10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Transfúzia krvi

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Transfúzia krvi je liečebná procedúra, ktorá spočíva v podaní krvi do cievneho systému pacienta. Objavenie krvných skupín a ich rozdelenie do AB0 systému znamenalo revolúciu v urgentnej medicíne. V súčasnosti sa využívajú krvné preparáty z krvnej banky, ktorá je závislá od darcov krvi. Špecifickým prípadom využívaným pri plánovaných veľkých výkonoch je autotransfúzia krvi. Pacientovi sa niekoľko týždňov pred operáciou odoberie jeho vlastná krv, ktorá sa použije pri transfúzii počas výkonu.

    Prečítajte si tiež: Krvné skupiny: Aké krvné skupiny poznáme? Sú krvné skupiny dedičné? A ako sa podľa nich stravovať? 

    Typy transfúzií

    Existuje celý rad krvných preparátov, ktoré označujeme ako transfúzne. Najčastejšími sú:

    plná krv— podanie všetkých zložiek krvi

    erymasa— podanie čisto červených krviniek

    krvná plazma— podanie plazmy po odstránení ostatných zložiek krvi

    krvné doštičky

    Dôvody podávania transfúzie

    Podávanie transfúzie je nevyhnutné pri množstve ochorení a stavov. Medzi najbežnejšie patria úrazové stavy s krvácaním, plánované chirurgické výkony s krvnými stratami, anémie, popáleniny, poruchy zrážania krvi a mnoho ďalších. Rozhodnutie podať transfúziu sa vydáva na základe zhodnotenia krvného obrazu, počtu jednotlivých krviniek či doštičiek a stanovenia hladiny hemoglobínu (krvného farbiva). To, koľko jednotiek krvi (1 jednotka = 500 ml) sa podá, závisí od závažnosti stavu.

    Spôsob podania

    Prvá podmienka je, aby bol podaný preparát kompatibilný s pacientovou krvou, teda s krvou jeho krvnej skupiny. To sa testuje v krvnej banke, kde sa balík s krvou riadne označí menom, kódom pacienta a krvnou skupinou preparátu. Po doručení balíka s krvou k pacientovi sa odoberie vzorka krvi pacienta a vzorka krvi z transfúzneho vaku, pri ktorých sa opäť otestuje príslušnosť ku krvnej skupine. Po uistení sa, že vak s krvou je kompatibilný, sa transfúzia podá do žily prostredníctvom zavedeného katétra.

    V urgentných prípadoch možno podať jednotku krvi 0 (nula negatív), pretože je kompatibilná so všetkými krvnými skupinami.

    Komplikácie

    Keďže pri väčšine transfúzií ide o krvné preparáty iného jedinca, vždy existuje riziko reakcií imunitného systému pacienta, pre ktorého je podávaná krv napriek kompatibilite cudzia. Medzi najčastejšie komplikácie patria:

    akútna či neskorá hemolýza— rozpad červených krviniek z dôvodu podania nesprávneho preparátu (prejavuje sa horúčkou, zimnicou, búšením srdca, bolesťou v hrudi a na chrbte)

    anafylaktická reakcia— prudká alergická reakcia, ktorá vyúsťuje do šoku

    potransfúzne poškodenie pľúc

    infekcie prenášané krvou— už sa takmer nevyskytujú

    Darcovstvo

    V prípade, že človek má 18 rokov, môže byť zaradený do registra darcov krvi alebo plazmy. Pred zaradením je nutné rozsiahle vyšetrenie krvi na prítomnosť krvou prenášaných infekcií (hepatitída B a C, HIV, CMV, syfilis a iné). Pri negativite týchto testov možno krv či plazmu darovať pravidelne.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť na hrudibúšenie srdcahorúčkazimnica