10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Tranzitórny ischemický atak

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tranzitórny ischemický atak (TIA) je podobný mŕtvici, no trvá len niekoľko minút. Do 24 hodín úplne odznie a nezanecháva permanentné poškodenie. Niekedy sa označuje ako mini mŕtvica. Je to epizóda fokálnej mozgovej dysfunkcie. Jeden z troch ľudí, ktoríprekonalitranzitórny ischemický atak,ichpravdepodobne postihneaj skutočnámŕtvica. Tranzitórny ischemický atak slúži ako varovanie a zároveň ako príležitosť, aby človek urobil potrebnéopatrenia v rámciprevencie voči mŕtvici.

Vznik a príčiny

Príčiny vzniku tranzitórneho ischemického ataku sú rovnaké ako príčiny vzniku bežnej mŕtvice. Mŕtvicu spôsobuje uzáver cievy v mozgu krvnou zrazeninou. Rozdiel je v tom, že pri tranzitórnom ischemickom ataku nedochádza k úplnému uzáveru mozgovej cievy. Tranzitórny ischemický atak môže byť spôsobený aj aterosklerotickým plátom, ktorý prílišcievu zúži. Tieto pláty vznikajú ukladaním cholesterolu do steny cievy. Plát sa môže pretrhnúť a vznikne krvná zrazenina. Tá sa môže do mozgu dostať aj z ľavej komory srdca. Tento dej sa označuje ako embolizácia.

K rizikovým faktorom patrí rodinná história s vyšším výskytom mŕtvic a tranzitórnych ischemických atakov, mužské pohlavie, vek, anémia (chudokrvnosť), predošlý tranzitórny ischemický atak, rasa (Afroameričania sú náchylnejší).

Príznaky

Príznaky sú podobné skorým symptómom mŕtvice. Patrí k nim slabosť, znecitlivenie až paralýza tváre, ruky alebo nohy, typicky na jednej strane tela, mrmlavá, skomolená a nezrozumiteľná reč. Dochádza aj k slepote na jedno alebo obe oči, človeku sa točí hlava a vidí dvojmo, alebo k náhlej a nepríjemnej bolesti hlavy bez jasnej príčiny.

Diagnostika

Pri diagnostike sa využíva fyzikálne vyšetrenie, pacientov klinický obraz, krvné testy, ultrazvuk karotíd a ďalšie zobrazovacie metódy, ako je CT, magnetická rezonancia, echokardiografia či arteriografia na zobrazenie ciev mozgu.

Liečba

Na liečbu sa využívajú medikácie, ktoré zabránia tvorbe krvných zrazenín (trombolytické látky, antikoagulanciá ako warfarín). Chirurg môže pacientovi urobiť karotickú endarterektómiu (CEA), ktorá slúži na preventívne vyčistenie karotídy (krčná tepna) od depozít tukov v jej stene (čiže aterosklerotických plátov). Ďalšou možnosťou je angioplastika, pri ktorej chirurg do karotídy umiestni stent (niečo ako malá trubička), ktorý drží tepnu otvorenú a zabraňuje jej zužovaniu.

Prevencia

V rámci prevencie je dôležité obmedziť vplyv faktorov, ktoré nie sú vrodené (vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, diabetes II. typu, vysoká nadváha). Zdravou stravou (nízky obsah soli, cholesterolu, vysoký obsah antioxidantov), nefajčením, obmedzením alkoholu, neužívaním antikoncepcie či intravenóznych drog a pravidelným cvičením možno predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, ako je infarkt myokardu, mŕtvica či práve tranzitórny ischemický atak.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavymozognezrozumiteľná rečslabosťtranzitórny ischemický atak