Pravdepodobne ste už počuli, ako ľudia nazývajú niekoho iného „psychopatom“ alebo „sociopatom“, čo však tieto slová skutočne znamenajú?
Sociopatia aj psychopatia sa stali medzi odborníkmi v oblasti duševného zdravia dobre uznávanými pojmami, ale ani jedna nepredstavuje oficiálnu diagnózu. Tieto názvy nesú tiež veľa stigmy, najmä pre ľudí žijúcich s poruchami osobnosti, takže je najlepšie vyhnúť sa opisu každého, kto prejavuje násilné alebo manipulatívne správanie, ako „sociopatov“ alebo „psychopatov“.
Lekári oficiálne teda nediagnostikujú ľudí ako psychopatov alebo sociopatov. Namiesto toho používajú iný výraz, a to antisociálna porucha osobnosti.
Antisociálna porucha osobnosti (ASPD) sa definuje ako sústavné nerešpektovanie pravidiel či sociálnych noriem a opakované porušovanie práv iných ľudí.
Ľudia s týmto ochorením sa môžu zdať očarujúci a charizmatickí, aspoň na prvý pohľad, ale vo všeobecnosti je pre nich ťažké pochopiť pocity iných ľudí. Často totiž:
Viac o sociopatii a psychopatii sa dozviete v našom dvojdielnom seriáli.
Kľúčový rozdiel medzi psychopatom a sociopatom je v tom, či má svedomie – ten malý hlas vo vnútri, ktorý nám dá vedieť, keď robíme niečo zlé.
Psychopat nemá svedomie. Ak vám klame, nepociťuje žiadne morálne výčitky, hoci ich môže predstierať. Môže pozorovať ostatných ľudí a potom konať ako oni, aby nebol odhalený.
Sociopat zvyčajne svedomie má, ale je slabé. Sociopati vedia, že kradnúť je nesprávne a môžu pociťovať vinu alebo výčitky svedomia, avšak to ich správanie nezastaví.
Obom chýba empatia a schopnosť vcítiť sa do kože niekoho iného, no psychopat si menej váži ostatných. Niekto s týmto typom osobnosti vidí ostatných len ako predmety, ktoré môže využiť vo svoj prospech.
Stručne povedané, ľudia so sociopatiou majú málo empatie a zvyk racionalizovať svoje činy, ale poznajú rozdiel medzi dobrom a zlom. Psychopatia nezahŕňa žiadny zmysel pre morálku alebo empatiu.
Výskum z roku 2013 naznačuje, že rozdiel medzi psychopatiou a sociopatiou môže súvisieť s rozdielnou štruktúrou mozgu, ako je objem šedej hmoty alebo vývoj amygdaly.
Vo filmoch a televíznych reláciách sú psychopati a sociopati zvyčajne darebáci, ktorí zabíjajú alebo mučia nevinných ľudí. V skutočnom živote môžu byť niektorí ľudia s antisociálnou poruchou osobnosti násilní, ale väčšina nie. Namiesto toho používajú manipuláciu a bezohľadné správanie, aby dostali to, čo chcú.
Nie je ľahké odhaliť psychopata. Môžu byť inteligentní, očarujúci a dobrí v napodobňovaní emócií. Môžu predstierať, že sa o vás zaujímajú, ale v skutočnosti im to je pravdepodobne jedno. Sú to skúsení herci, ktorých jediným poslaním je manipulovať s ľuďmi za účelom osobného zisku.
Sociopati sú menej schopní predstierania. Dávajú jasne najavo, že sa nezaujímajú o nikoho iného ako o seba. Často obviňujú ostatných a majú výhovorky pre svoje správanie.
Niektorí odborníci vidia sociopatov ako „horúce hlavy“. Konajú bez toho, aby premýšľali o tom, ako to ovplyvní ostatných.
Psychopati sú „chladnejší“ a vypočítaví. Starostlivo plánujú svoje činy a plánovane využívajú agresiu, aby dosiahli to, čo chcú. Ak chcú napríklad vyšší plat alebo vyššiu pozíciu v práci, urobia si plán, ako odstrániť všetky prekážky, ktoré im bránia, aj keď ide o prácu alebo povesť inej osoby.
Neexistuje žiadny štandardný zoznam sociopatických príznakov, ale príznaky a symptómy ASPD zahŕňajú pretrvávajúci vzor ignorovania ostatných. Napríklad:
Ľudia s ASPD vo všeobecnosti prejavujú málo emócií alebo záujmu o životy iných. Môžu:
Pre ľudí s ASPD je vo všeobecnosti náročné udržiavať priateľstvá a vzťahy. Táto ťažkosť môže prameniť z vlastností ako sú:
Mnoho odborníkov považuje sociopatiu skôr za environmentálny než genetický konštrukt. Áno, neurotransmisia mozgu a zdedené gény zohrávajú určitú rolu, ale najväčšiu váhu má rodičovská výchova spolu s ďalšími faktormi prostredia. Na druhej strane sa zdá, že psychopatia je podmienená viac vrodenými biologickými faktormi.
Deti, ktoré nedostávajú dostatočnú starostlivosť od opatrovateľov, majú tendenciu vyrastať a učiť sa, že sa musia o seba postarať, pretože nikto iný to neurobí. Niektoré deti, ktoré od útleho veku zažívajú zneužívanie, násilie a manipuláciu, môžu začať napodobňovať toto správanie, keď prechádzajú svojimi vlastnými konfliktmi.
Výskum tiež naznačuje, že je možné „získať“ sociopatiu. Trauma alebo poškodenie predných lalokov mozgu, ku ktorým môže dôjsť v dôsledku poranenia hlavy alebo progresívnych ochorení, ako je demencia, môže viesť k určitému antisociálnemu správaniu.
Opäť majte na pamäti, že diagnostické kritériá nerozlišujú medzi sociopatiou a psychopatiou alebo akýmikoľvek samostatnými podtypmi ASPD.
Diagnóza ASPD vyžaduje okrem už vyššie spomenutých príznakov niekoľko ďalších kritérií:
Myslite na to, že poruchy osobnosti, vrátane APSD, zahŕňajú črty, ktoré sú mimo kontroly danej osoby. Tieto vlastnosti presahujú túžbu po osobnom zisku a majú tendenciu zostať v priebehu času nemenné, čo spôsobuje týmto ľuďom úzkosť.
Iné poruchy duševného zdravia môžu zahŕňať príznaky podobné ASPD:
Ľudia žijúci s poruchami osobnosti si nie vždy uvedomujú nejaké problémy so svojím správaním, takže často neuvažujú o vyhľadaní odbornej pomoci.
Môžu sa rozhodnúť spolupracovať s terapeutom, ak ich k tomu vyzve súdny príkaz alebo niekto v ich osobnom alebo pracovnom živote.
Niektorí ľudia tiež skúšajú terapiu na riešenie iných problémov vrátane:
Avšak, keďže veľa ľudí žijúcich s ASPD sa nikdy nerozhodne ísť na terapiu, existuje len malý výskum užitočných liečebných prístupov.
Psychoterapia zahŕňa rozhovor s terapeutom o myšlienkach a pocitoch, ktoré môžu vyvolať škodlivé alebo agresívne správanie.
Medzi potenciálne prospešné prístupy patria:
Food and Drug Administration (FDA) neschválila žiadne lieky na liečbu ASPD. Lekár alebo psychiater môžu však odporučiť lieky na symptómy spojené s týmto stavom, ako napríklad:
Ak by ste chceli pracovať na udržaní vášho vzťahu s niekým, kto má ASPD, môže vám pomôcť:
Manželské alebo rodinné poradenstvo vám tiež môže pomôcť vybudovať si pozitívnejší vzťah s milovanou osobou žijúcou s ASPD.
V konečnom dôsledku sa môžu ľudia s ASPD rozhodnúť nerešpektovať vaše hranice a naďalej spôsobovať emocionálne utrpenie alebo fyzickú ujmu. V takom prípade môže byť vašou najbezpečnejšou možnosťou ukončenie takéhoto vzťahu.
Výskumníci a odborníci naďalej skúmajú nuansy sociopatie a psychopatie. Stále však musia stanoviť jedinečné kritériá na diagnostiku a ASPD zostáva najbližšou diagnózou tomu, čo ľudia zvyčajne považujú za psychopatiu či sociopatiu.
Neexistuje žiadny liek na ASPD. Niektoré výskumy však naznačujú, že antisociálne správanie sa časom často znižuje. V strednom veku je menej pravdepodobné, že sa ľudia budú správať násilným alebo agresívnym spôsobom. Terapeutické prístupy, ktoré pomáhajú ľuďom naučiť sa nahradiť problematické správanie konštruktívnejším, môžu tiež ovplyvniť symptómy ASPD.
Stručne povedané, pre ľudí s ASPD je absolútne možné vybudovať si stabilné a plnohodnotné vzťahy s ostatnými, hoci to vyžaduje viac úsilia.
Na rozdiel od stereotypného zobrazovania v médiách si ľudia, ktorí vykazujú známky sociopatie, nevyberajú byť „zlí“. V mnohých prípadoch pravdepodobne len žijú s ASPD, stavom, ktorý sa vyvíja z kombinácie genetických a environmentálnych faktorov, vrátane zneužívania a zanedbávania v detstve.