12.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Syndróm presakujúceho čreva

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tráviaci systém má dôležitú úlohu pri ochrane tela pred škodlivými látkami. Steny čriev pôsobia ako bariéry, ktoré regulujú, čo vstupuje do krvného obehu a má byť „doručené” do orgánov. Malé medzery v črevnej stene umožňujú prenikanie vody a živín, pričom blokujú prechod škodlivých látok. Keď sa tieto tesné spojenia uvoľnia, črevo sa stáva viac priepustným a baktérie i toxíny prechádzajú do krvného riečiska. Tento jav sa bežne označuje spojením presakujúce črevo a vedie k ďalším zdravotným problémom.

Príznaky

Keďže zdravá kondícia čriev je úzko prepojené so zdravím zvyšku tela, je množstvo príznakov, ktoré môžu naznačovať, že črevá presakujú. Základné symptómy sú bolesť brucha, nadúvanie, neznášanlivosť potravín, únava, tráviace a kožné problémy. Medzi ďalšie symptómy, ktoré si treba všímať, patrí hnačka, zápcha, nevoľnosť, žalúdočné vredy, nedostatok výživy alebo strata chuti do jedla, artritída alebo bolesť kĺbov, bolesti hlavy, oslabená imunitná funkcia, alergie, astma, depresia a úzkosť, výkyvy nálad. Príznakom dokonca môžu byť kognitívne problémy, ako je mozgová hmla, strata pamäti, zábudlivosť, zmätok alebo ťažkosti s koncentráciou.

Vznik a príčiny

Syndróm presakujúceho čreva je stále istým lekárskym tajomstvom a odborníci sa snažia presne určiť, čo ho spôsobuje. Jedna z teórií za príčinu označuje proteín zonulín, ktorý je jediným známym regulátorom črevnej priepustnosti. Keď sa aktivuje u geneticky náchylných ľudí, môže to viesť k presakovaniu čriev. Faktormi, ktoré spúšťajú uvoľňovanie zonulínu, sú baktérie v črevách a glutén, proteín nachádzajúci sa v pšenici a iných zrnách.

Ďalšie faktory, ktoré môžu mať výrazný vplyv na túto diagnózu:

Nadmerný príjem cukru -nezdravá strava s vysokým obsahom cukru, najmä fruktózy, poškodzuje bariérovú funkciu črevnej steny.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) – dlhodobé užívanie NSAID (napríklad ibuprofen) môže zvýšiť permeabilitu čriev a prispieť k ich pretekaniu.

Nadmerný príjem alkoholumôže zvýšiť intestinálnu priepustnosť.

Nedostatok živín -deficit vitamínu A, vitamínu D a zinku bývajú zapríčinené zvýšenou permeabilitou čriev.

Zápal – chronický zápal v tele môže prispieť k syndrómu vytečeného čreva.

Stres – chronický stres je faktor, ktorý prispieva k mnohonásobným gastrointestinálnym poruchám vrátane presakovaniu čriev.

Slabé črevné zdravie – v črevách sú milióny baktérií. Niektoré sú prospešné, iné škodlivé. Keď je rovnováha medzi nimi narušená, môže to mať vplyv na bariérovú funkciu črevnej steny.

Premnoženie kvasiniek – kvasinky sú prirodzene prítomné v čreve, ale ich premnoženie môže prispieť k presakovaniu čriev.

Diagnostika

Neexistuje žiadny štandardný diagnostický test na detekciu syndrómu presakujúceho čreva. Najefektívnejší spôsob, ako zistiť, či zdravotné problémy zapríčiňuje táto diagnóza, je minimalizovať faktory, ktoré ju môžu spôsobovať a taktiež je potrebné monitorovať jej príznaky.

V spolupráci s lekárom možno testovať citlivosť pacienta na potraviny. Je to užitočné pri identifikácii problematických potravín, no rovnako to pacient dokáže sám elimináciou potravín a sledovaním sa.

Pri pretrvávajúcich problémoch sa odporúča kontrola stolice. Môže odhaliť prítomnosť baktérií alebo parazitov. Bežnými krvnými testami sa dá skontrolovať stav pečene, ktorej narušené fungovanie môže naznačovať problémy s presakujúcim črevom.

V niektorých prípadoch sa vykonáva aj test na celiakiu. V domácich podmienkach sa dá nahradiť tak, že pacient vynechá zo stravy lepok. Dvadsaťštyrihodinový odber moču na meranie hladín oxalátov môže odhaliť, či nie je zvýšené riziko obličkových kameňov.

Ultrazvuk pečene a žlčníka na zhodnotenie veľkosti pečene a výskytu kameňov v žlčníku pacient podstupuje len v tom prípade, ak sú príznaky závažné alebo nereagujú na inú liečbu.

Pri pretrvávajúcich problémoch môže lekár odporučiť kolonoskopiu na posúdenie dysfunkcie hrubého čreva a žalúdka. Ide tiež o prevenciu, aby sa vylúčila rakovina hrubého čreva.

Liečba

Na minimalizovanie až odstránenie syndrómu presakajúceho čreva existuje štvorstupňový proces:

  1. Odstrániť potraviny a faktory, ktoré poškodzujú črevo.Je nevyhnutné odstrániť alergény a zápalové potraviny, ako sú nezomleté ​​zrná, pridaný cukor, GMO, rafinované oleje, syntetické potravinové prísady a bežné mliečne výrobky. Rovnako treba vylúčiť možné toxíny v podobe pesticídov, NSAID a antibiotík.
  2. Nahradiť vyradené potraviny zdravými a liečivými. Pacienti so syndrómom presakujúceho čreva by mali konzumovať ľahko stráviteľné potraviny, mnohé majú na črevá liečivý účinok. Odporúča sa zelenina a ovocie bez postrekov, zdravé tuky, naklíčené semená, surové mliečne produkty so živými kultúrami, produkty z kokosového orecha, vývary z kostí obsahujúce kolagén a aminokyseliny prolín a glycín, ktoré môžu byť na poškodené bunkové steny liečebne účinné.
  3. Obnoviť funkčnosť črevných stien konkrétnymi doplnkami stravy. Existuje viacero doplnkov stravy, ktoré pomáhajú obnoviť ich funkčnosť. Medzi najprospešnejšie patria probiotiká, tráviace enzýmy, l-glutamín a koreň sladkého drievka.
  4. Rebalansovať tráviaci systém probiotikami. Absolútnou nutnosťou pri liečbe je užívanie probiotík.

Prevencia

Mnoho pacientov nemá vedomosť, že na ich zdravotných ťažkostiach sa môže podieľať práve problém s presakujúcim črevom. Ak sa ich stav nelepší a príznaky neustupujú, odporúča sa v prvom rade začať so zmenou jedálnička a úpravou životného štýlu. Keď sa črevné problémy zanedbajú, môžu viesť ku chronickým bolestiam, zápalom a narušeniu imunitného systému. Často nie je potrebná ani návštevu lekára a pacient svoj stav dokáže zlepšiť sám. Vyžaduje si to však precíznosť a vytrvalosť.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchahnačkahrubé črevonadúvanienevoľnostsyndróm presakujúceho črevatenké črevotráviace problémyúnavazápcha