Amblyopia je predovšetkým detské očné ochorenie. Ak máte podozrenie na tupozrakosť u vášho potomka, navštívte odborníka.
Tupozrakosť je stav oka, pri ktorom mozog postupne ignoruje obraz, ktorý postihnuté oko vytvára. Ochorenie, ktoré keď sa včas nerieši, môže v dospelosti spôsobiť veľké problémy. Bežne nie je toto ochorenie možné rozoznať, je potrebné vykonať špeciálne testy alebo vyšetrenie u doktora, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil diagnózu. V nasledujúcom článku sa dočítate:
Trápi vás lenivé oko? Ide o detskú chorobu, nazývanú amblyopia. Ide o stav, kedy sa jedno oko dieťaťa nevyvíja rovnako ako oko druhé. V prípade, ak sa tento jav nelieči, môže mozog dieťaťa časom ignorovať obraz, ktorý z tohto oka prichádza.
Amblyopia alebo tupozrakosť je ochorenie, ktoré sa dá pomerne ľahko liečiť, avšak v prípade, ak sa zanedbá a nerieši sa to včas, môže u dieťaťa vzniknúť zraková vada, ktorá je už v dospelosti neodstrániteľná. Možnosti liečenia závisia od toho, kedy bolo ochorenie diagnostikované a kedy sa začalo s liečbou.
Tupozrakoasť nie je voľným okom viditeľná a ľahko rozpoznateľná, avšak má určité špecifické príznaky, vďaka ktorým je možné zadefinovať dané ochorenie:
Syndróm lenivého oka sa vyznačuje vychýlením jedného oka zo smeru pohľadu, alebo nesprávnym postavením očí.
Lenivé oko vzniká v ranom detstve. Dochádza k zmene nervovej dráhy medzi tenkou vrstvou sietnice v zadnej časti oka a mozgu. Postihnuté, slabšie oko získava menej vizuálnych signálov. Schopnosť očí spolupracovať sa postupne znižuje a mozog potom začína ignorovať akékoľvek vstupy, obrazové, zo slabšieho oka.
Ako môže vzniknúť tupozrakosť? V čom tkvie príčina tejto očnej abnormality?
Okrem spomínaných príčin vzniku tupozrakosti, môže zvyšovať riziko aj:
Diagnostiku lenivého oka dokáže vykonať len špecialista. Bez lekárskeho vyšetrenia ide väčšinou len o domnienky. Veľakrát sa stáva, že tupozrakosť odhaľujú učiteľky v škôlke.
Odporúča sa začať s liečením tupozrakosti už v ranom detstve, aby ochorenie neprerástlo do väčších problémov, ktoré potrápia jedinca v dospelosti. Liečba spočíva v posilnení spojenia medzi očami a mozgom. Výsledky je možné spozorovať už pred siedmym rokom dieťaťa, aj napriek tomu, že len polovica detí, ktoré postúpili liečbu na ňu aj reagovali.
Existujú rôzne spôsoby liečby, ktoré súvisia s príčinou vzniku lenivého oka, a aj s jeho stavom a aj v akej miere je postihnutý zrak vášho dieťaťa.
Niektoré z menovaných spôsobov liečby dokáže dieťaťu zlepšiť zrak už v priebehu niekoľkých týždňov, prípadne mesiacov. Liečba sa vo všeobecnosti odhaduje na rozmedzie medzi šiestimi mesiacmi až dvomi rokmi.
Americká neurologička Susan R. Barryová je jedným z príkladov toho, že je možné zmierniť prejavy tupozrakosti aj v zrelom veku. Jej sa podario špeciálnymi cvikmi v 48 rokoch života dosiahnuť korekciu jej očnej vady. Na tomto princípe sa snažila pomáhať ľuďom s podobným problémom. Existujú domnienky, či za vyliečením alebo korekciou tupozrakosti pani Barryovej stoja očné cviky alebo nejaké zmeny v jej organizme. Jej terapia, ktorú skúšala bola na tzv. ceruzkovej jóge, alebo ešte testovala liečbu pomocou počítačového videnia.