10.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Transplantácia pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Je to chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňujepečeň, ktorá už nefunguje správne (zlyhanie pečene) a nahradí ju zdravou od žijúceho alebo zosnulého darcu.Transplantácia pečene je zvyčajne vyhradená ako možnosť liečby u ľudí, ktorí majú závažné komplikácie v dôsledku chronického ochorenia pečene v poslednom štádiu. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k náhlemu zlyhaniu. Počet ľudí, ktorí čakajú na transplantáciu pečene, značne prevyšuje počet dostupných darcov.

Vznik a príčiny

Pečeň je najväčší vnútorný orgán, má niekoľko dôležitých funkcií. Odstraňuje z krvi baktérie a toxíny, plní funkciu prevencie infekcie a regulácie imunitných odpovedí, spracúva živiny, lieky a hormóny, produkuje žlč, ktorá pomáha telu absorbovať tuky, cholesterol a vitamíny rozpustné v tukoch a vytvára bielkoviny, ktoré plnia funkciu zrážania krvi.

Ľudská pečeň sa regeneruje a vracia do normálnej veľkosti krátko po chirurgickom odstránení časti orgánu. To robí transplantáciu pečene žijúceho darcu alternatívou čakania na to, aby bola k dispozícii od už nežijúceho darcu.

K zlyhaniu pečene môže dôjsť rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov (fulminantné zlyhanie pečene), zvyčajne je výsledkom poškodenia pečene spôsobeného liekmi. Hoci transplantácia pečene môže liečiť akútne zlyhanie pečene, častejšie sa k nej pristupuje pri liečbe jej chronického zlyhania. Ku chronickému zlyhaniu pečene dochádza pomaly, v priebehu mesiacov až rokov.

Chronické zlyhanie pečene môže byť spôsobené rôznymi stavmi. Najbežnejšou príčinou je zjazvenie pečene (cirhóza). Je to proces, pri ktorom jazvové tkanivo nahrádza normálne pečeňové tkanivo a zhoršuje funkciu pečene. Hlavné príčiny cirhózy vedúce k zlyhaniu pečene sú: hepatitída B a C, alkoholické ochorenie pečene, alkoholické tukové ochorenie pečene a genetické choroby postihujúce pečeň (vrátane hemochromatózy a Wilsonovej choroby).

Choroby postihujúce žlčové cesty (tubusy, ktoré nesú žlč od pečene) sú primárna biliárna cirhóza, primárna sklerotizujúca cholangitída a biliárna atrézia. Biliárna atrézia je najčastejšou príčinou transplantácie pečene u detí. Transplantácia pečene môže tiež liečiť určité druhy rakoviny, ktoré pochádzajú z pečene (primárne rakoviny pečene).

Ak lekár odporúča pacientovi transplantáciu pečene, ten sa môže obrátiť na transplantačné centrum, kde podstúpi konzultácie, či spĺňa požiadavky, teda či je zdravý vzhľadom na operáciu a či by toleroval celoživotné posttransplantačné lieky. Treba vylúčiť akékoľvek zdravotné ťažkosti, ktoré by mohli narušiť úspešnosť transplantácie. Testy zahŕňajú laboratórne vyšetrenie krvi a moču na posúdenie zdravia pacientových orgánov vrátane pečene, zobrazovacie testy, ako je ultrazvuk pečene, srdcové testy na určenie zdravia kardiovaskulárneho systému, všeobecnú zdravotnú prehliadku vrátane bežných testov skríningu rakoviny na posúdenie celkového zdravotného stavu. Nechýba poradenstvo v oblasti výživy s dietetikmi, ktorí posudzujú pacientov nutričný stav.

Liečba

Ak je pacient kandidát na transplantáciu pečene, je priradený na čakací zoznam. Jeho prognózu ovplyvňuje skórovací systém MELD. Chronické a konečné štádium ochorenia pečene je spojené s vysokou perioperačnou mortalitou. MELD skóre sa pohybuje od 6 do 40. Čím je vyššie, tým je pacientova situácia horšia. Orgány sú rozdelené podľa skóre MELD a stratifikované podľa krvného typu. Ľudia s vyšším skóre MELD sa môžu dočkať transplantácie skôr.

Darcovia pečene

Väčšina žijúcich darcov pečene sú blízki rodinní príslušníci alebo priatelia kandidátov na transplantáciu pečene. Transplantácie od živých darcov majú dobré výsledky. Nájdenie vhodného žijúceho darcu je však zložité pre obmedzenia vyplývajúce z veku, krvného typu, veľkosti a jeho zdravia. Navyše, operácia nesie významné riziko aj pre darcu.

Domino transplantácia pečene

Ďalší, menej bežný typ transplantácie pečene žijúceho darcu sa nazýva domino transplantácia. Spočíva v tom, že chorí pacienti, ktorí čakajú na transplantáciu pečene, sa zároveň stávajú darcami.

Ako sa vykonáva zákrok

Transplantácia pečene už nežijúceho darcu

Transplantácia pečene sa vykonáva v celkovej anestéze. Chirurg vykoná dlhý rez cez brušnú časť, aby získal prístup k pečeni. Miesto a veľkosť rezu sa líšia podľa anatómie tela pacienta. Chirurg odpojí krvné zásobenie pečene a žlčové kanály a potom odstráni postihnutú pečeň. Do tela sa umiestni darcovská pečeň a opätovne sa pripevnia krvné cievy a žlčové kanály.

Transplantácia pečene žijúceho darcu

Ak sa transplantuje pečeň od žijúceho darcu, lekári transplantujú iba časť darcovskej pečene. Najprv odstránia časť pečene na transplantáciu. Potom odstránia chorú pečeň a miesto vyplnia časťou darovanej pečeňovej vložky. Pospájajú krvné cievy a žlčové kanály s novým kúskom pečene. Transplantovaná časť pečene v tele príjemcu a časť nechaná v tele darcu sa rýchlo zregenerujú a dosiahnu svoj normálny objem v priebehu niekoľkých mesiacov.

Po transplantácii pečene

Po transplantácii pečene pacient zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti niekoľko dní. Lekári a zdravotné sestry monitorujú jeho stav, aby sledovali príznaky možných komplikácií. Príjemca užíva niekoľko liekov (imunosupresíva). Pomáhajú udržať jeho imunitný systém, aby nenapadol novú pečeň. Zotavovanie trvá asi šesť mesiacov. Potom pacient môže pokračovať v normálnych aktivitách a vrátiť sa do bežného života.

Šance na úspešnú transplantáciu pečene a dlhodobé prežitie závisia od konkrétnej situácie pacienta. Všeobecne približne 70 percent ľudí, ktorí podstúpia transplantáciu pečene, žije najmenej päť rokov. To znamená, že z každých 100 ľudí, ktorí absolvujú transplantáciu pečene z akéhokoľvek dôvodu, 70 bude žiť aspoň päť rokov a 30 zomrie do piatich rokov.

Ako žiť s transplantátom
Po transplantácii pečene je obzvlášť dôležitá konzumácia dobre vyváženej stravy, ktorá pacientovi pomôže zotaviť sa a udržať si vitalitu. Strava po transplantácii by mala mať nízky obsah soli, cholesterolu, tuku a cukru. Aby sa predišlo poškodeniu novej pečene, je dôležité vyhnúť sa alkoholu v podobe alkoholických nápojov i uvareného alkoholu v jedle.

Treba jesť aspoň päť porcií zeleniny každý deň. Dôležité je vyhýbať sa grapefruitu a grapefruitovej šťave, granátovému jablku a pomarančom pre ich účinok na skupinu imunosupresívnych liekov. V každodennej strave je dôležitý dostatok vlákniny. Je nutné jesť celozrnné potraviny, nie spracované jedlá, piť mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku alebo bez tukov. Je to dôležité kvôli udržaniu optimálnej hladiny vápnika a fosforu. Človek po transplantácii by mal jesť chudé mäso, hydinu a ryby.

Cvičenie a telesná aktivita by mali byť pravidelnou súčasťou života po transplantácii pečene. Terapeut môže pomôcť nájsť vhodný cvičebný program, ktorým sa pacient bude riadiť doma. Chôdza, jazda na bicykli, plávanie, tréning s nízkym nárazom a iné fyzické aktivity, to všetko možno po čase opäť vykonávať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
nechutenstvonevoľnostpečeňtmavý močúnavazlyhanie pečene