10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Testkrvného tlaku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Test krvného tlaku meria tlak v tepnách. Meranie tlaku prebieha ako súčasť rutinného lekárskeho vyšetrenia alebo ako skríning vysokého krvného tlaku (hypertenzia). Mnoho ľudí s vysokým krvným tlakom má vlastné tlakomery doma, aby mohli lepšie sledovať svoje zdravie. Domáce, alebo iné pravidelné meranie tlaku sa odporúča najmä tehotným ženám a starším ľuďom. Vhodné je meranie tlaku aj pre chorých na cukrovku.

Krvný tlak
Tlak v tepnách je tlak, ktorým krv pôsobí na steny ciev. Jeho výška je premenlivá a ovplyvňuje ju okrem zdravotného stavu srdca aj priechodnosť ciev, ale aj externé faktory ako je rôzna aktivita človeka. Štandardne sa ľudské srdce stiahne zhruba 60 krát a tým pumpuje tepnami a inými kanálmi krv k jednotlivým orgánom.

Príčiny merania krvného tlaku
Test krvného tlaku je rutinnou súčasťou väčšiny lekárskych vyšetrení a mal by sa vykonávať najmenej raz za dva roky. Ľuďom starším ako 40 rokov, by mali mať podľa odborníkov k dispozícii domáce digitálne tlakové monitory, ktoré sa ľahko používajú a tlak si možno merať pravidelne každý deň.

Ako sa zákrokvykonáva
Test krvného tlaku nepredstavuje žiadne riziko pre zdravie. Vo väčšine ambulancií sa stále robí manuálnym ortuťovým tlakomerom s nafukovacou manžetou. Stlačenie nafukovacej manžety na ruke môže byť nepríjemné, malo by však trvať len niekoľko sekúnd. Príležitostne sa po testovaní môže objaviť tesne pod miestom manžety niekoľko malých červených bezbolestných škvŕn (petechia), najmä ak pacient užíva lieky proti trombocytom.

Na test krvného tlaku nie sú potrebné špeciálne prípravky ani príprava. Pre jednoduchšiu manipuláciu je vhodné obliecť si vrchné oblečenie s krátkym rukávom, aby mal lekár ľahký prístup k ruke. Pred skúškou by mal pacient použiť toaletu na vyprázdnenie močového mechúra a vyhnúť sa ťažkému jedlu, konzumácii kofeínových nápojov a fajčeniu hodinu pred testom. Niektoré medikamenty, napríklad nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), antidepresíva, antikoncepčné pilulky a iné, môžu ovplyvniť krvný tlak, preto je dobré priniesť na vyšetrenie aj zoznam užívaných liekov.

Test krvného tlaku môže vykonať aj zdravotná sestra. Najlepšie sa robí, keď pacient sedí na stoličke, ruku má podopretú na stole na úrovni srdca, obe nohy má na podlahe a chrbtom sa opiera o operadlo stoličky. Počas celého testu je dobré nerozprávať a nehýbať rukou.

Manuálnym tlakomerom sa nafukuje manžeta malým ručným čerpadlom tak, aby sa okamžite zastavil prietok krvi cez tepnu v ruke. Následne sa otvorí ventil na ručnom čerpadle, aby sa pomaly uvoľnil vzduch v manžete. Zdravotná sestra počúva pulz pomocou stetoskopu na zaznamenanie systolického a diastolického krvného tlaku.

Hodnota krvného tlaku, udávaná v milimetroch ortuti (mm Hg), má dve čísla.

  • Prvé alebo horné číslo meria tlak v tepnách, počas systoly – teda sťahu srdca a vypudenia čerstvej krvi do obehu (systolický tlak).
  • Druhé alebo spodné číslo meria tlak krvi v cievach počas diastoly – pokojového stavu srdca medzi dvomi sťahmi (diastolický tlak).

Krvný tlak môže zmerať aj automatický digitálny tlakomer. Či sa meria krvný tlak manuálne, alebo automatickým zariadením, celý test trvá asi minútu, kým sa dokončí jedno meranie. Niektoré monitory krvného tlaku možno pripojiť priamo alebo bezdrôtovo k počítaču alebo mobilnému telefónu – to uľahčuje prenos informácií do online záznamu.

Holterovo meranie krvného tlaku
Ide o metódu nepretržitého sledovania krvného tlaku počas 24 hodín. Meracia manžeta je omotaná okolo paže celý deň a krvný tlak sa pravidelne meria a zaznamenáva do prístroja.

Liečba

Za optimálny krvný tlak sa považujú hodnoty nižšie ako 120/80 mmHg.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia): pri tlaku 140/90 mmHg hovoríme o prehypertenzii, existuje vysoká pravdepodobnosť že sa vyvinie skutočná hypertenzia. Pre zníženie vysokého tlaku treba znížiť množstvo soli v strave a jesť zdravé potraviny (ovocie, zelenina, nízkotučné mliečne výrobky). Dôležité je jesť menej nasýtených tukov. Dobré je pravidelne cvičiť, pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť krvný tlak a udržať hmotnosť pod kontrolou. Je nutné obmedziť konzumáciu alkoholu. Alkohol môže zvýšiť krvný tlak aj zdravému človeku.

Nízky krvný tlak (hypotenzia): tlak, ktorý dosahuje hodnoty nižšie ako 90/60 mmHg. Pri nízkom krvnom tlaku môžu byť nedostatočne prekrvené niektoré dôležité orgány, napríklad mozog alebo obličky. Dokáže znepríjemniť život, spôsobuje závraty, mihanie pred očami, hučanie v ušiach. Zvyčajne nie je nebezpečný a u niektorých ľudí je úplne bežný.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hypertenzia