Škrkavka je parazitický červ. Infekcie spôsobené škrkavkami sú pomerne bežné, no najčastejšie v miestach bez modernej sanitácie. K ľuďom sa dostanú cez infikované potraviny a vodu. Infekcia zvyčajne nespôsobuje príznaky. Ak sa však červy v tele premnožia, môže to vyvolať problémy v pľúcach alebo v črevách.
Človek sa nakazí po náhodnom požití vajíčok parazita. Tie sa nachádzajú v pôde kontaminovanej ľudskými výkalmi alebo v tepelne neupravených potravinách, ktoré boli v kontaminovanej pôde, obsahujúcej vajíčka červov. Najčastejšie k nákaze u detí dochádza spôsobom, keď sa ich ruky dostanú do kontaktu s ústami po tom, ako sa hrajú na kontaminovanej pôde. Infekcia sa následne môže preniesť z človeka na človeka.
Po požití sa červy reprodukujú v ľudskom čreve. Červ prechádza niekoľkými fázami. Najprv človek vajíčko prehltne a to putuje do čreva. Následne sa pohybuje cez krvný obeh až do pľúc. Po dozretí škrkavky opúšťajú pľúca a cestujú do krku. Človek ich buď vykašle, alebo prehltne. Keď sú opäť v čreve, spájajú sa a položia ďalšie vajíčka. Niektoré vajíčka sa vylúčia cez výkaly, ostatné sa vyliahnu a vrátia sa do pľúc. Cyklus sa opakuje.
Kto je ohrozený: Škrkavka existuje na celom svete, ale najčastejšie sa vyskytuje v tropických a subtropických regiónoch vrátane Latinskej Ameriky a subsaharskej Afriky. Bežnejšia je v oblastiach s nedostatočnou hygienou. Environmentálne rizikové faktory zahŕňajú nedostatok modernej hygienickej infraštruktúry, používanie ľudských výkalov na hnojenie, cestovanie do krajín s teplým podnebím a konzumovanie tamojšej vody a potravín.
Ľudia často nemajú žiadne príznaky. Symptómy sa prejavia, až keď je telo zamorené parazitom. Škrkavky v pľúcach môžu spôsobiť kašeľ alebo zdurenie, dýchavičnosť, aspiračnú pneumóniu, krv v hlienoch, nepríjemný pocit v hrudi a horúčku.
V črevách môžu škrkavky zapríčiniť nevoľnosť, nepravidelnú stolicu alebo hnačku a upchaté črevá. Tieto problémy spôsobujú silnú bolesť a vracanie, stratu chuti do jedla, viditeľné červy v stolici, bolesť brucha, úbytok hmotnosti a narušenie rastu detí v dôsledku malabsorpcie.
Niektorí ľudia s veľkým zamorením červami môžu mať navyše príznaky, ako je únava a horúčka.
Komplikácie: Väčšina prípadov je mierna, pričom rozsiahle zamorenie sa môže rozšíriť do iných častí tela a viesť k nebezpečným komplikáciám. Môže spôsobiť blokáciu čreva červami, ktorá vyvoláva silnú bolesť a vracanie a vyžaduje okamžitú liečbu. Ďalšou komplikáciou môže byť zablokovanie priechodov do pečene alebo pankreasu, strata chuti do jedla a nedostatočná absorpcia živín, ktorá ohrozuje najmä deti. Keďže detské tenké črevo zvyšuje pravdepodobnosť intestinálneho upchatia, deti sú komplikáciami ohrozené ešte viac.
Infekcia sa diagnostikuje vyšetrením vzorky stolice, v ktorej je možná prítomnosť parazitov a vajíčok. Ak sa diagnóza potvrdí nálezom, sú nutné ďalšie testy, napríklad jeden zo zobrazovacích testov (röntgen, CT, ultrazvuk, MRI, endoskopia). Zobrazovacie testy pomôžu odhaliť, koľko červov sa rozrástlo do dospelosti a kde sú ich hlavné skupiny. Ak lekár chce zvážiť riziko komplikácií, je dôležité, aby vedel, ako dlho je človek infikovaný.
Liečba prebieha pomocou antiparazitických liekov. Medzi najbežnejšie používané patria albendazol, ivermektín a mebendazol. V prípade pokročilého stavu pacient zrejme bude potrebovať ďalšiu liečbu. Najčastejšie ide o chirurgický zákrok na kontrolu väčšieho zamorenia, prípadne o operáciu, ak červy úplne blokujú črevá.
Mnohí ľudia sa zotavia vďaka minimálnej liečbe. Príznaky môžu zmiznúť ešte predtým, než sa zahubia a vylúčia z tela všetky červy.
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť infikovaniu červami, je dodržiavanie správnej hygieny. To znamená, že pred jedlom alebo manipuláciou s jedlom si vždy treba umyť ruky mydlom a vodou. Tento postup je dôležité dodržiavať hlavne pri deťoch a učiť ich to.
Keď je človek v neznámych alebo rizikových krajinách, odporúča sa konzumovať jedlá len na overených miestach, piť balenú vodu z fľaše a nejesť surové ovociu a zeleninu. Je vhodné vyhýbať sa aj nečistým spoločným priestorom na kúpanie a kontaktu s pôdou.