Omdletie, tiež nazývané synkopa, sa môže objaviť u kohokoľvek z nás. Približne jedna tretina populácie uvádza, že počas života zažila aspoň jednu epizódu mdloby.
Náhle omdlenie, u inak zdravého človeka, nemusí byť hneď dôvod na obavu. Ak sa vám však stáva, že omdlievate často, prípadne pri mdlobách pociťujete opakujúce sa príznaky, mali by ste čím skôr vyhľadať lekársku pomoc.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Na to aby sme boli pri vedomí sa musí do mozgu neustále, bez prerušenia, pumpovať krv bohatá na kyslík. Ak je mozog zbavený tohto krvného zásobenia, hoci len na krátky čas, dôjde k strate vedomia. Omdlenie alebo synkopa je náhla a dočasná strata vedomia, v dôsledku nedostatočného prietoku krvi do mozgu, spôsobená náhlym poklesom krvného tlaku. Dočasný nízky krvný tlak môže mať rôzne príčiny, ktoré podnecujú krvné cievy k ich rozšíreniu, vrátane extrémneho tepla, emocionálneho stresu alebo bolesti.
Väčšina mdlôb nie je závažných pričom prejdú vcelku rýchlo. Epizóda mdloby zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd, aj keď zotavovanie po nej môže trvať aj niekoľko minút. Dôležité je určiť príčinu synkopy, aby sa jej dalo v budúcnosti predísť, prípadne aby sa zistilo, či za ňou nestojí vážne ochorenie srdca, ktoré si vyžaduje liečbu.
Ak sa potrebujete poradiť, využite bezplatné poradenstvo na linke poradenstva pre zdravie.
Blížiace sa odpadnutie nám môžu napovedať aj niektoré varovné príznaky. Pred samotnou stratou vedomia môže človek pociťovať:
Odpadnutie môže byť spôsobené množstvom zdravotných stavov ako napríklad:
Názov synkopy sa vzťahuje na zvýšenú aktivitu vágového nervu, ktorý dáva signál srdcu aby sa spomalilo a cievam aby sa rozšírili. Táto kombinácia účinkov vedie k poklesu krvného tlaku a príliš malému prietoku krvi do mozgu. Ide o najčastejší typ synkopy vo všetkých vekových skupinách, ale najmä u mladých ľudí. Vazovagálnu synkopu môže vyvolať:
Ortostatická hypotenzia, tiež známa ako posturálna hypotenzia, je zdravotný stav, pri ktorom človeku klesne krvný tlak, keď sa postaví. Na zabezpečenie konštantného krvného tlaku, cievy neustále menia svoj priesvit (rozširujú sa alebo naopak zužujú). Napríklad keď sa postavíme, cievy by sa mali zúžiť, aby sa krv v rámci gravitácie ´´nenahrnula´´ do nôh.
Pri ortostatickej hypotenzii je tento mechanizmus narušený. Cievy sa naopak ešte rozšíria, čo spôsobí hromadenie krvi v dolných končatinách a črevách. To vedie k zníženému prietoku krvi do mozgu. Prietok krvi sa obnoví, keď osoba spadne alebo je umiestnená do horizontálnej polohy. S vyšším vekom sa stáva tento stav bežnejším. Medzi spúšťače ortostatickej hypotenzie patrí:
Ochorenia srdca môžu tiež ovplyvniť, aké množstvo okysličenej krvi je pumpovanej do mozgu. Napríklad srdcová arytmia. Ak je srdcová frekvencia príliš pomalá alebo naopak rýchla, krvný tlak môže klesnúť a spolu sním sa môžu objaviť mdloby. Medzi ďalšie ochorenia srdcového svalu, ktoré môžu viesť k synkope patria chyby srdcových chlopní, srdcový infarkt, myokarditída (zápal srdcového svalu) a kardiomyopatie.
K mdlobám v dôsledku zápalu srdcového svalu alebo dilatačnej kardiomyopatie (natiahnutiu srdcového svalu) dochádza vtedy, keď srdcový sval ochabne a nie je schopný pumpovať krv tak dobre, ako by mal. Môže byť spojená s dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku a búšením srdca.
Ide o zvýšený tlak v cievach, ktorými sa krv dostáva do pľúc. V dôsledku tohto zvýšeného tlaku je pre krv náročnejšie dostať sa do pľúc. To znamená, že z pľúc vychádza menšie množstvo okysličenej krvi, a teda aj menšie množstvo krvi, ktorú srdce vyvrhuje do obehu, aj do mozgu. Mdloby spôsobené pľúcnou hypertenziou sa môžu vyskytnúť kedykoľvek, no najčastejšie sa objavujú pri cvičení.
Ak si na sebe všimnete príznaky ako točenie hlavy, nevoľnosť, potenie, dýchavičnosť alebo búšenie srdca ihneď si sadnite. Ak vám to okolnosti dovoľujú, ľahnite si a zdvihnite chodidlá. Zabezpečí sa tak lepší tok krvi do mozgu. V prípade, že si ľahnúť nemôžete, sadnite si, hlavu si dajte medzi kolená a pomaly zhlboka dýchajte. Čerstvý vzduch a dostatočné množstvo tekutín môžu tiež pomôcť, najmä ak je vám horúco.
Nie je nezvyčajné, že dojčatá či deti omdlejú po zadržaní dychu v amoku, keď sú rozrušené alebo silno plačú. Vo väčšine prípadov mdloby do minúty pominú a dieťa nadobudne vedomie. Počas takéhoto incidentu treba zachovať pokoj, zostať s dieťaťom, upokojiť ho a uložiť na bok ďaleko od všetkého čo by ho mohlo zraniť. Lekára treba vyhľadať v prípade, že dieťa zmodrie, trasie sa, stuhne alebo má svalové zášklby, čo môže byť príznakom záchvatu.
Keď uvidíte niekoho vo vašom okolí omdlieť, uložte ho v ľahu na chrbát, zakloňte mu hlavu a skontrolujte či osoba dýcha. Ak dýcha postupujte nasledovne:
Ak osoba nedýcha, poverte okoloidúcu osobu aby volala 155 alebo 112 zatiaľ čo vy začnete s KPR (Kardiopulmonálnou resuscitáciou).
Whato should i do if i fainted