10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Temporálna arteritída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Temporálna arteritída je stav, pri ktorom sa temporálne artérie, dodávajúce krv do hlavy a mozgu, zapália alebo dochádza k ich poškodeniu. Je tiež známa ako kraniálna arteritída alebo veľkobunková arteritída. Hoci sa tento stav zvyčajne vyskytuje v spánkových artériách, môže sa objaviť aj v iných tepnách.Cieľom liečby je minimalizovať poškodenie tkaniva, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku nedostatočného prietoku krvi spôsobeného stavom. Liečba by sa mala začať čím skôrs cieľom minimalizovať rizikovzniku ďalšíchmožnýchkomplikácií.

Príznaky

Symptómy temporálnej arteritídy:

  • dvojité videnie
  • náhla trvalá strata zraku v jednom oku
  • pulzujúca bolesť hlavy
  • únava
  • slabosť
  • strata chuti do jedla
  • bolesť čeľuste, ktorá sa môže vyskytnúť pri žutí
  • horúčka
  • nechcený úbytok hmotnosti
  • bolesť ramena, bolesť bedra a stuhnutosť
  • citlivosť v oblasti pokožky hlavy

Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť aj v dôsledku iných stavov. Z toho dôvodu je pri prejavoch príznakoch nutné navštíviť lekára.

Vznik a príčiny

Presná príčina ochorenia nie je známa, preto neexistuje úplne adekvátna prevencia. Temporálna arteritída však býva spájaná s autoimunitnou odpoveďou tela, keďže s touto chorobou boli lekárskymi výskumami prepojené nadmerné dávky antibiotík a niektoré závažné infekcie.

Temporálna arteritída je bežnejšie vyskytujúca sau ľudí starších ako 50 rokov, rizikovejšie sú ženy než muži. Ochorenie najviac prevláda u ľudí zo severnej Európy a škandinávskeho pôvodu.

Diagnostika

Lekár sa počas prehliadky zameriava na kontrolu hlavy a jej citlivosť. Pri diagnostike temporálnej arteritídy môže byť užitočných niekoľko krvných testov:

  1. Test hemoglobínu meria množstvo hemoglobínu (proteínu prenášajúceho kyslík) v krvi.
  2. Test hematokritu meria množstvo červených krviniek.
  3. Test funkcie pečene zisťuje, ako dobre pečeň funguje.
  4. Test rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) meria, ako rýchlo sa zbierajú červené krvinky na dne skúmavky počas jednej hodiny. Vysoký výsledok znamená, že v tele je zápal.
  5. C-reaktívny proteínový test meria hladinu proteínu produkovaného pečeňou. Aj v tomto prípade vysoký výsledok naznačuje, že v tele je prítomný zápal.

Hoci tieto testy môžu byť užitočné, na diagnostiku nie sú postačujúce. Preto je nutná biopsia artérie, pri ktorej má lekár podozrenie, že je postihnutá. Ultrazvuk môže poskytnúť ďalšie informácie o tom, či pacient má, alebo nemá temporálnu arteritídu.

Liečba

Temporálna arteritída sa nedá vyliečiť. Cieľom liečby je minimalizovať poškodenie tkaniva, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku nedostatočného prietoku krvi spôsobeného stavom. Liečba by sa mala začať čím skôr.

Lekár môže predpísať perorálne kortikosteroidy, ktoré však zvyšujú riziko vzniku určitých zdravotných stavov, ako je osteoporóza, vysoký krvný tlak, svalová slabosť, glaukóm a katarakta.

Medzi ďalšie potenciálne vedľajšie účinky týchto liekov patrí priberanie, zvýšená hladina cukru v krvi, oslabenie kože, zvýšená tvorba modrín, znížená funkcia imunitného systému, problémy so spaním a nepokoj.

Lekár tiež môže odporučiť aspirín na liečbu muskuloskeletálnych symptómov.

Liečba zvyčajne trvá jeden až dva roky. Počas liečby kortikosteroidmi je dôležité, aby pacient absolvoval priebežné prehliadky. Je potrebné sledovať progres aj spôsob, akým telo na liečbu reaguje.

Dlhodobé užívanie kortikosteroidov môže mať škodlivé účinky na kosti a metabolické funkcie, preto odborníci ako súčasť liečby odporúčajú užívať doplnky vápnika a vitamínu D, skončiť s fajčením, cvičiť a udržiavať si zdravú hmotnosť, robiť pravidelné skríningy kostnej hustoty, absolvovať občasné kontroly cukru v krvi. Aj po ukončení liečby sú kontroly dôležité a to z dôvodu možnej recidívy temporálnej arteritídy.

_Možné komplikácie:_Pri neliečenej temporálnej arteritíde hrozí riziko vzniku závažných komplikácií, potenciálne ohrozujúce život. Patrí k nim zápal a poškodenie iných krvných ciev v tele, rozvoj aneuryziem, vrátane aneuryzmy aorty (tá môže viesť až k masívnemu vnútornému krvácaniu), strata zraku, svalová slabosť očí, slepota, mŕtvica.

Ako žiť s chorobou

U pacientov úspešnosť podchytenia temporálnej arteritídy závisí od toho, ako rýchlo bola choroba diagnostikovaná a nasadená liečba. Absencia liečby môže spôsobiť pri tejto chorobe vážne poškodenie ciev.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
arteritídačiastočná strata zrakucievynechutenstvoslabosťúnava