27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Sedem rád, ako sa stravovať pri dojčení

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Dojčiaca mamička sa nemusí strachovať, či niektorá potravina neublíži bábätku a mať „zoznam stravovacích obmedzení“. Je dobré sa usilovať o vyváženú stravu, aby vaše telo i telíčko vášho bábätka mali dostatok potrebných živín pre zdravie. Nie je potrebné jesť za dvoch. Strava by mala byť pestrá a rozmanitá. Pri tekutinách však platí, že pijete za dvoch. Vhodná je čistá voda a minerálne vody s nízkym obsahom sodíka.

    1. Netreba jesť za dvoch. Energetická potreba pri dojčení narastá približne o 500 kcal. Potreba pre dospelého je okolo 2000 kcal. To znamená, že nie je potrebné zdvojnásobiť dávku jedla, dôležitejšie je, aby sa chýbajúci energetický príjem doplnil vhodnými potravinami.

    2. Nie je nutné obmedzovať sa. To vedie k nevyváženej strave a nedostatku niektorých živín u vás, aj u dieťatka. Naopak, strava by mala byť pestrá a rozmanitá. Samozrejme, ak má vaše dieťatko „problém” s nejakou potravinou, radšej jej konzumáciu prerušte. Problémy sa môžu prejaviť zmenou stolice, boľavým a nafúknutým bruškom, či kožnou vyrážkou. Príznaky sa prejavia zvyčajne do 6 až 12 hodín a potom rýchlo ustúpia. Keďže tráviaci systém detí sa vyvíja, za pár týždňov môžete skúsiť danú potravinu znova zaradiť do jedálnička.

    3. Problémových potravín je mnoho, ale každé dieťa reaguje inak, takže ak máte radi napríklad čokoládu, môžete ju po troche skúsiť zaradiť do jedálnička – uvidíte, čo na to vaše bábätko. Tu je zoznam takzvaných problémových potravín: citrusy, kiwi, ananás, broskyne, marhule, jahody, maliny, ostružiny, orechy, med, rajčiny, zeler, paprika, chren, strukoviny, kyslá kapusta, mak, cesnak, cibuľa, korenie, alkohol, káva, čokoláda, údeniny.

    4. Počúvajte, čo vám bábätko hovorí. Chuť materského mlieka sa mení aj v závislosti od toho, čo konzumujete. Ak zistíte, kedy vášmu bábätku mlieko po konkrétnom jedle chutí viac, doprajte mu ho. Ak je to naopak, počkajte pár týždňov – chute detí sa menia. Čo nechutí dnes, zajtra môže byť číslom jedna.

    5. Rozmanitá strava ovplyvňuje bábätko. Samozrejme – pozitívne. Zvyká si na rozličné chute, posilňuje sa imunita. Ideálne je držať sa pravidla: „Z každého rožka troška”.

    6. Počas dojčenie nezabudnite zvýšiť príjem tekutín. Tu na rozdiel od jedla totiž platí, že pijete za dvoch. Vhodné nápoje sú čistá voda, bylinkové a ovocné čaje, minerálne vody s nízkym obsahom sodíka, čerstvé zeleninové alebo ovocné šťavy.

    7. Zákazy na záver. Rozmanitá strava má predsa nejaké hranice. Zakázaný by mal byť alkohol, fajčenie, návykové látky a opatrnosť treba zvýšiť pri užívaní akýchkoľvek liekov (aj pri tých, ktoré sa používajú na pokožku). V prípade akýchkoľvek nejasností sa radšej poraďte s vašim lekárom alebo lekárnikom.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    maternicatehotenstvo