Skorbut je choroba, ktorú spôsobuje v tele nedostatok vitamínu C (kyselina askorbová). Ten je základnou výživovou látkou, zohráva úlohu vo vývoji a správnom fungovaní viacerých telesných štruktúr a procesov. Podieľa sa na správnej tvorbe kolagénu, ktorý pomáhavytváraťštruktúru a stabilitu spojivového tkaniva, na cholesterole a metabolizme proteínov, absorpcii železa, antioxidačných účinkoch tela, na hojení rán a tvorbe neurotransmiterov, ako je dopamín a epinefrín.
Príznaky skorbutu sa zvyčajne začínajú objavovať minimálne po štyroch týždňoch závažného nedostatku vitamínu C. Všeobecne však trvá tri mesiace i viac, kým sa symptómy naplno rozvinú.
Včasné varovné signály: Kým sa stav stane vážnym, človek na sebe môže pozorovať skoré príznaky. Ide o slabosť, nevysvetliteľné vyčerpanie, zníženú chuť do jedla, popudlivosť, bolesť v nohách a horúčku.
Symptómy neliečeného skorbutu po jednom až troch mesiacoch:
Ťažké komplikácie (príznaky a komplikácie spojené s dlhodobým neliečeným skorbutom)__:
Skorbut u dojčiat: Dojčatá so skorbutom sú podráždené, plačlivé a ťažko utíšiteľné. Môžu sa tiež zdať paralyzované, ležiace s pasívnymi rukami a nohami. Deťom so skorbutom sa vyvíjajú krehké kosti, náchylné na zlomeniny. Rizikové faktory skorbutu u dojčiat sú: podvyživená matka, nedostatočné výživné kŕmenie, ťažkosti s ošetrovaním, obmedzujúce alebo špeciálne stravovacie potreby, poruchy trávenia alebo absorpcie.
Dôvodom nedostatku vitamínu C je, že telo ho nedokáže v tele vytvárať. To znamená, že všetok vitamín, ktorý telo potrebuje, musí človek prijať prostredníctvom jedla alebo nápojov, prípadne užívaním doplnkov. Väčšina ľudí so skorbutom nemá prístup k čerstvému ovociu a zelenine alebo nemá zdravú výživu ako takú. Preto je toto ochorenie rozšírené najmä v chudobnejších častiach sveta. Nedávne prieskumy verejného zdravia však ukázali, že skorbut môže byť vo vyspelých krajinách oveľa rozšírenejší než kedysi, a to najmä medzi rizikovými segmentmi obyvateľstva.
Rizikové faktory pre podvýživu a skorbut:
Lekár sa pri kontrole zameriava na históriu výživy, skontroluje príznaky ochorenia a urobí krvný test. Ten sa použije na kontrolu hladín vitamínu C v krvnom sére. Všeobecne platí, že ľudia so skorbutom majú hladiny vitamínu C v krvnom sére nižšie ako 11 μmol/l.
Hoci príznaky môžu byť závažné, skorbut je pomerne na liečbu jednoduchý. Vitamín C je prirodzene prítomný v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, často sa pridáva do džúsov, obilnín a snackov. Mierny prípad skorbutu sa vylieči konzumáciou aspoň piatich porcií ovocia a zeleniny denne. Vhodné sú aj doplnky s obsahom vitamínu C, ktoré sú široko dostupné a ľahko sa konzumujú. Ak príznaky pretrvávajú aj po niekoľkých dňoch výživových zmien, treba sa poradiť s lekárom.
Pri ťažkých až chronických prípadoch skorbutu lekár odporučí vysoké dávky perorálnych doplnkov s obsahom vitamínu C počas niekoľkých týždňov až mesiacov. Neexistuje konsenzus o konkrétnej terapeutickej dávke pre ťažký skorbut.
Zdroje vitamínu C: Na liečbu skorbutu sa najčastejšie používa citrusové ovocie ako pomaranče, limetky a citróny. Ďalšie potraviny s vysokým obsahom vitamínu C sú sladká paprika, papája, tmavozelené listy kelu a špenátu, brokolica, ružičkový kel, kiwi, maliny, jahody a ostružiny, ananás a mango, rajčiny, väčšina melónov, zelený hrášok, zemiaky, karfiol. Keďže vitamín C sa rozpúšťa vo vode, varenie, konzervovanie a dlhodobé skladovanie môže výrazne znížiť jeho obsah v potravinách. Preto je najlepšie potraviny bohaté na vitamín C konzumovať surové.
Zotavenie: U väčšiny ľudí po začatí liečby dochádza k zotaveniu pomerne rýchlo. V priebehu jedného alebo dvoch dní býva viditeľné zlepšenie príznakov, ako je bolesť, vyčerpanie, zmätok či výkyvy nálad. Ďalšie príznaky – slabosť, krvácanie, podliatiny, žltačka – môžu trvať ešte niekoľko týždňov, ale postupne sa stav začne zlepšovať.
Skorbut je spôsobený chronickým nedostatkom vitamínu C, no väčšina prípadov je mierna a objavuje sa u ľudí s nedostatočne vyváženou stravou. Ide o ľahko liečiteľný stav, ktorý možno zvrátiť v priebehu niekoľkých týždňov. Ak by sa choroba nelieči, hrozí riziko vážnych zdravotných komplikácií. V rámci prevencie je vhodné konzumovať rozmanitú stravu s dostatkom vitamínov. Odporúčaná denná dávka vitamínu C pre väčšinu ľudí je od 75 do 120 mg.