12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Syndróm toxického šoku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm toxického šoku je zriedkavá komplikácia niektorých typov bakteriálnych infekcií ohrozujúca život. Je dôsledkom toxínov produkovaných baktériami_Staphylococcus aureus_alebo streptokokmi skupiny A. Syndróm toxického šoku častejšie postihuje ženy v reprodukčnom veku, ale môže postihnúť každého vrátane mužov, detí a postmenopauzálnych žien. Dôvod je, že okrem zanedbania hygienických postupov pri používaní menštruačných pomôcok rizikové faktory pre rozvoj syndrómu toxického šoku sú aj rozsiahlejšie poranenia kože a operačné postupy.

Príznaky

Medzi príznaky syndrómu toxického šoku patrí náhle zvýšenie telesnej teploty, prudký pokles krvného tlaku (hypotenzia), vracanie alebo hnačka, vyrážka pripomínajúca spálenie slnkom, postihujúca najmä dlane a chodidlá, zmätenosť, bolesť svalov, začervenanie očí, úst a hrdla, záchvaty a bolesti hlavy. Ak sa symptómy objavia po predchádzajúcom použití tampónu alebo v prípade rozsiahlejšej infekcie kože či väčšej rany, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Vznik a príčiny

Syndróm toxického šoku je zriedkavý stav, ale ohrozuje život. Zapríčiňuje ho vniknutie baktérií do tela a uvoľňovanie ich škodlivých toxínov. Najčastejšie ho spôsobujú baktérie Staphylococcus aureus (za syndróm toxického šoku je zodpovedný enterotoxín B alebo TSST-1, teda toxín syndrómu toxického šoku) a streptokoky skupiny A (syndróm toxického šoku zapríčiňuje pyrogénny exotoxín). Tieto baktérie zvyčajne osídľujú kožu, nosovú a ústnu dutinu a v prípade zdravého imunitného systému nespôsobujú komplikácie. Ak však preniknú do organizmu hlbšie, môžu uvoľňovať toxíny, ktoré poškodzujú tkanivá a ovplyvňujú činnosť niektorých orgánov. Asi polovica prípadov syndrómu toxického šoku spojeného s baktériami Staphylococcus sa vyskytuje u žien v menštruačnom veku. Zvyšok postihuje staršie ženy, mužov a deti. Streptokokmi podmienený syndróm toxického šoku zasahuje ľudí všetkých vekových skupín. Často súvisí s rozsiahlejším poranením, poškriabaním alebo popálením kože, operáciou, používaním ženskej bariérovej antikoncepcie, antikoncepčných hubiek (špongií), diafragmy alebo superabsorpčných menštruačných tampónov, no aj s vírusovou infekciou, ako je chrípka alebo ovčie kiahne.

Syndróm toxického šoku môže postupovať veľmi rýchlo. Komplikácie sú: šok, zlyhanie obličiek a náhla smrť.

Diagnostika

Neexistuje špecifický test na jednoznačné potvrdenie syndrómu toxického šoku. Pacient pri podozrení odovzdá lekárovi vzorky krvi a moču, z ktorých sa v laboratórnych podmienkach analyzuje prítomnosti stafylokokovej alebo streptokokovej infekcie. V prípade toxického šoku ako dôsledku zanedbania hygienických postupov pri použití menštruačných alebo antikoncepčných bariérových pomôcok lekár odoberá stery z oblasti vagíny a krčka maternice. Pri iných dôvodoch môže odobrať aj výter z krku. Vzhľadom na to, že syndróm toxického šoku môže postihnúť viaceré orgány, lekár môže nariadiť ďalšie vyšetrenia, ako je CT, lumbálna punkcia alebo röntgen hrudníka.

Liečba

V prípade pozitívnej diagnózy syndrómu toxického šoku je pacient hospitalizovaný a liečený antibiotikami. Niekedy je nutná hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Zároveň sa pacientovi podávajú lieky na stabilizáciu krvného tlaku a tekutiny na liečbu alebo zabránenie vzniku dehydratácie. Pacientovi môže byť podaný aj imunoglobulín na boj proti prebiehajúcej infekcii, prípadne sa môže použiť kyslík ako pomoc pri dýchaní. Toxíny produkované baktériami môžu mať za následok zlyhanie obličiek, preto je niekedy nutné indikovať dialýzu. Chirurgický prístup pri liečbe zahŕňa odstránenie odumretého tkaniva (debridementu) z miesta infekcie, vyčistenie rany, alebo sa používa na odstránenie infikovaných tkanív. Zriedkavo môže byť potrebné postihnutú oblasť amputovať.

Väčšina ľudí sa začne cítiť lepšie v priebehu niekoľkých dní, ale zvyčajne môžu nemocničné prostredie opustiť až po niekoľkých týždňoch.

Prevencia

Ak žena používa pri menštruácii tampóny, odporúča sa používanietampónov s nižšou absorpčnou schopnosťou. Zároveň je dôležité tampóny meniť v pravidelných intervaloch, aspoň raz za štyri až osem hodín, a striedať použitie tampónov a hygienických vložiek.

Pri poranení kože je dôležité dbať na správnu hygienu pri ošetrení a vyhľadať lekársku pomoc hneď, ako sa objavia typické symptómy syndrómu toxického šoku.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť svalovhnačkainfekciakožanossyndróm toxického šokuústavracaniezmätenosť