12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Syndróm akútnej respiračnej tiesne

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm akútnej respiračnej tiesne (anglická skratka ARDS) je náhle poškodenie pľúc. Dochádza pri ňom k neprimeranej zápalovej reakcii v pľúcach. Presný dôvod vzniku reakcie nie je známy. ARDS môžu odštartovať rôzne podnety, napríklad rozsiahle úrazy, infekcie alebo vdýchnutie dráždivých látok. Pľúca sa pri ňom poškodzujú a vypĺňajú tekutinou. To sa prejaví namáhavým dýchaním, únavou a celkovým zhoršením zdravotného stavu. Je to veľmi nebezpečný stav, ktorý ohrozuje život. Existujú však aj prípady, keď sa pľúca vyliečia aj bez následkov.

Vznik a príčiny

Pri syndróme respiračnej tiesne dochádza k tvorbe tekutiny vnútri pľúc. To zapríčiní nedostatočné okysličovanie krvi a tak sa nedostane dostatočné množstvo kyslíka do ostatných orgánov tela (mozog, obličky). Následkom toho nastane porucha ich správneho fungovania. Ak sa tento stav čo najrýchlejšie nelieči, môže mať smrteľný koniec.

Vedci stále nevedia, prečo niekedy k ARDS dochádza a inokedy nie. Najčastejšie ním trpia ľudia, ktorí sa liečia v nemocnici pre inú závažnú príčinu. Rozvinutie syndrómu akútnej respiračnej tiesne ešte viac zhorší ich zdravotný stav.

Rizikovými situáciami ARDS sú sepsa (vážna systémová infekcia, ktorá sa dostáva do krvi), rozsiahle úrazy a popáleniny (pri autonehodách a pádoch), vdýchnutie dráždivých látok (chemikálie, dym, vývratky), zápal pľúc, zápal pankreasu (podžalúdkovej žľazy), predávkovanie drogami, topenie sa.

Príznaky

Typickým prejavom ARDS je náhly vznik pocitu nedostatku vzduchu a sťaženého dýchania. Sprevádzať ho môže zrýchlenie dychu a zmodranie pokožky a pier. Niekedy sa prejaví aj búšením srdca, poklesom krvného tlaku a nadmerným potením. Okrem toho sa môžu objaviť psychické zmeny, napríklad zmätenosť a únava.

Diagnostika

Neexistuje žiadny špecifický test, ktorý by dokázal syndróm akútnej respiračnej tiesne. Lekár pri podozrení na ARDS vypočuje fonendoskopom dýchanie a skontroluje špeciálnym prístrojom množstvo kyslíka v krvi. Bežnou súčasťou vyšetrenia býva aj RTG pľúc. Lekár musí zvážiť aj iné príčiny, ktoré by mohli podobné príznaky spôsobovať, preto môže zvážiť tiež vyšetrenie srdca. Často predpisuje EKG vyšetrenie na kontrolu funkcie srdca.

Liečba

V prvom rade je zameraná na zlepšenie okysličovania krvi, teda aj výživy orgánov. V miernejších prípadoch stačí dýchanie kyslíka cez masku. Vážne prípady vyžadujú napojenie na umelý ventilátor, ktorý dýcha za chorého. Pred napojením na ventilátor je nutné človeka uviesť do umelého spánku. Taktiež je potrebné dôkladné sledovanie príjmu tekutín. Často sa podávajú cez infúzie do žily. Niekedy je potrebná liečba infekcií antibiotikami a užívanie liekov proti bolesti.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
ardsbúšenie srdcamozogobličkypľúcapotenieúnavazmätenosť