Dočasná necitlivosť a brnenie v rukách a nohách sú abnormálne pocity, ktoré sa môžu vyskytnúť po tom, čo strávite príliš veľa času sedením so skríženými nohami alebo s hlavou položenou na skrčenej paži. Ak však tieto pocity dlhodobo pretrvávajú, bez zjavnej príčiny, môže byť za tým poškodenie nervov z rôznych neurologických príčin.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
čo môže tŕpnutie končatín vyvolať,
aké vyšetrenia sa robia ak vás trápi tŕpnutie končatín,
ako sa dá tŕpnutie v končatinách liečiť,
ako sa dá tŕpnutiu predchádzať,
kedy je nevyhnutné navštíviť lekára.
Mravčenie a necitlivosť končatín je relatívne bežným nepríjemným javom, ktorý býva často spôsobený útlakom nervov v končatine. Tento stav sa dá po chvíli zvrátiť odstránením tlaku, ktorý ho spôsobil. V mnohých prípadoch však môže byť brnenie v rukách, alebo nohách závažné a chronické. Dokonca môže byť sprevádzané aj ďalšími príznakmi ako je bolesť, svrbenie a úbytok svalov.
V takýchto prípadoch je tŕpnutie znakom poškodenia nervov, ktoré môže byť zapríčinené rôznymi stavmi, ako sú traumatické poranenia, bakteriálne alebo vírusové infekcie, vystavenie organizmu toxickým látkam a systémové ochorenia, ako je cukrovka. V medicínskej terminológii je takéto poškodenie nervov známe ako periférna neuropatia, pretože postihuje nervy vzdialené od mozgu a miechy, často v rukách a nohách, teda na periférii. Existuje viac ako 100 typov periférnej neuropatie. Časom sa tento stav môže zhoršiť tak, že u pacienta obmedzí hybnosť a v konečnom dôsledku ho môže doviesť až k invalidite.
Čo môže vyvolať tŕpnutie končatín?
Necitlivosť a mravčenie končatín môže spôsobiť mnoho chorobných stavov. Diabetes je jednou z najčastejších príčin periférnej neuropatie, ktorá predstavuje asi 30 % prípadov. Pri diabetickej neuropatii sa mravčenie často najskôr rozvinie na chodidlách a postupuje smerom nahor. Asi dve tretiny ľudí s cukrovkou majú mierne až ťažké formy poškodenia nervov. V mnohých prípadoch sú tieto neuropatie prvými príznakmi cukrovky.
U ďalších 30% prípadov periférnej neuropatie je príčina neznáma, čiže idiopatická, a zvyšných 40% prípadov tvoria rôzne príčiny ako napríklad:
Úžinové syndrómy. Sú to syndrómy, ktoré sa rozvíjajú, keď sú nervy utlačené okolitými tkanivami. Dochádza k tomu v dôsledku rôznych príčin, od traumy alebo zranenia až po opakované alebo nadmerné používanie končatiny. Patria sem napríklad syndróm karpálneho tunela a obrna ulnárneho a radiálneho nervu.
Systémové ochorenia
Ochorenia obličiek- Znížená funkcia obličiek vedie k nerovnováhe hladín elektrolytov v tele, čo negatívne ovplyvňuje funkciu nervových buniek a vedie k ich abnormálnej aktivite. Periférna neuropatia v dôsledku ochorenia obličiek sa označuje ako uremická neuropatia.
Chronické ochorenia pečene- štúdie ukazujú, že významný počet pacientov s cirhózou pečene vykazuje známky periférnej neuropatie, bez ohľadu na to, či je cirhóza alkoholového, alebo iného pôvodu.
Poškodenie ciev- Neuropatie sa môžu vyskytnúť, keď je prietok krvi do rúk a nôh znížený, alebo spomalený zápalom, krvnými zrazeninami, alebo inými poruchami krvných ciev. Znížený prietok krvi znamená, že nervové bunky nemajú dostatok kyslíka, čo vedie k poškodeniu, alebo odumretiu nervových buniek.
Amyloidóza- Amyloidóza je zriedkavé ochorenie, sprevádzané hromadením abnormálneho proteínu amyloidu v orgánoch, čo narúša ich normálnu funkciu. Amyloidná neuropatia je výsledkom akumulácie amyloidu v krvných cievach a nervoch.
Chronický zápal- Zápalové neuropatie možno považovať za skupinu imunitne sprostredkovaných porúch postihujúcich periférny nervový systém, pri ktorých sa biele krvinky aktívne podieľajú na degenerácii a demyelinizácii nervových buniek s následnými motorickými a senzorickými deficitmi.
Hormonálna nerovnováha- Endokrinné poruchy, ktoré vedú k hormonálnej nerovnováhe, môžu narušiť normálne metabolické procesy a spôsobiť neuropatie. Napríklad hypotyreóza, nedostatočná produkcia hormónov štítnej žľazy, spomaľuje metabolizmus, čo vedie k zadržiavaniu tekutín a opuchom tkanív, ktoré môžu vyvíjať tlak na periférne nervy.
Rakovina- Nádor môžespôsobiť periférnu neuropatiu v jednej oblasti tela, ak rastie blízko nervu a tlačí naň.
Nedostatok vitamínov. Pre zdravé nervy potrebujeme vitamíny E, B1, B6, B12 a niacín. Nedostatok B12 môže napríklad viesť k pernicióznej anémii, dôležitej príčine periférnej neuropatie. Na druhej strane, príliš veľa vitamínu B6 môže zas spôsobiť mravčenie v rukách a nohách.
Alkoholizmus. U alkoholikov je častejší nedostatok vitamínu B1 a ostatných dôležitých vitamínov kvôli zlým stravovacím návykom, ktoré sú častou príčinou periférnej neuropatie. Vedci sa domnievajú, že aj samotný alkoholizmus môže priamo spôsobiť poškodenie nervov.
Vystavenie organizmu toxínom. Medzi toxíny patria ťažké kovy ako olovo, arzén, ortuť a tálium a niektoré priemyselné a environmentálne chemikálie. Toxické môžu byť tiež určité lieky, najmä chemoterapeutiká, ale aj niektoré antivirotiká a antibiotiká.
Infekcie. Infekčné ochorenia ako lymská borelióza, pásový opar (varicella zoster), cytomegalovírus, Epstein-Barrov vírus, herpes simplex a HIV, všetky môžu viesť k periférnym neuropatiám.
Autoimunitné ochorenia. Patria sem chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia, Guillain-Barreov syndróm, lupus a reumatoidná artritída.
Zranenia. Pri traumatických poškodeniach organizmu môžu byť často nervy stlačené,pomliaždené alebo inak poškodené, čo vedie k ich bolesti. Príklady zahŕňajú kompresiu nervu spôsobenú herniou disku alebo dislokovanou kosťou.
Roztrúsená skleróza. Skleróza multiplex spôsobuje, že váš imunitný systém napáda tukovú, myelínovú, pošvu okolo nervových vlákien po celom tele. Častým príznakom tohto ochorenia je mravčenie v rukách a nohách.
Čo môžem očakávať na vyšetrení ak navštívim lekára s tŕpnutím končatín?
Pripravte sa na to, že lekár začne s odobraním kompletnej anamnézy. Nezabudnite mu nahlásiť všetky vaše príznaky, aj keď si myslíte, že s tŕpnutím končatín nemajú nič spoločné. Spomeňte aj prípadné nedávne zranenia, infekcie, očkovania a všetky lieky, ktoré užívate či už voľno predajné, alebo na predpis. Po odobratí anamnézy nasleduje fyzikálne vyšetrenie. V závislosti od jeho výsledkov vás môže lekár objednať na ďalšie testy ako:
Krvné testy, z ktorých sa dá zistiť cukrovka, nedostatok vitamínov, dysfunkcia pečene, alebo obličiek a iných metabolických porúch ako aj príznaky abnormálnej aktivity imunitného systému.
Vyšetrenie mozgovomiešnej tekutiny, ktorá sa odoberie lumbálnou punkciou. Pomocou tohto vyšetrenia sa dá zistiť prítomnosť infekcie ako je napríklad meningitída.
Elektromyografia (EMG)- meria svalovú odpoveď, alebo elektrickú aktivitu svalu po nervovej stimulácii. Test sa používa na zistenie neuromuskulárnych abnormalít. Počas testu sa jedna alebo viac malých ihiel, nazývaných aj elektródy, vpichne cez kožu do svalu.
Ďalšie doplnkové testy môžu zahŕňať:
Počítačovú tomografiu (CT),
Magnetickú rezonanciu (MR),
Biopsiu periférnych nervov,
Biopsiu kože, na zistenie zakončení nervových vlákien.
Ako sa dá tŕpnutie v končatinách liečiť?
Úspešná liečba závisí od presnej diagnózy a liečby príčiny brnenia. Pokiaľ periférne nervové bunky neodumreli, je stále nádej na ich regeneráciu. Hoci neexistujú žiadne spôsoby liečby dedičných typov periférnej neuropatie, mnohé zo získaných typov možno správnou liečbou zlepšiť. Medzi možnosti liečby neuropatie v závislosti od jej príčiny vzniku patrí:
Pri skleróze multiplex je dobré dopĺňať vitamíny skupiny B, čo môže pomôcť znížiť zápal a súvisiacu necitlivosť. V prípadoch ťažkého a bolestivého tŕpnutia môže terapia zahŕňať krátku liečbu kortikosteroidmi, ktoré tiež urýchľujú zotavenie znížením zápalu.
Meningitída zahŕňa liečbu antibiotikami, alebo antivirotikami, podľa pôvodcu ochorenia.
Pri neuropatii spôsobenej nádorom, sa môže využiť chirurgický zákrok, chemoterapia, alebo rádioterapia na základe typu a štádia tumoru.
Diabetickú neuropatiu liečime tým, že dostaneme pod kontrolu diabetes a to, fyzickou aktivitou, zdravou stravou, dodržiavaním liečby cukrovky, dennou kontrolou chodidiel kvôli zmenám a pravidelným vyšetrením nôh.
Na syndróm karpálneho tunela môžu pomôcť ortézy, voľno predajné lieky proti bolesti, cvičenie, alebo chirurgický zákrok.
U pacientov s pernicióznou anémiou spočíva liečba v podávaní injekcii s vitamínom B12.
Dá sa tŕpnutiu a necitlivosti končatín predchádzať?
V rámci prevencie si môžete osvojiť niekoľko zdravých návykov, ktoré vám môžu pomôcť predísť, alebo znížiť nepríjemné pocity v končatinách, ako sú mravčanie a necitlivosť. Medzi tieto návyky patrí:
konzumácia nízkotučnej stravy s vysokým obsahom vlákniny, bohatej na ovocie a zeleninu a obmedzenie príjmu soli,
udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti,
2,5 hodiny akejkoľvek aeróbnej aktivity, strednej intenzity, týždenne,
obmedzenie príjmu alkoholu a cigariet,
vyhýbanie sa zdieľaniu jedla alebo iných predmetov s ľuďmi potenciálne vystavenými infekčným chorobám,
obmedzenie opakujúcich sa pohybov ruky alebo zápästia,
jesť potraviny bohaté na vitamín B12, vitamín D, vápnik a horčík alebo ich užívať vo forme výživových doplnkov,
včasná liečba bolesti chrbta a obmedzenie činností, ktoré bolesť zhoršujú,
zvládanie stresu, v prípade potreby psychoterapia.
Kedy je potrebné navštíviť lekára ?
Určite navštívte lekára, ak necitlivosť a mravčenie dlhšie pretrvávajú, vyskytujú sa bez zjavnej príčiny, alebo ak sú sprevádzané niektorým z nasledujúcich príznakov:
zmätenosť, problémy s rozprávaním alebo nezrozumiteľná reč,
S bolesťou a pálením nôh sa diabetici stretávajú pomerne často. Sú bolesti príznakom progresu ochorenia vedúcim k diabetickej nohe? V nasledujúcom článku…