Vedeli ste, že naša pokožka reaguje na meniace sa ročné obdobia? Pravdepodobne ste si všimli, že s prichádzajúcou zimou sa pomaly mení na suchú a šupinatú. Môže za to studený vietor, suché teplo a nízka vlhkosť vzduchu. Práve tieto faktory zbavujú pokožku prirodzenej vlhkosti a kvôli nim vyzerá menej žiarivo, mdlo a sucho. Aj keď sa pred suchým a studeným vzduchom uniknúť nedá, v našom článku vám poradíme, ako si udržať žiarivú a hydratovanú pleť aj v zime.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Na povrchu kože sa nachádza kožná bariéra, ktorá má dôležitú ochrannú úlohu. V prvom rade, chráni pokožku pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia ako je chlad, UV žiarenie či mikroorganizmy. Na druhej strane zabraňuje transepidermálnej strate vody, čo je vlastne odparovanie vody z hlbších vrstiev kože cez epidermu (najvrchnejšiu vrstvu kože).
Kožnú bariéru si môžete predstaviť ako ploché bunky uložené na sebe, ktoré drží pohromade „lepidlo“ bohaté na lipidy. Suchý vzduch počas zimy vedie k narušeniu celistvosti kožnej bariéry a zvyšuje jej priepustnosť, a tým aj stratu vody z kože.
Keď je kožná bariéra poškodená a pleť dehydratovaná, v prvom rade si všimnete, že vyzerá unavene a bez života. Tým, že pleti chýba voda sa môžu objaviť jemné linky alebo sa zviditeľnia viac jednotlivé vrásky. Štruktúra pokožky sa mení a stáva sa napnutá, červená a šupinatá. Ak ide o závažné poškodenie kožnej bariéry môžete pociťovať dokonca aj svrbenie a pálenie.
Ďalším znakom dehydratácie môže byť aj akné. Vzniká preto, že koža sa snaží kompenzovať úbytok vody a zmierniť suchosť pleti zvýšenou tvorbou kožného mazu. To však vedie k upchatiu pórov a tvorbe akné. Preto môže dehydratovaná pokožka vyzerať suchá a zároveň aj mastná, čo je jeden z najčastejších príznakov tohto kožného stavu.
Suchá a dehydratovaná koža zvyčajne nebýva vážnym zdravotným problémom a pri správnej starostlivosti sa jej dá pekne predchádzať. V prípade, že suchá pokožka nie je ošetrovaná sa môže jej stav zhoršiť a spôsobiť nepríjemné komplikácie. K spomínaným komplikáciám patrí ekzém (atopická dermatitída), alebo krvácanie z „prasklín“, ktoré sú dostatočne hlboké na to, aby narušili kapiláry v derme. Do týchto prasklín sa následne môžu dostať baktérie a spôsobiť tak bakteriálnu infekciu, ktorá sa môže prejaviť začervenaním, opuchom alebo hnisom.
Ak chceme suchú a dehydratovanú pleť vyliečiť a prinavrátiť jej hydratáciu a pružnosť, musíme sa sústrediť na reparáciu kožnej bariéry. Medzi látky, ktoré pomáhajú obnoviť kožnú bariéru patrí:
Humektanty (zvlhčovadlá) sú látky, ktoré hydratujú pokožku tým, že priťahujú molekuly vody a viažu ich ako magnet. Pri starostlivosti o pleť čerpajú vodu z hlbších vrstiev pokožky do najvrchnejšej vrstvy. Ak je vlhkosť vzduchu vyššia ako 70%, priťahujú do pokožky aj vodu z okolitého prostredia. Medzi humektanty patria:
Emolienty sú zvláčňujúce látky, ktoré pozostávajú z lipidov, ako sú prírodné oleje a vosky. Vďaka nim je pokožka hladká, vláčna, hydratovaná, nesvrbí a kožná bariéra sa obnovuje rýchlejšie. Taktiež zabraňujú transepidermálnej strate vody. Medzi emolienty patrí:
Okluzanty slúžia ako fyzická bariéra, ktorá pomáha predchádzať strate vody z pokožky , zabraňuje jej podráždeniu a pomáha obnoviť kožnú bariéru. Okluzívne látky majú pri lokálnom použití často hutnú konzistenciu, čo z nich robí ideálny výber pre ľudí s veľmi suchou pokožkou. Medzi okluzívne látky patrí:
Ceramidy sú lipidy, ktoré tvoria až 50% lipidovej vrstvy pokožky. Sú nevyhnutnou súčasťou kožnej bariéry, ktorú udržiavajú zdravú a neporušenú. Hladiny ceramidov sa však prirodzene vekom znižujú čo má za následok stenčenie pokožky, stratu elasticity a ochabnutie. Okrem prirodzeného starnutia môžu byť hladiny ceramidov znížené aj chladným počasím a suchým teplom, preto sa v zimných mesiacoch odporúča siahnuť po krémoch a sérach s obsahom ceramidov.
Aby ste svoju pleť počas zimy ochránili a zabezpečili jej optimálnu hydratáciu môžete urobiť nasledovné: