Inkontinencia je mimovoľný únik moču. Dochádza k poruche schopnosti udržať kontrolu nad močovým mechúrom, ktorého vyprázdňovanie by malo byť riadené vedome. Jedným z klasifikovaných druhov je stresová inkontinencia. Moč pri nej uniká pri fyzickej námahe alebo športe, ale aj pri smiechu, kašli či podrepe. Najčastejšie sa vyskytuje u žien mladšieho a stredného veku.
Stresová inkontinencia je najčastejšie spôsobená hypermobilnou močovou trubicou vinou oslabeného panvového svalstva. Objavuje sa teda aj pri fyzickej aktivite, keď pracujú brušné svaly, stráca sa kontrola nad mechúrom a moč uniká.
Ďalšou príčinou býva problém so zvieračom v močovej trubici. Ak pacient nedokáže ovládať jeho sťahovanie, prípadne má sval poškodený, moč odchádza z tela samovoľne. Existujú prípady, keď sú príčiny prepojené – pacient trpí hypermobilnou močovou trubicou, ktorej zvierač navyše nedokáže ovládať.
Na stresovej inkontinencii sa podieľa viacero faktorov: zdravotné problémy, nadváha, tehotenstvo, menopauza, nesprávny životný štýl.
V prípade akejkoľvek inkontinencie je hlavným príznakom nechcený únik moču. Ak ide o stresový faktor, keď sú aktívne brušné svaly, uniká menšie množstvo moču a pacient môže túto situáciu predvídať. Na rozdiel od iných typov inkontinencie nie je nutné v noci vstávať a cielene sa chodiť vyprázdňovať, aby sa predišlo úniku. Neobjavuje sa ani nutkanie či častejšia potreba močenia.
Diagnóza
Príznaky inkontinencie sú podobné ako príznaky močovej infekcie. Ak sa tento predpoklad vyvráti, lekár potrebuje kompletnú zdravotnú anamnézu, pacienta vyšetrí a vykoná viacero testov zameraných na odhalenie príčiny.
Jednou z najpoužívanejších metód na zisťovanie stresovej inkontinencie je „test kašľom“. Sú pri ňom aktívne zapojené brušné svaly a robí sa veľmi ľahko. Ďalším testom môže byť zisťovanie množstva uniknutého moču, výpočet zostatkového moču v mechúre po vyprázdnení alebo kontrola ovládania mechúra pomocou lekárskych nástrojov.
V prípade stresovej inkontinencie je základným krokom posilnenie panvového svalstva. Je oporou pre správne fungovanie močového ústrojenstva, preto je nutné cieleným cvičením ho spevniť. Kvôli zaisteniu efektivity je dôležité cviky vykonávať správne. Ak bežný človek má problém toto svalstvo identifikovať, je nutné sa poradiť s odborníkom.
Panvové svalstvo možno spevňovať samostatným cvičením, cvičením s pomôckami, prípadne pomocou elektrickej stimulácie. Tá priamo aktivizuje panvové svaly, ktoré sa následne pravidelne zmršťujú. Cvičenie môže zlepšiť stav stresovej inkontinencie až o 90 percent.
V prípade potreby môže lekár predpísať lieky podporujúce zlepšenie stavu močovej trubice. Jednorazovou a účinnou pomocou sú chirurgické zákroky, ktoré buď nadvihnú mechúr s trubicou, čím sa zníži tlak, alebo sa opraví zvierač na močovej trubici. Ich účinnosť je veľmi vysoká.
Stresová inkontinencia nie je závažné ochorenie a podľa skúseností pri nej uniká pomerne málo moču. Bežnou pomocou sú vložky a intimky, ktoré nie sú liečebnými pomôckami, ale výrazne zvyšujú komfort. Ženy si tiež môžu pomôcť pesarom, ktorý po vložení do vagíny pomáha močovému mechúru brániť unikaniu moču. Najefektívnejšie je pravidelné cvičenie na posilnenie panvového svalstva, prípadne chirurgické zákroky na úpravu močového ústrojenstva. Majú vysokú účinnosť a výrazne skvalitňujú život pacienta.