Spánkové apnoe je časté a závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k zastaveniu dychu v spánku. Môže sa to stať aj 100-krát za hodinu. Dych sa počas spánku zastaví vinou zúženia dýchacích ciest. Spánkovým apnoe často trpia ľudia, ktorí chrápu. Diagnostikou sa zaoberajú spánkové centrá a spánkové laboratóriá. Ochorenie je nebezpečné najmä pre narušovanie prísunu kyslíka, znižovanie kvality spánku a vplyv na celkové zdravie. Ak sa nelieči, môže spôsobiť závažné problémy, napríklad infarkt. Rýchla diagnostika a liečba sú zásadné pre predchádzanie komplikáciám.
Spánkové apnoe môže mať viac príčin. Najčastejšie sa stretávame s takzvaným obštrukčným spánkovým apnoe. Vzniká, keď sa v spánku príliš uvoľnia svaly v zadnej časti krku. Mäkké tkanivá sa uvoľnia a spôsobia zúženie až uzavretie dýchacích ciest. Organizmus potom trpí nedostatkom kyslíka a v pľúcach sa vytvára nepríjemný tlak. Mozog nebezpečenstvo rozozná a človek sa prebudí, tak sa obnoví priechodnosť dýchacích ciest. Prebudenie je veľmi krátke, takže si ho človek neuvedomuje. K tomuto prebudeniu môže dôjsť aj 100-krát za hodinu, preto človek nedosiahne hlboký spánok.
Centrálne spánkové apnoe sa nevyskytuje často. Vzniká, keď mozog neplní svoju úlohu tak, akoby mal a nevysiela potrebné signály do dýchacích svalov – to spôsobuje chvíľkovú stratu dychu.
Rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia, sú väčší obvod krku, zväčšené mandle, obezita, mužské pohlavie, alkohol, drogy, sedatíva, fajčenie, upchatý nos.
Príznaky sprevádzajúce spánkové apnoe sú spojené s obštrukciou a dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do mozgu počas spánku. Patrí sem nadmerná spavosť, časté zaspávanie počas dňa, lapanie po dychu v noci, chrápanie, absencia snov, bolesti hlavy, sucho v ústach, príznaky depresie, hyperaktivita u detí, znížené libido a iné. Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré môžu byť zapríčinené týmto ochorením, patrí vysoký krvný tlak, poruchy srdcového rytmu, srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda.
Diagnostika sa stanovuje v takzvaných spánkových laboratóriách, kde pacient podstúpi kompletné vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení sa sleduje cez noc dýchanie, chrápanie, saturácia krvi kyslíkom, srdcová frekvencia, pohyby hrudníka, vzduchové prúdenie pri dýchaní, krvný tlak a mnohé iné.
V najľahších prípadoch stačí upraviť životosprávu, u obéznych pacientov znížiť telesnú hmotnosť, u fajčiarov ukončiť fajčenie. Alergikom sa odporúča vyhýbať sa alergénom a užívať antihistaminiká, pripadne kortikosteroidy. Medzi komplexnejšie riešenia radíme prístroje, ktoré pomáhajú pacientom počas spánku dýchať, napríklad CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), ktorý udržuje trvalý pretlak v dýchacích cestách. Chirurgická liečba operatívne odstráni prekážky, ktoré spôsobujú obštrukciu dýchacích ciest.
Prevencia spočíva v zmene životného štýlu, znížení telesnej hmotnosti, obmedzení fajčenia, pitia alkoholu, užívania sedatív. Pri alergii je potrebné pravidelné užívanie liekov.