10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Srdcová porucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Srdce patrí medzi najdôležitejšie orgány v našom tele. Skladá sa zo štyroch dutín, ktoré fungujú ako neustále pracujúca svalová pumpa, poháňajúca krv cez cievy do celého tela. Srdce pracuje nezávisle od našej vôle na princípe elektrického stimulu, ktorý prechádza srdcom presne danými dráhami a v presnej časovej harmónii. Tým, ako prebiehajú srdcové stimuly dráhami cez jednotlivé srdcové dutiny, dochádza k sťahovaniu týchto dutín a srdce môže pumpovať krv do krvného obehu. Ak elektrický signál začne prechádzať po iných prevodných dráhach alebo vzniká na iných miestach, dochádza k disharmónii srdca a vznikajú srdcové arytmie. Pri disharmónii sa srdcová svalovina nesťahuje tak, ako by mala, a začínajú byť prítomné prvé príznaky. Keď sa tieto arytmie neliečia, môžu mať až fatálne následky.

Vznik a príčiny

Medzi rizikové faktory zapríčiňujúce srdcovú poruchu patrí vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, obštrukčné spánkové apnoe, nerovnováha iónov v tele, nadmerná konzumácia alkoholu, zvýšený príjem kofeínu, drogy, niektoré lieky, zdedené genetické poruchy, problémy so štítnou žľazou, produkujúcou hormóny ovplyvňujúce metabolizmus organizmu. Aj staroba ovplyvňuje vedenie vzruchov srdcom tak, že tento orgán stráca časť svojej flexibility a celkovo sa oslabuje.

Príznaky

Symptómy sprevádzajúce srdcovú poruchu sa môžu u jednotlivých pacientov líšiť. Medzi najčastejšie patria: dýchavičnosť, kašeľ, nepravidelné dýchanie, lapanie po dychu, opuchy končatín, bolesť v hrudníku, vykašliavanie krvi, nepríjemné pocity v oblasti srdca, mdloby, pocit na odpadnutie, búšenie srdca, chvenie srdca, zmena farby pokožky, nepravidelný srdcový tep.

Diagnostika

Lekár stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa zameriava predovšetkým na ochorenia srdca vyskytujúce sa v rodine a subjektívne ťažkosti, ktoré by mohli byť svojím prejavom príznakom srdcovej poruchy. Medzi základné klinické vyšetrenia patrí meranie krvného tlaku, vyšetrenie štítnej žľazy, kontrola končatín pre možnú prítomnosť opuchov.

Z diagnostických zobrazovacích metód sa používa elektrokardiogram (EKG). Vykonáva sa najskôr v pokojovom režime, neskôr po námahe. Tou môže byť chôdza po schodoch alebo stacionárny bicykel. Výstupom z EKG je krivka, ktorá zobrazuje záznam elektrickej aktivity srdca. Lekár na základe tejto krivky vie posúdiť, aké zmeny sú na srdci, aký je srdcový rytmus, pravidelnosť rytmu a umiestnenie srdcovej osi. Echokardiografické vyšetrenie pomocou zvukových vĺn zobrazuje tvar, veľkosť a rozmer dutín srdca. Dokáže určiť, aké množstvo krvi je srdce schopné prečerpať.

Liečba

Niektoré srdcové poruchy nie je nutné riešiť, ak nespôsobujú žiadne problémy. Hlavným cieľom liečby je nastolenie opätovného správneho sťahovania dutín a pravidelného srdcového rytmu. Medikamentózna terapia zahŕňa užívanie antiarytmík, ktoré pomáhajú udržiavať normálny srdcový rytmus, a antikoagulancií, respektíve antiagregancií, ktoré potláčajú riziko vzniku trombembolických komplikácií. V niektorých prípadoch je indikovaná prístrojová liečba kardiostimulátorom.

Prevencia

Vhodných preventívnych opatrení je viacero: dostatok pohybu a fyzickej aktivity, skoncovanie s fajčením a konzumáciou alkoholu, zníženie príjmu soli, stráženie hladiny cholesterolu, liečba vírusových a bakteriálnych ochorení a dostatok spánku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchavičnosťkašeľpocit na odpadnutiesrdcesrdcové arytmievykašliavanie krvi