Studený zápal pľúc sa šíri naprieč Európou, pravdepodobne sa objaví aj na Slovensku. Jeho typickým príznakom nie je kašeľ, ale bolesti hrdla.
Po prečítaní článku sa dozviete:
Obdobie jesene a zimy je typické nárastom výskytu respiračných ochorení. Na konci roka 2023 na Slovensku prevláda najmä chrípka a covid-19, avšak zo severnej Číny sa k nám cez viaceré krajiny Európy približuje aj ochorenie známe ako studený zápal pľúc.
Studený zápal pľúc ľuďom známy aj pod inými názvami – suchý zápal pľúc či dokonca chodiaca pneumónia – je takzvaná atypická pneumónia. Pri tomto ochorení vzniká zápal pľúcneho tkaniva.
Ide o zápal pľúc, ktorý:
Studený zápal sa šíri kvapôčkovou infekciou. To znamená, že sa od človeka k človeku dostane v podobe vzduchom letiacich kvapiek s obsahom vírusových častíc alebo baktérií, keď chorý kašle, kýcha či rozpráva. Ide o veľmi nákazlivé ochorenie.
Na rozdiel od typického zápalu pľúc, kde v klinickom obraze dominuje kašeľ a aj horúčky, pri atypickom zápale pľúc (studenom zápale pľúc) sa tieto príznaky takmer vôbec nevyskytujú.
Pacienti so studeným zápalom pľúc pociťujú najmä nasledujúce príznaky:
Pôvodcom studeného zápalu je baktéria s názvom Mycoplasma pneumoniae, ale aj vírus RSV (respiračný syncytiálny vírus).
Typickým pôvodcom „bežného“ zápalu pľúc sú iné typy baktérií (pneumokoky, hemofily a stafylokoky).
Atypický zápal pľúc sa šíri najmä v kolektíve detí vo veku od 3 do 15 rokov, teda hlavne v základných školách a škôlkach. Vyskytuje sa však aj u starších pacientov.
Pre netypický priebeh sa môže stať, že ochorenie nie je správne diagnostikované. Často prítomnosť atypického zápalu pľúc ukáže až RTG snímka hrudníka.
Pri ťažších formách ochorenia a pri ťažšom priebehu sa pacientom podáva antibiotická liečba. Ak bežný postup nezaberá, využívajú sa tzv. rezervné antibiotiká, ktoré sú o čosi účinnejšie než obvyklé.
Antibiotická liečba nedokáže usmrtiť baktérie spôsobujúce studený zápal pľúc. Jej cieľom je preto aspoň zastaviť množenie baktérií v tele človeka.
V súčasnosti nie je jasné, prečo sa táto infekcia začala šíriť „vo veľkom“ niekoľko mesiacov po odznení pandémie covidu-19.
Predpokladá sa súvislosť medzi poškodením imunitného systému vplyvom ochorenia covid-19 alebo súvislosť s uvoľnením opatrení v Číne. Ide však len o predpoklad, ktorý nie je podložený relevantnými dôkazmi.
Nezvyčajný nárast počtu prípadov pacientov so studeným zápalom pľúc eviduje v rámci Európy najmä Francúzsko. Na konci novembra 2023 hlásili až 36-percentný nárast prípadov nákazy spôsobenej baktériou Mycoplasma pneumoniae.
Podobná situácia sa odohráva aj v Holandsku, kde počet prípadov detí so studeným kašľom výrazne narastá. Podľa epidemiológov v oboch krajinách takýto trend zvýšeného výskytu nenastal približne posledných 10 rokov.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: