27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Svetový deň obličiek 8. marec 2018

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Doprajte si menej stresu a viac pohybu. Pokiaľ obličky fungujú správne, odstraňujú z krvi odpadové látky a pomáhajú udržiavať stálosť vnútorného prostredia a regulovať objem vody v organizme. Ich hlavnou funkciou je totiž filtrácia krvi, pri ktorej sa ňou telo zbavuje škodlivých látok.

Medzinárodná federácia pre ochorenia obličiek a Medzinárodná nefrologická spoločnosť každoročne vyhlasuje Svetový deň obličiek (World Kidney Day), ktorý si pripomíname už tradične druhý marcový štvrtok. Obličky plnia radu dôležitých funkcií nevyhnutných pre správne fungovanie organizmu. Štatisticky ochorenie obličiek postihuje až 10% populácie, kde pri ťažkej obličkovej nedostatočnosti je nutná dialýza, ktorú v uplynulom roku 2017 podstúpilo približne 1200 poistencov Dôvery.

Hlavnou funkciou obličiek je filtrácia krvi, pri ktorej sa ňou telo zbavuje škodlivých látok. Pokiaľ obličky fungujú správne, odstraňujú z krvi odpadové látky a pomáhajú udržiavať stálosť vnútorného prostredia a regulovať objem vody v organizme.

Poruchu funkcie obličiek odhalí na preventívnej prehliadke jednoduché vyšetrenie moču a hladiny kreatinínu v krvi.

Dôležitý je pohyb

Pri prevencii zohráva dôležitú úlohu pohyb, ktorý pri telesnej námahe vracia vápnik do kostí. Pohyb zrýchli prietok krvi cez obličky a zvýši vylučovanie odpadových látok.
K tvorbe obličkových kameňov prispieva tiež stres. Pri dlhodobom strese sa vylučujú stresové hormóny a mení sa pH moču. Preto je dôležité správne relaxovať.

Ako predchádzať ochoreniam obličiek?

  • pite dostatok vody v malých množstvách počas celého dňa,
  • odporúča sa pravidelná konzumácia cvikly, malín, brusníc, fazule a tiež mäsa v menších porciách v kombinácii so zeleninou,
  • doprajte si menej stresu a viac pohybu.

Obličky tiež ovplyvňujú vstrebávanie vody z moču. Ak sú prítomné v moči rozpustené minerály vo vysokej koncentrácii, vznikajú kamene. Liečba môže byť konzervatívna alebo operačná.

Viac o obličkách, liečbe, výskytu ochorenia, rizikových faktoroch a ako sa vyhnúť obličkovej kolike si môžete prečítať TU.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
časté močenieobličková nedostatočnosťobličkové kameneobličkyzlyhanie obličiek