Budúce mamičky, isto poznáte ten pocit keď vám bruško rastie, koža sa na ňom napína a nepríjemne svrbí. Určite viete, že na tento problém najlepšie pomáha premasťovať pokožku rôznymi olejmi, alebo krémami, no čo ak je to svrbenie také neznesiteľné, že nič čo si namastíte na pokožku vám nepomáha? Môže byť za tým tehotenská cholestáza, diagnóza, ktorá postihuje 1 až 2 z 1000 budúcich mamičiek.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Intrahepatálna tehotenská cholestáza je najčastejším ochorením pečene, ku ktorému dochádza počas tehotenstva. V doslovnom preklade to znamená hromadenie žlče v pečeni.
U tehotných žien sa počas tehotenstva zvyšuje hladina hormónov, najmä estrogénu. Vysoká hladina estrogénu môže spôsobiť, že tok žlče v pečeni sa spomalí, alebo zastaví. Za normálnych okolností by žlč išla do žlčníka a odtiaľ do tenkého čreva, kde pomáha štiepiť tuky počas trávenia. No ak je jej odtok obmedzený, hromadí sa v pečeni a vstupuje do krvného obehu. Cholestáza v tehotenstve sa najčastejšie rozvíja v treťom trimestri, kedy sú hladiny tehotenských hormónov najvyššie, avšak môže sa objaviť aj skôr.
V niektorých prípadoch môže byť tehotenská cholestáza aj geneticky podmienená. Ak mala tento stav vaša matka, alebo sestra, môže to zvýšiť riziko, že sa objaví aj u vás.
Najčastejším príznakom tehotenskej cholestázy je svrbenie pokožky, bez toho, že by sa na nej vytvorili vyrážky. Toto svrbenie je zapríčinené nadmerným množstvom žlčových kyselín v krvi, ktoré sa ukladajú do podkožia a vyvolávajú tieto nepríjemné pocity. Svrbenie zvyčajne začína na rukách a nohách a postupne sa šíri na ďalšie časti tela. Najviac intenzívne býva v noci, pričom môže byť až také nepríjemné, že pacientkam nedá spať. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú svrbenie, patrí:
Aj keď väčšina prípadov cholestázy, vďaka podrobnému monitorovaniu a vhodne zvolenej liečbe, nie je život ohrozujúca, stále existuje riziko, že vzniknú komplikácie či už u mamičky alebo u dieťatka. Medzi tieto komplikácie patrí:
Predčasným pôrodom sa rozumie pôrod, ktorý nastane pred začiatkom 37. týždňa tehotenstva. Deti narodené takto skoro majú zvýšené riziko vzniku rôznych zdravotných problémov, a musia v nemocnici ostať dlhšie ako detičky narodené v termíne.
K tiesni plodu dochádza keď dieťa nedostáva cez placentu dostatok kyslíka. Medzi príznaky tiesne patrí znížený pohyb dieťatka, zmeny srdcovej frekvencie a predčasné vylúčenie smolky (prvá stolica novorodenca). Za normálnych okolností sa mekónium (smolka), vylúči po pôrode, avšak v tiesni sa môže vylúčiť do plodovej vody už skôr.
Novorodenec môže počas pôrodu vdýchnuť plodovú vodu s prímesou smolky. Pretože mekónium je lepkavá látka hustejšej konzistencie, môže bábätku zablokovať dýchacie cesty čo spôsobí nedostatok kyslíka pre mozog a iné tkanivá. Deti, ktoré pri pôrode vdýchli mekónium môžu mať vyššie riziko pľúcnych infekcii najmä v prvom roku života.
Tento stav označuje prípad, keď dieťatko zomrie v maternici po 20. týždni tehotenstva. Pri liečenej cholestáze je tento jav však veľmi ojedinelý.
Ide o poruchu dýchania predčasne narodených bábätiek, ktorých pľúca sa ešte úplne nevyvinuli. Deti narodené pred 37. týždňom tehotenstva, nemusia mať vytvorené dostatočné množstvo surfaktantu, látky, ktorá je dôležitá pre funkciu pľúc, a bez ktorej dochádza ku kolapsu pľúcnych mechúrikov. V prípade, že je cholestáza závažná a je nutné predčasne vyvolať pôrod, podávajú sa mamičke kortikosteroidy, ktoré urýchlia vývoj pľúc a produkciu surfaktantu.
Cholestáza vedie k neefektívnemu tráveniu a vstrebávaniu tukov. Keďže vitamín K, potrebný na tvorbu faktorov zrážania krvi, je rozpustný práve v tukoch, pri cholestáze ho môžu mať mamičky málo. Málo vitamínu K zvyšuje riziko krvácavých stavov.
V rámci diagnostiky je dôležité oboznámiť lekára s príznakmi, ktoré pociťujete. Už podľa nich vie lekár zhruba určiť, že ide o cholestázu. Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú krvné testy, z ktorých sa dajú zistiť funkcie pečene a množstvo žlčových kyselín v krvi.
Liečba tehotenskej cholestázy má za cieľ zmierniť svrbenie a predchádzať potenciálnym komplikáciám, ktoré môžu hroziť vám, či bábätku. Ak toto nepríjemné svrbenie začnete pociťovať, ihneď navštívte lekára. Niektoré voľnopredajné lieky ako antihistaminiká, alebo krémy proti svrbeniu obsahujúce kortizon, sú na liečbu tohto stavu spravidla neúčinné a môžu mať nepriaznivý vplyv na vaše dieťatko. Lekár vám namiesto toho môže predpísať lieky, ktoré vám uľavia od svrbenia bez toho, aby predstavovali veľké riziko pre bábätko.
Na liečbu cholestázy sa používa kyselina ursodeoxycholová, ktorá podporuje funkciu pečene a znižuje hladinu žlčových kyselín v krvi. Počas terapie by mala budúca mamička pravidelne chodiť na krvné testy, aby sa zistilo či liečba zaberá. V prípade, že lieky neznižujú adekvátne hladinu žlčových kyselín v krvi, lekár môže odporučiť predčasné ukončenie tehotenstva. Zvyčajne to býva okolo 37. až 38. týždňa.
Ženy majú vyššie riziko rozvoja cholestázy počas tehotenstva, ak:
Cholestáza sa po pôrode upraví a hladina žlčových kyselín sa opäť vráti do normálu. U väčšiny žien sa po pôrode nevyskytujú žiadne problémy s pečeňou, pokiaľ opäť neotehotnejú. Pacientky, u ktorých sa počas jedného tehotenstva vyvinula cholestáza, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich objaví pri ďalšom tehotenstve znovu.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: