10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Stuhnutý krk

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Stuhnutý krk je charakteristický obmedzením pohyblivosti krku, ktorý často sprevádza bolesť. Okrem toho sa niekedy pripája bolesť hlavy. Najčastejšie k nemu dochádza po spánku v nevhodnej polohe, pri nesprávnom držaní tela či iným nadmerným preťažením svalov krku. Tieto príčiny bývajú dočasné a nepredstavujú vážnejší zdravotný problém. Stuhnutý krk však môže byť príznakom život ohrozujúcich stavov.

Vznik a príčiny

Najčastejšími príčinami stuhnutého krku sú:

Poškodenie svalov a väzov krku

Stuhnutie krku vzniká najčastejšie ako reakcia na nadmerné natiahnutie alebo natrhnutie krčných svalov a väzov. Svaly zareagujú na poškodenie zvýšením ich napätia či kŕčom. Krk sa stáva neohybný a na pohmat tuhý. Často ho sprevádza bolesť, ktorá môže byť len mierna, ale aj veľmi prudká a silná.

Príčinou poškodenia svalov a väzov býva preťaženie zlým držaním tela a nesprávnou polohou hlavy i krku pri spaní či práci. Spôsobiť ho môže aj dvíhanie ťažkých objektov alebo opakované pohyby krku. Ďalšou skupinou príčin sú úrazy. Krk je náchylný na poranenie najmä pri pádoch a autonehodách. Vyliečenie takéhoto stavu trvá väčšinou niekoľko dní až týždňov.

Ochorenia krčnej chrbtice

Chrbtica je tvorená kostenými stavcami, medzistavcovými platničkami, kĺbmi, miechou a nervami. Niekedy ich môžu postihovať rôzne chorobné stavy, ktoré sa prejavujú okrem iného aj stuhnutím krku.

Osteoartritída chrbtice

Je ochorenie chrbtice, ktoré vzniká jej dlhodobým opotrebovaním. Dochádza najmä k zmenám kĺbov, medzistavcových platničiek a kostí. Tieto zmeny môžu mať za následok obmedzenie pohybov hlavy a krku.

Herniácia (vyskočenie) platničky

Medzistavcové platničky sú štruktúry oddeľujúce stavce. Sú pevné a pružné, čo chráni stavce pred ich poškodením. Pri osteoartritíde či úrazoch môže platnička vyskočiť zo svojho pôvodného miesta. Následkom toho niekedy býva podráždenie blízkeho nervu. Stav často sprevádza bolesť krku, hlavy a stuhnutie šije.

Reumatoidná artritída a ankylozujúca spondylitída

Sú autoimunitné ochorenia, pri ktorých vlastný imunitný systém útočí na kĺby a chrbticu. Tie sa môžu stávať menej pohyblivé.

Meningitída

Je infekčné ochorenie obalov mozgu. Baktérie a vírusy vyvolávajú v obaloch zápal. Výsledkom je dráždenie a výrazné stuhnutie krku. Krk sa tak stáva často až mimoriadne neohybným. Okrem toho sa môže prejaviť horúčkami, bolesťou hlavy, nevoľnosťou a zvracaním. Môže vyvolávať výkyvy nálad a zmätenosť. Ak sú prítomné tieto príznaky a vzniká podozrenie na meningitídu, je nutné okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci. Meningitída je ochorením veľmi nebezpečným a často smrteľným.

Horúčka

V niektorých prípadoch môže rôzne stavy, ktoré sú sprevádzané horúčkou, sprevádzať stuhnutie krku.

Liečba

Vyhľadať lekársku pomoc pri stuhnutom krku sa odporúča, ak sa vyskytne horúčka (38 °C), nevoľnosť a zvracanie, sú prítomné výrazné bolesti hlavy, objaví sa zmätenosť, výkyvy nálad, porucha koordinácie a rovnováhy, bolesť bráni bežnému priebehu dní, zhoršený stav pretrváva bez zlepšenia dlhšie ako jeden týždeň.

Presný liečebný postup závisí od diagnózy stanovenej lekárom. Vo všeobecnosti môže pomôcť pokojový režim a znehybnenie krku v nákrčníku. Aplikácia tepla a chladu môže uľaviť od stuhnutia a bolesti. Rovnako bývajú účinné nesteroidné protizápalové lieky (napr. ibuprofen). Lekár môže odporučiť opatrné naťahovacie cvičenia, ktoré zvyknú vyliečenie urýchliť. Prevencia stuhnutia krku spočíva v správnom držaní tela a tiež posilňovaní a naťahovaní krčných svalov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť krkuchrbticahlavahorúčkakrknevoľnostpohyb a športzápalzmätenosťzvracanie