12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Syndróm hypermobility kĺbov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm hypermobility kĺbov je stav, keď sú kĺby nadmerne mobilné (hypermobilné). Najčastejšie sú postihnuté kolená, ramená, lakte, zápästia alebo prsty. Ide o bežný jav najmä u detí, ktorých spojivové tkanivá ešte nie sú úplne vyvinuté.

Vznik a príčiny

Hypermobilné kĺby sa zväčša objavia bez akýchkoľvek iných zdravotných okolností a sú zapríčinené:

  • rodinnou anamnézou hypermobility
  • tvarom kostí alebo hĺbkou kĺbových jamiek
  • silou svalov
  • nadmerným zaťažovaním kĺbov detstve
  • aktívnym športom s veľkým rozsahom pohybu (balet, gymnastika)
  • fyziologickým zranením

V zriedkavých prípadoch sa hypermobilné kĺby vyskytujú v dôsledku základného zdravotného stavu, ako je Downov syndróm, ktorý je vývojovým postihnutím; kleidokraniálna dysostóza (dedičná porucha rozvoja kostí); Ehlers-Danlosov syndróm, ktorý je zdedeným syndrómom ovplyvňujúcim elasticitu; Marfanov syndróm, ten je poruchou spojivového tkaniva; Morquio syndróm (dedičná porucha ovplyvňujúca metabolizmus).

Príznaky

Ľudia s hypermobilnými kĺbmi zvyčajne nemajú iné príznaky. Môžu sa však objaviť bolesti pri pohybe, náhle zmeny na vzhľade kĺba, zmena mobility (najmä v kĺboch rúk a nôh). Mnohí pacienti s hypermobilnými kĺbmi udávajú stuhnutosť v kĺboch. Ide o syndróm kĺbovej hypermobility.

Diagnostika

Na zistenie chorobného stavu sa vykonávajú testy, ktoré zisťujú rozsah hybnosti konkrétnych kĺbov – malíčka a palca na ruke, lakťa a kolena. Podľa „vyvrátenia“ kĺbov sa hodnotí prípadná nadmerná mobilita.

Liečba

Liečba je zameraná na zmiernenie bolestí a posilnenie kĺbov. Slúžia na to lieky proti bolesti, prípadne krémy alebo spreje, na lekársky predpis. Na zlepšenie stavu je vhodné cvičenie a fyzická terapia na posilnenie svalov okolo kĺbov.

Keď dôjde k zraneniu, na ktoré sú pacienti s hypermobilitou kĺbov náchylní, treba okamžite prestať s pohybom, ktorý ho spôsobil. Následne kĺb vrátiť do pôvodnej polohy, miesto upokojiť studeným obkladom a, ak treba, užiť liek proti bolesti.

Prevencia

Pacienti s hypermobilitou kĺbov musia dobre poznať svoje telo. Je dôležité vedieť, ako správne sedieť, stáť, hýbať sa, dvíhať bremeno či aktívne športovať. Keďže je tu zvýšené riziko menších či väčších úrazov – hrozia vyvrtnutia kostí či natrhnutia väzív -, namieste je prevencia. Pre zlepšenie stavu treba posilňovať svaly okolo problémových kĺbov, pravidelne sa hýbať a cvičiť v správnych polohách. Ak má pacient nadváhu, kvôli minimalizovaniu príznakov hypermobility kĺbov je vhodné hmotnosť upraviť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri pohybekĺbystuhnutosťsyndróm hypermobility kĺba