgické liečby. Možnosti chirurgickej liečby môžu pomôcť pri podpore panvového dna a môžu sa odporučiť ženám, ktoré ukončili pôrod a nemali úspech s konzervatívnou terapiou.
Autor: saykimchi/Shutterstock

Vo väčšine prípadov, ženy zaznamenajú zlepšenie inkontinencie po prvých zmenách, ktoré začali vykonávať po doporučení od lekára. Je podstatné si uvedomiť, že nejde o bežnú časť života a tento stav dokáže žena ovplyvniť liečbou. Je ale potrebné aby si svoj problém priznala a urobila prvý krok. Ak sa cítite nekomfortne ísť ku lekárovi, na internete nájdete veľké množstvo videí ako posilniť svaly panvového dna s ktorými je možné začať ihneď. Pozitívne myslenia a zdravý životný štýl taktiež výrazne prispievajú k odstráneniu tohto problému.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

How to handle uniray incontinence after childbirth

Incontinence

Kegelove cviky

Inkontinencia v tehotenstve a po pôrode

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
časté nutkanie na močeniemočová inkontinenciamočový mechúr