23.09.2020 • 4 minút na prečítanie

Blíži sa Svetový deň srdca. Čo robiť, aby to vaše zostalo zdravé?

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Vedeli ste, že naše srdce sa len počas jedného dňa stiahne až 100-tisíc krát a prečerpá viac ako 7000 litrov krvi? Za celý život tak vykoná cez 2,5 miliardy úderov a len počas jednej minúty dokáže prečerpať asi 5 litrov krvi. Napriek tomu sa o tento najdôležitejší orgán množstvo ľudí nestará tak ako by sa patrilo, čo má za následok vážne zdravotné problémy.

Aj preto vznikol v roku 2000 na popud Svetovej zdravotníckej organizácie, Svetovej federácie pre zdravé srdce a UNESCO Svetový deň srdca. Každý rok si ho pripomíname 27. septembra a jeho účelom je zvýšiť povedomie verejnosti a propagovať prevenciu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Pod pojmom srdcovocievne ochorenia sa označujú choroby, ktorých príčinou je hromadenie usadenín v cievach, čím sa steny ciev stenčujú a strácajú svoju ohybnosť, zužuje sa ich priesvit, a to bráni správnemu prúdeniu krvi k orgánom a tkanivám. Ďalšie typy ochorení srdca sú spôsobené nepravidelným srdcovým rytmom, vrodenými poruchami, alebo poškodením srdcových chlopní.

Na choroby srdca a ciev zomiera každý druhý Slovák

Že by sme choroby srdca nemali brať na ľahkú váhu ukazujú aj nasledujúce čísla. Podľa údajov WHO každý rok zomrie na srdcovocievne ochorenia takmer 17 a pol milióna ľudí. To je viac ako všetky úmrtia spôsobené rakovinou, cukrovkou, AIDS či úrazmi spolu.

Na Slovensku sme na tom ešte horšie ako v iných vyspelých krajinách. Na ochorenia srdca a ciev umiera každý druhý Slovák, keďže podľa štatistík NCZI sú príčinou úmrtia až v 55% prípadov. V rebríčku krajín Európskej únie sme úplne na chvoste, horšia situácia je iba v Rumunsku a v Bulharsku.

“Je pravda, že vďaka medicínskemu pokroku dnes vieme lepšie liečiť ochorenia srdca a ciev, na strane druhej sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa výrazne podieľajú na štatistikách úmrtnosti na Slovensku. Vo svojej klinickej praxi sa často stretávam s tým, že pacienti si nepripúšťajú, že na ochorenie srdca môžu zomrieť,“ hovorí pre Zdravie MUDr. Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Zdravé srdce
ZDROJ:Sergey Nives/Shutterstocl.com

Problémy sú často spôsobené zlou životosprávou

Najsmutnejšie na tom je, že často si za to môžeme sami. Choroby srdca a ciev sú totiž vo veľkej časti prípadov spôsobené nesprávnym životným štýlom a životosprávou. Medzi hlavné príčiny patrí fajčenie, málo fyzickej aktivity a nezdravý spôsob stravovania a tým spôsobená obezita. Následne sa k nim pridružujú vysoký krvný tlak či hladina cholesterolu.

MUDr. Eva Gonçalvesová, primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH v Bratislave pre Zdravie konštatuje, že „tieto ochorenia často nebolia, a tak sa pacientom na rozdiel od onkologických ochorení nespájajú s bolesťou a utrpením. Napriek tomu majú často kvalitatívne horší život než pacienti s onkologickou diagnózou.“

Práve vysoký krvný tlak je najväčším rizikovým faktorom pre začiatku srdcovocievnych chorôb. Čísla sú alarmujúce – až 54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov vzniká ako dôsledok hypertenzie. Problémom je aj vysoký cukor, srdcovocievne ochorenia hrozia sa pri diabetikoch vyskytujú násobne častejšie.

Arytmia, teda poruchy srdcového rytmu zas môže byť buď vrodená alebo dôsledkom prekonaného infarktu. Vzniká však aj ako sprievodný jav cukrovky, fajčenia, nadmerného užívania alkoholu a drog alebo dokonca stresu. Teda aj v tomto prípade si musíme dávať pozor na to ako žijeme a vyhýbať sa potenciálnym rizikám.

Zdravá strava = zdravé srdce
ZDROJ:Chinnapong/Shutterstock.com

Najdôležitejšia je prevencia

Štatistiky zo zdravotných poisťovní dlhodobo potvrdzujú, že prevencia je pri zdravotnom stave pacientov dôležitejšia ako samotná kvalita zdravotníctva, napriek tomu je medzi Slovákmi stále podceňovaná. Platí to aj pri dodržiavaní liečby, keď už je lekárom diagnostikovaná a nasadená.

Úplným základom je, aby ste poznali svoje hodnoty krvného tlaku, cholesterolu i cukru a pravidelne chodili na preventívne prehliadky u svojho všeobecného lekára. Podľa Únie pre zdravé srdce by ste mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby ste znížili šancu, že sa srdcovocievne choroby pritrafia aj vám:

  1. Nefajčite – fajčenie je hlavným rizikovým faktorom vzniku ochorení srdca. Nikotín totiž zužuje krvné cievy a tak núti srdce pracovať tvrdšie, aby dokázalo zásobovať tkanivá krvou a živinami.
  2. Kontrolujte si krvný tlak a hladinu cholesterolu – majte neustále prehľad ako ste na tom a pri prekročení odporúčaných hladín upravte svoj životný štýl
  3. Dbajte sa správnu liečbu diabetu – ak trpíte cukrovkou, dbajte na správnu a dostatočnú liečbu, aby ste hladiny cukru v krvi udržiavali pod kontrolou
  4. Hýbte sa – Fyzická aktivita má na vaše telo mimoriadne dôležitý vplyv, keďže pomáha udržať správnu telesnú hmotnosť
  5. Stravujte sa zdravo – pomôže vám to udržať nielen správnu telesnú hmotnosť, ale aj hladinu cholesterolu a krvný tlak.
  6. Zmiernite stres – nenechajte sa dostať do stresových situácii a riešte ich s pokojom a rozvahou, pomôcť vám môžu relaxačné cvičenia alebo meditácia

Či už trpíte srdcovocievnymi chorobami, máte na ne nábeh alebo ste zatiaľ úplne zdravý, preventívne opatrenie by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať. Nezabúdajte, srdce máte len jedno.

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
búšenie srdcanadmerné potenieporuchy vedomiasrdcesrdcové arytmiesucho v ústachzávraťzlyhanie srdca