,,Tragédia zažehnaná,” poviete si s úľavou, keď je život dieťaťa zachránený pred utopením. No stačí podceniť jediný krok na to, aby oň bojovalo opäť. Pod dohľadom, na suchu, hodiny po kúpaní!
Hry vo vode sú pre deti symbolom leta číslo jeden. Trasú sa od zimy, trkocú zubami, pery už majú modré, no aj tak ich z vody dostávate proti ich vôli a zavinujete ich do uteráka úplne rozmočené. Neprehltli pri šantení príliš veľa vody? Podcenenie dohľadu vám môže zarobiť na nočnú moru.
Žiadna rarita
A toto obdobie je štatisticky tiež ,,najplodnejšie´´ na letné úrazy. Najviac sa ich prihodí v domácom prostredí, a to dvakrát častejšie chlapcom ako dievčatám. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie tvorí 1/5 smrteľných úrazov detí do 14 rokov práve utopenie. Aj na Slovensku podstatne dominuje táto príčina v skupine neúmyselných úrazov a po dopravných nehodách je dokonca druhou najčastejšou príčinou úmrtí detí a mladistvých. Stačilo by pritom uplatňovať odporúčané preventívne opatrenia a zabránilo by sa až 90% neúmyselných úrazov.
Majte istotu
Za topenie najčastejšie môže nedostatok plávacích zručností, absencia plavčíka pri vodnej ploche, nestabilná plocha pri vode, panická reakcia, ale aj nedostatočný dohľad dospelého. Stačí pár sekúnd vašej nepozornosti, veď zle sa stane rýchlo. Najdôležitejšie je však okamžite zareagovať. No ani po záchrannej akcii nemôžete mať istotu, že dieťaťu v pľúcach nezostala voda. A tá môže ohroziť jeho život dokonca aj z nevinného ,,nalogania”.
Suché topenie je reflex
Aby sa dieťa topilo nasucho, nemusí byť práve v bazéne. Pri suchom topení dochádza k reflexnému stiahnutiu hlasiviek ich podráždením, na čo postačí malé množstvo vody vdýchnutej ústami alebo nosom. Dýchacie cesty sa uzatvoria, čím sa zabráni prenikaniu vody do pľúc, no zároveň je zablokovaný aj prísun kyslíka. Hrozí udusenie.
Utopenie 5 hodín po dokúpaní
Druhým prípadom topenia sa mimo vody je takzvané sekundárne topenie. Na rozdiel od suchého topenia voda preniká do pľúc. Aj po dlhých hodinách od úspešnej záchrany dieťaťa pred utopením, stále hrozia fatálne následky. Dieťa časť vody vykašle, no nemôžete si byť istí, že v dýchacom ústrojenstve jej ešte stále veľa nezostalo. V tomto prípade sa začína rozvíjať takzvaný pľúcny edém.
Dieťa najskôr nemusí vykazovať žiadne vážnejšie ťažkosti, no po pár hodinách ho postihnú prejavy alarmujúce opuch pľúc – bolesť hlavy, dezorientácia, únava, problémy s dýchaním, kašeľ, zvýšená teplota, modrenie tela až strata vedomia.
Hoci ide o vzácne prípady, nie sú vylúčené a sú mimoriadne závažné, preto je nevyhnutné pri každom incidente topenia sa privolať zdravotníkov, ktorí dieťaťu vykonajú kompletnú prehliadku a komplikácie vylúčia.
Vždy o krok vpred
Jedinou prevenciou pred utopením, je nestrácať deti z dohľadu ani v tej najmenšej vode či už vo väčšom bazéne, čľapkaní sa na záhrade alebo doma vo vani. Ak sa dieťa kúpe či hrá vo vode s viacerými ďalšími, pomôcť môže farebná pokrývka hlavy, ktorá ho odlíši od ostatných, rýchlejšie ho zameriate pohľadom a skontrolujete a taktiež ho uchráni pred úpalom či inými negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia.
A keď sa už nešťastie stane, VŽDY jeho zdravotný stav nechajte preveriť lekárom.
Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na 8 alarmujúcich signálov topenia:
bezúspešná snaha otočiť sa na chrbát a plávať určitým smerom
Kúpacie hračky a kolesá neochránia!
Dodávajú síce dieťaťu istotu, no nespoliehajte sa na ne. Ide len o falošnú bezpečnosť, ktorú mu dodávajú, kým sa naučí plávať. Pred utopením vášho najmenšieho neochránia! Veľmi často hrozí vykĺznutie či vypadnutie z nich. Odborníci neodporúčajú ani rukávniky, s ktorými sa dieťa veľmi ľahko potopí. Istejšou ochranou sú vesty. Držia hlavičky nad hladinou.
Pod názov antikoncepcia spadajú všetky metódy zabraňujúce vzniku neplánovaného tehotenstva. Niektoré druhy antikoncepcie si vyžadujú denné užívanie alebo aplikáciu pred…
Dojčené deti dosahujú lepšie výsledky v testoch inteligencie. Matky zase dojčenie chráni pred popôrodnou depresiou. Po prečítaní článku budete vedieť: …