Závislosť od alkoholu je fyzická i psychická. Fyzická sa prejavuje ako syndróm odňatia alkoholu. Často musí byť zvládnutý počas hospitalizácie so súčasným podávaním liečiv s tlmivým účinkom, ktoré príznaky zmierňujú. Fyzická závislosť je nebezpečná, v prvých dňoch abstinencie môže ísť o stav, ktorý ohrozuje život. V krajných prípadoch vzniká stav nazývaný delirium tremens (blúznenie následkom ťažkej otravy alkoholom spojené s halucináciami).
Fyzická závislosť je výsledkom adaptácie organizmu biochemickými procesmi na prítomnosť užívanej látky v organizme. Často spôsobuje nezvratné poškodenie orgánov. Syndróm odňatia vzniká u ľudí s dlhodobým užívaním alkoholu. Rozvíja sa po 1 až 2 dňoch od zastavenia užívania a za pár týždňov postupne odznieva.
Príznaky závisia od závažnosti stavu. V menej závažných prípadoch ide o kombináciu psychických znakov ako podráždenosť, agresivita, úzkosť, vnútorný nepokoj. K fyzickým príznakom patrí potenie, nevoľnosť a vracanie, vysoký tlak, búšenie srdca.
Najzávažnejší priebeh sa opisuje ako delirium tremens. Ide o zvýraznenie uvedených príznakov, ku ktorým sa pridáva stav zmätenosti, rozšírené zorničky, niekedy i epileptický záchvat.
Diagnostika je založená na opise príznakov a ich spojení s alkoholizmom pacienta.
Liečba spočíva v podávaní tlmiacich liečiv v kombinácii s režimovými opatreniami (polotmavá miestnosť bez zbytočných podnetov). Často prebieha počas hospitalizácie, pretože pacientom sa častejšie odoberajú vzorky krvi a udržiava sa hydratácia organizmu pomocou infúzií.
Jedinou prevenciou abstinenčného syndrómu je nepiť alkohol.