10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Subarachnoidálne krvácanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Subarachnoidálne krvácanie je typ mozgového krvácania. Subarachnoidálny priestor je oblasť medzi mozgovými obalmi, v ktorom sú cievy vyživujúce mozog. Krvácanie najčastejšie vzniká prasknutím vydutiny (aneuryzma) na cieve. Typicky sa prejavuje náhlou extrémne silnou bolesťou hlavy. Občas sa k nej môže pridať nevoľnosť, vracanie či strata vedomia. Ak sa krvácanie okamžite neošetrí, môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu a dokonca k smrti.

Vznik a príčiny

Subarachnoidálny priestor je za normálnych okolností vyplnený tekutinou, ktorá sa nazýva mozgovomiechový mok. Vedú ním krvné cievy, ktorých hlavnou úlohou je vyživovanie mozgu. Najčastejšie je krvácanie z týchto ciev následkom prasknutia vydutiny v ich stene. Na vznik a prasknutie vydutiny vplýva vysoký krvný tlak. Do mozgu sa nedostáva dostatok okysličenej krvi. Krvácanie sa typicky začne po telesnej alebo duševnej námahe. Okrem toho môže byť dôsledkom úrazov hlavy alebo vrodených ochorení ciev. Niekedy sa však príčina prasknutia aneuryzmy neobjasní. Ak krvácanie trvá dlhšie alebo je poškodená veľká cieva, môže nastať smrť.

Príznaky

Najtypickejším prejavom je obojstranná mimoriadne silná bolesť hlavy. Výrazná býva najmä v oblasti záhlavia a človek môže stratiť vedomie. Niekedy stav sprevádza nevoľnosť, vracanie a zvýšená citlivosť na svetlo a zvuky. Krv môže v subarachnoidálnom priestore dráždiť obaly mozgu. To sa môže prejaviť stuhnutím a obmedzenou pohyblivosťou šije. Pri dlhšom priebehu sa pridáva zmätenosť a rastúca spavosť.

Vzácnejšie býva prejavom epileptický záchvat – kŕč a niekedy aj strata vedomia. Varovným príznakom je zmena citlivosti a pohyblivosti časti tela alebo porucha zraku a reči. Pri týchto príznakoch je nutné okamžité lekárske vyšetrenie a nasadenie správneho liečebného postupu. Smrteľnosť tohto stavu je veľmi vysoká.

Diagnostika

Diagnóza subarachnoidálneho krvácania sa stanoví na základe typických príznakov a ďalších vyšetrení. V podozrivých prípadoch je základom CT vyšetrenie hlavy. Okrem toho sa lekár pýta na osobnú a rodinnú zdravotnú históriu. Niekedy môže zvážiť aj iné vyšetrenia. Príkladom je angiografia, pri ktorej sa zobrazia cievy v mozgu. Tá býva prínosom pri zisťovaní presného miesta krvácania.

Liečba

Základom úspešnej liečby je, čo najrýchlejšie rozoznanie príznakov, prevoz do nemocnice a začatie liečby. Liečba sa v prvom rade zameriava na stabilizáciu okamžitého zdravotného stavu človeka a zastavenie krvácania. Lekár môže navrhnúť operačnú alebo endovaskulárnu liečbu. Pri operácii sa krvácanie zastaví pomocou kovových svoriek, ktorými sa porušená cieva uzavrie. Pri endovaskulárnych výkonoch sa cez cievy zavedú nástroje, ktorými sa cieva zacelí. Ďalej je nutné dodržiavanie pokojového režimu a pravidelné sledovanie stavu lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
citlivosť na zvukycitlivosť oka na svetlohlavamozognevoľnostporucha spánkustrata vedomiasubarachnoidálne krvácanievracaniezmätenosť