Starostlivosť o zdravie na diaľku bola doteraz vnímaná ako doplnková služba, ale stáva sa kľúčovým nástrojom pre kontakt pacienta s lekárom. Viete, ako sa starať o svoje zdravie online, bez toho, aby ste museli niekam chodiť?
Pandémia nám ukázala, akí sme zraniteľní a nepripravení. Aj keď prísne opatrenia sa budú postupom času uvoľňovať, návšteva lekára môže byť riziková, či už ide o preventívnu prehliadku alebo o akútny stav.
Navzdory okolnostiam, každý z nás skôr či neskôr k lekárovi pôjde. Zdravotná starostlivosť na diaľku pravdepodobne nenahradí fyzickú návštevu a vyšetrenie u lekára. Využitie online nástrojov však môže pomôcť obmedziť nie nevyhnutné návštevy lekára a prispieť tak k znižovaniu rizika nákazy, koncentrácie chorých a čakacích dôb v zdravotníckych zariadeniach, ako aj zvýšiť bezpečnosť pacientov aj lekárov a zlepšiť efektivitu procesov liečby.
Mnohí lekári sa sťažujú na pacientov, ktorí si svoje príznaky hľadajú na internete, pretože nedokážu vnímať problematiku v širších súvislostiach a do ambulancie prichádzajú s rozmanitou ponukou diagnóz. Čítanie článkov na internete nie je náhradou za štúdium na lekárskej fakulte ani roky praxe v nemocnici. Vzťah medzi pacientom a lekárom by však mal byť o vzájomnej dôvere, rešpekte a komunikácii. V aktuálnej situácii nám však medicína na diaľku zásadne pomáha odbremeniť systém.
Pomôckou prvého kontaktu pri akýchkoľvek príznakoch ochorenia môže byť online samodiagnostický nástroj od Infermedica. Nemusíte nikam chodiť. Infermedica vám zadarmo a z pohodlia domova určí predpokladanú diagnózu a odporučí, ako postupovať ďalej. Online vyšetrenie prebieha anonymne, ale je potrebné pravdivo odpovedať na otázky, ktoré sa vás nástroj pýta. Iba tak bude schopný určiť vašu pravdepodobnú diagnózu.
Vyskúšajte online diagnostiku koronavírusového ochorenia. Infermedica vám na základe príznakov stanoví pravdepodobnosť ochorenia Covid-19 a poradí vám, čo by ste mali robiť.
Každý chronicky chorý pacient, ktorý užíva lieky pravidelne, môže využiť elektronický recept. Netreba nikam chodiť, stačí zatelefonovať svojmu lekárovi, a pokiaľ nie je potrebná osobná návšteva ambulancie, recept si vás počká v lekárni.
S elektronickým receptom nedostanete po odchode z ambulancie od svojho lekára do ruky papierový recept s liekmi na predpis. E-recept, ktorý vám vystaví lekár, sa nahrá do databázy a lieky si vyzdvihnete v ktorejkoľvek lekárni na Slovensku. Overenie vašej totožnosti v lekárni prebieha na základe vášho rodného čísla.
Ak chcete mať prehľad v receptoch a poplatkoch za lieky pre vás či vaše deti, nainštalujte si mobilnú aplikáciu vašej zdravotnej poisťovne. Okrem receptov získate digitálny preukaz poistenca, budete mať prehľad v liekoch, ktoré boli predpísané vám a vašim deťom. Mobilná aplikácia vám uľahčí správu zdravotných benefitov, umožní mobilné platby a prehľadne uvidíte, koľko peňazí vám vaša poisťovňa preplatí za lieky.
Byť matkou v neistých časoch je náročné, no stratiť očkovací preukaz je popri deťoch hračka. Každé dieťa by malo do troch rokov svojho života absolvovať 10 pediatrických poradní (preventívnych prehliadok). Okrem toho je potrebné sledovať kalendár pravidelných preventívnych očkovaní hexavakcínou, MMR a vakcínou na pneumokoky. Informácie, rady a záznamy o zdraví vášho dieťaťa teraz môžete mať na jednom mieste online.
Aká je vaša krvná skupina? Máte alergiu, chronické ochorenie alebo dlhodobo užívate lieky? Myslite na vašu bezpečnosť a vyplňte si kartu prvej pomoci online. Stať sa môže čokoľvek a doplňujúce informácie o vašom zdraví v digitálnom zdravotnom preukaze môžu pomôcť lekárom pri správnom stanovení vašej liečby.
Epidémia koronavírusu dala do popredia oblasť telemedicíny. Dá sa predpokladať, že s koronavírusom sa budeme musieť naučiť žiť a táto situácia bude priať rozvoju telemedicíny aj na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva vo svojich usmerneniach1 odporúča lekárom špecialistom väčšinu záležitostí riešiť telefonicky a v prostredí ambulancie vybaviť iba prípady, ktoré nemôžu počkať.
Preventívne prehliadky netreba zanedbať ani počas pandémie, pretože ostatné zdravotné problémy nepočkajú, kým prejde. Odporúčame kontaktovať vášho lekára a dohodnúť sa s ním na konkrétnom postupe. Buďte poctivým pacientom a nezatajujte svojmu lekárovi žiadne informácie, ktoré by mohli súvisieť s ochorením covid-19. Nenechávajte si vašu preventívku na neskôr z obavy pred koronavírusom. Ani váš lekár na nechce nakaziť a spraví všetko preto, aby jeho ambulancia a čakáreň boli bezpečné. Vyčkávaním na lepšie časy tiež prispejete k predlžovaniu čakacej lehoty na termín, nehovoriac o negatívnom vplyv na vaše zdravie.
Národné centrum zdravotníckych informácií komunikuje so širokou verejnosťou pomocou mobilnej aplikácie Moje ezdravie. Okrem možnosti požiadať o testovanie na ochorenie Covid-19 online v aplikácii získate najnovšie:
Jedným z vedľajších účinkov epidémie koronavírusu je aj nárast domáceho násilia. Izolácia v domácnosti bez kontaktu s okolitým svetom prináša konflikty aj v inak bezproblémových vzťahoch. Situácia je o to náročnejšia pre obete domáceho násilia, keďže žijú v jednej domácnosti s agresorom. Ak ste obeťou domáceho násilia alebo ho pozorujete vo vašom okolí, kontaktujte Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie.