06.02.2023 • 5 minút na prečítanie

Svetový deň bez telefónu

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Viete čo je to nomofóbia? Ide o chorobný strach z odlúčenia od telefónu. Používanie telefónu má nepochybne svoje benefity, no prináša aj závažné riziká. Patrí medzi ne napríklad vznik závislosti, fóbie či poruchy spánku. Svetový deň bez telefónu nám pripomína, aké dôležité je mať telefón pod kontrolou. Z článku sa dozviete:

  • ako vzniká závislosť na telefóne
  • aký vplyv má telefón na spánok a psychické zdravie
  • a ako používanie telefónu obmedziť

 

Ide o skutočnú závislosť

Počet prípadov závislosti na telefóne narastá najmä medzi mladými ľuďmi. Takúto závislosť môžeme prirovnať k závislosti na počítačových hrách či hracích automatoch.  Ľudia majú neustále nutkavú potrebu mobil kontrolovať, preklikávať sociálne siete a to aj počas bežných činností (napr. počas rozhovoru s priateľmi alebo pri návšteve toalety). 

Príčinou je závislosť od hladiny dopamínu, ktorý sa pri používaní mobilu vyplavuje. Závislí ľudia potrebujú dopamínu neustále viac a viac a v prípade, že telefón nemajú na dosah, sú nervózni, podráždení či dokonca hysterickí. Ich závislosť môže naznačiť aj časté nabíjanie telefónu a vysoký „screen time“ teda čas, ktorý strávili pred obrazovkou.

U závislých ľudí sa pomerne často môžu objavovať tzv. fantómové vibrácie, čo je stav, pri ktorom majú pocit, že ich telefón vibruje aj keď im v skutočnosti žiadne upozornenie neprišlo.

Závislosť na mobile a internete
Eviart/shutterstock.com

Vplyv telefónu na spánok a zdravie

Obrazovky smartfónov vyžarujú modré svetlo, ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Ak sa pozeráte pred spaním do mobilu, práve modré svetlo znižuje tvorbu melatonínu – hormónu, ktorý potrebujeme pre navodenie spánku a udržanie jeho hĺbky. Používanie mobilu večer navyše stimuluje tok myšlienok, kvôli ktorým môže byť náročné zaspať.  

Problémom môže byť aj spánok v jednej miestnosti s telefónom. Najmä v prípade, že si na noc nevypínate notifikácie z aplikácií a zvuky prichádzajúcich správ či hovorov. Aj nenápadné vibrácie vás môžu v noci vyrušovať a nabúrať kvalitu vášho spánku. Preto je vhodné, aby ste si ich na noc vypli

Nekvalitný spánok (hlavne ak pretrváva dlhodobo) následne môže spustiť reťazovú reakciu ďalších zdravotných ťažkostí – od únavy, cez psychické ochorenia až po srdcovocievne ochorenia a iné. 

Telefón v posteli ovplyvňuje aj partnerský život
Ana Blazic Pavlovic/shutterstock.com

Vplyv sociálnych sietí na psychické zdravie

Jedným z najčastejších dôvodov, pre ktorý siahame po telefóne, sú sociálne siete. Je však potrebné udržať zdravý balans medzi životom v realite a trávením času v online priestore. V opačnom prípade môžete na vlastnej koži zažiť napríklad úzkosť, depresiu, osamelosť, narušenie vzťahov či zníženie sebavedomia. 

Tzv. FoMO (fear of missing out), teda strach, že niečo na sociálnych sieťach premeškáte vás môže podvedome nútiť stráviť na mobile viac času, než ste ochotní mu venovať. Ak chcete zlepšiť svoje mentálne zdravie, viaceré štúdie potvrdzujú, že by ste mali čas strávený na sociálnych sieťach obmedziť. Viac o pauze od sociálnych sietí si môžete prečítať v našom článku

Nastavte si hranice

Ak aj vy trávite pri mobile priveľa času, prípadne ak sa kvôli hraniu s telefónom neviete sústrediť na výkon iných činností, odložte ho na miesto, kde naň ľahko nedosiahnete. Ak ho predsa len potrebujete mať pri sebe (napr. kvôli práci) činnosť na ňom môžete obmedziť nastavením časového limitu, ktorý ste ochotný venovať danej aplikácii. Ak tento limit prekročíte, aplikácia sa sama vypne. 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/news/20160111/phones-phantom-vibration

https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-blue-light

https://www.mcleanhospital.org/essential/it-or-not-social-medias-affecting-your-mental-health

https://guilfordjournals.com/doi/10.1521/jscp.2018.37.10.751

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život