10.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hypoglykémia je stav spôsobený veľmi nízkou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Glukóza je hlavným zdrojom energie ľudského tela. Hypoglykémia často súvisí s liečbou cukrovky, avšaknízku hladinu cukru v krvi môžu spôsobiťaj ďalšie ochorenia Podobne ako horúčka hypoglykémia nie je choroba, je to indikátor zdravotného problému.

Príznaky

Okamžitá liečba hypoglykémie je potrebná, keď je hladina cukru v krvi 70 mg/dl (3,9 mmol /l) a nižšia. Liečba zahŕňa rýchle kroky, aby sa hladina cukru v krvi vrátila do normálneho rozmedzia. Ak sú hladiny cukru v krvi príliš nízke, príznaky sú: nepravidelný srdcový rytmus, únava, bledá koža, trasenie, úzkosť, potenie, hlad, popudlivosť a pocit brnenia okolo úst.

Keď sa hypoglykémia zhoršuje, príznaky sú zmätenosť, abnormálne správanie, napríklad neschopnosť dokončiť rutinné úlohy, vizuálne poruchy, ako je rozmazané videnie, záchvaty, strata vedomia. Ľudia s ťažkou hypoglykémiou môžu vykazovať známky opitosti.

Vznik a príčiny

Hypoglykémia sa vyskytuje, keď hladina cukru v krvi klesne príliš nízko. Existuje niekoľko dôvodov tohto stavu. Najbežnejší je vedľajší účinok liekov na liečbu cukrovky.

Je dôležité pochopiť, ako telo človeka normálne spracováva cukor v krvi. Keď človek prijíma potravu, telo rozloží sacharidy z potravín, ako je chlieb, ryža, cestoviny, zelenina, ovocie a mliečne výrobky, na rôzne molekuly cukru vrátane glukózy.

Glukóza je hlavný zdroj energie pre človeka, ale nemôže vstúpiť do buniek väčšiny našich tkanív bez pomoci inzulínu, hormónu vylučovaného pankreasom. Keď hladiny glukózy vzrastú, beta bunky v pankrease uvoľňujú inzulín. To umožňuje glukóze vstúpiť do buniek a poskytnúť energiu, ktoré bunky potrebujú, aby správne fungovali. Každá ďalšia glukóza je uložená v pečeni a vo svaloch vo forme glykogénu.

Ak človek niekoľko hodín nejedol a hladina cukru v krvi klesá, glukagón, ďalší pankreatický hormón, signalizuje pečeni, aby rozložila uložený glykogén a uvoľnila glukózu späť do krvného obehu. To udržuje hladinu cukru v krvi v normálnom rozmedzí, kým človek nebude znova jesť. Okrem toho, že pečeň rozkladá glykogén na glukózu, ľudské telo má tiež schopnosť produkovať glukózu.

Možné príčiny stavu u diabetikov

Ľudia s cukrovkou nemusia mať dostatok inzulínu (diabetes typu 1) alebo môžu byť naň menej citliví (diabetes typu 2). Výsledkom je, že glukóza má tendenciu tvoriť sa v krvnom riečisku a môže dosiahnuť nebezpečne vysoké hladiny. Na zníženie hladiny cukru v krvi, môže pacient užívať inzulín alebo iné lieky.

Príliš veľa inzulínu alebo iných liekov proti cukrovke môže spôsobiť pokles hladiny cukru, to spôsobuje hypoglykémiu. Tá sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak po užití liekov na diabetes pacient neje toľko potravy ako zvyčajne, alebo ak cvičí viac ako normálne.

Možné príčiny stavu u nediabetikov

Hypoglykémia u ľudí bez cukrovky je oveľa menej častá. Príčiny môžu byť nasledovné:

Lieky:Existujú lieky, ktoré môžu spôsobiť hypoglykémiu, najmä u detí alebo u ľudí s poškodením obličiek. Jedným z nich je chinín, ktorý sa používa na liečbu malárie.

Nadmerná konzumácia alkoholu: Nadmerné pitie bez jedenia môže zabrániť pečeni uvoľniť uloženú glukózu do krvného obehu, čo spôsobí hypoglykémiu.

Niektoré kritické choroby:Závažné ochorenia pečene, napríklad hepatitída, môžu zapríčiniť hypoglykémiu. Porucha obličiek môže spôsobiť nesprávne vylučovanie niektorých liekov, ktoré následne ovplyvňujú hladinu glukózy v dôsledku nahromadenia týchto liekov.

Dlhodobé hladovanie: Môže sa vyskytnúť pri poruchách stravovania, ako je anorexia nervosa, čo vedie k vyčerpaniu látok, ktoré telo potrebuje na vytvorenie glukózy (glukoneogenéza), to spôsobuje hypoglykémiu.

Nadmerná produkcia inzulínu: Nádor pankreasu môže spôsobiť nadmernú produkciu inzulínu a následne aj ku vzniku hypoglykémii. Iné nádory môžu spôsobiť nadmernú tvorbu inzulínových látok. Rozšírenie beta buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín, môže zapríčiniť nadmerné uvoľňovaniu inzulínu a z toho vyplývajúcu hypoglykémiu.

Nedostatok hormónov: Niektoré ochorenia nadobličiek a hypofýzy vedú k nedostatku kľúčových hormónov, ktoré regulujú tvorbu glukózy. Deti môžu pociťovať hypoglykémiu, ak majú nedostatok rastového hormónu.

Hypoglykémia po jedle: Zvyčajne sa objaví, ak človek dlhšie nejedol (napríklad počas pôstu) a potom sa výdatne naje. Niekedy dochádza ku hypoglykémii po jedle, pretože telo produkuje viac inzulínu, než je potrebné. Tento typ hypoglykémie, nazývaný reaktívna alebo postprandiálna hypoglykémia, sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí prekonali operáciu žalúdka.

Diagnostika

Pri určovaní diagnózy pomáha anamnéza príznakov pacienta. Pátra sa po pečeňových a obličkových ochoreniach, po nedávnych operáciách alebo po inej nadmernej záťaži. Z laboratórnych vyšetrení je dôležité vyšetrenie glykémie. Je nevyhnutné urobiť aj vyšetrenie obličkových funkcií, krvný obraz, vyšetrenie moču a oGTT, stanovenie koncentrácií inzulínu, C-peptidu a hormónov štítnej žľazy.

Liečba

Liečba hypoglykémie zahŕňa okamžité zvýšenie hladiny cukru v krvi. Včasné symptómy sa môžu zvyčajne liečiť konzumáciou 15 až 20 gramov rýchlo účinkujúceho sacharidu. Rýchlo pôsobiace sacharidysú potraviny, ktoré sa ľahko premieňajú na cukor v tele, ako sú glukózové tablety alebo gél, ovocné džúsy, nealkoholické nápoje a sladké cukríky. Potraviny s obsahom tuku alebo bielkovín nie sú príliš vhodnou liečbou hypoglykémie, pretože ovplyvňujú vstrebávanie cukru.

Hladinu cukru v krvi treba opäť skontrolovať 15 minút po liečbe. Ak je stále nižšia ako 70 mg/ dl (3,9 mmol/l), liečba pokračuje ďalšími 15 až 20 gramami rýchlo účinkujúcich sacharidov a znova je potrebné skontrolovať hladinu cukru v krvi po 15 minútach. Tieto kroky je nutné opakovať, kým hladina cukru v krvi nie je vyššia ako 70 mg/dl (3,9 mmol/l).

Keď sa hladina cukru v krvi vráti do normálu, je dôležité malé občerstvenie, ktoré pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi. Ak sú príznaky závažnejšie (to zhoršuje schopnosť užívať cukor orálne), pacient možno bude potrebovať injekciu glukagónu alebo intravenóznej glukózy.

Ak je príčinou hypoglykémie liek, lekár pravdepodobne navrhne zmenu lieku alebo úpravu dávkovania.Ak za nízky cukor môže nádor v pankrease, tento nádor sa chirurgicky odstráni. V niektorých prípadoch je potrebné odstránenie časti pankreasu.

Ako žiť s chorobou

Ak je človek náchylný na vážnu hypoglykémiu, mal by zvážiť po porade s lekárom, či nie je nevyhnutná domáca glukagónová súprava prvej pomoci. Všeobecne platí, že ľudia s cukrovkou liečení inzulínom by mali mať doma súpravu glukagónu na zníženie hladiny krvného cukru. O tejto skutočnosti by mali vedieť najbližší ľudia z okolia pacienta a tiež ako ju používať v núdzovej situácii.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bledosťhypoglykémianadobličkypankreaspečeňpotenierozmazané videnietrasenieúnavaúzkosť