08.03.2023 • 7 minút na prečítanie

V pohode za pár minút. 13 metód, ako rýchlo zvládnuť záchvat paniky

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Čo robiť, keď cítime, že strácame kontrolu nad svojimi emóciami a záchvat paniky je na ceste? Viete, aká vôňa zaberá?

Každý vie, že stres je pre naše zdravie veľmi nebezpečný. Za následok môže mať problémy so srdcom, vysoký krvný tlak, cukrovku aj obezitu.

Panika môže v človeku vyvolať pocit, že jeho strach sa nedá prekonať a sťažuje mu možnosť racionálnej voľby. 

Záchvaty paniky môžu byť náhle a silné. Človek sa začne potiť, zrýchli sa mu dýchanie, tlkot srdca, má pocity strachu, úzkosti, opakujúce sa obavy a pocit blížiacej sa katastrofy. Ak viete, čo robiť, keď sa objavia, môžete stlmiť ich závažnosť alebo ich úplne zastaviť.

Pre tých, ktorí cítia, že ich strach a stres sú zdrvujúce, je Medzinárodný deň paniky pripadajúci na 9. marec ideálnym dňom na to, aby urobili krok vpred a oslovili odborníka na duševné zdravie.

Niekedy je v poriadku cítiť sa ohromený, rozrušený a ak sa tomu pocitu na chvíľku poddáme, neznamená to hneď, že sme nevyhnutne slabí alebo neschopní. Často stačí len sa doma vykričať do vankúša a opäť sme pri sile a s optimizmom na perách. 

Mnohí ľudia reagujú na stres záchvatmi paniky, čo môže byť veľmi vysilujúce. Ak patríte medzi nich, možno vám nasledujúce stratégie pomôžu zmenšiť strach a zmätok. 

1. Pamätajte, že to prejde

Počas záchvatu paniky vám môže pomôcť uvedomiť si, že tieto pocity pominú a nespôsobia žiadnu fyzickú ujmu, akokoľvek desivo sa v tom čase cítite. Pripomínajte si, že toto je krátke obdobie koncentrovanej úzkosti a že čoskoro skončí. Záchvaty paniky majú tendenciu dosiahnuť svoj najintenzívnejší bod do 10 minút od začiatku, potom začnú príznaky ustupovať.

2. Zhlboka sa nadýchnite

Hlboké dýchanie pomáha dostať záchvat paniky pod kontrolu. Záchvaty môžu spôsobiť zrýchlené dýchanie a tlak na hrudníku spôsobuje plytký nádych. Tento typ dýchania zhoršuje pocity úzkosti a napätia.

Namiesto toho sa snažte dýchať pomaly, zhlboka a sústreďte sa na každý nádych. Zhlboka sa nadýchnite z brucha, pomaly a plynulo napĺňajte pľúca, pričom pri nádychu aj výdychu počítajte do 4. Návod na dýchanie do štvorca (box breathing) pomáha aj pri akútnom strese.

Môžete tiež vyskúšať dýchanie 4-7-8 alebo „relaxačný dych“. Pri tejto technike sa človek nadýchne na 4 sekundy, zadrží dych na 7 sekúnd a potom pomaly vydýchne na 8 sekúnd.

Upozorňujeme, že u niektorých ľudí môže hlboké dýchanie zhoršiť záchvaty paniky. V týchto prípadoch sa človek môže namiesto toho pokúsiť zamerať na to, čo ho baví.

dýchajte
4 PM production/shutterstock.com

3. Privoňajte k levanduli

Upokojujúca vôňa môže pomôcť zmierniť úzkosť tým, že sa dotkne zmyslov, pomôže človeku zostať pri zemi a dá mu niečo, na čo sa môže sústrediť.

Levanduľa je známa tým, že prináša pocit pokojnej relaxácie. Mnohé štúdie uvádzajú, že levanduľa môže pomôcť zmierniť úzkosť. 

Skúste podržať olej pod nosom a jemne vdychovať alebo si ho trocha natrieť do vreckovky, aby ste ovoňali. 

Ak človek nemá rád vôňu levandule, môže ju skúsiť nahradiť iným esenciálnym olejom, ktorý preferuje, ako je bergamot, harmanček alebo citrón.

4. Nájdite si pokojné miesto

Zvuky môžu často zosilniť záchvat paniky. Ak je to možné, pokúste sa nájsť pokojnejšie miesto. Sedenie na tichom mieste vytvorí určitý duševný priestor a uľahčí sústredenie na dýchanie a iné stratégie zvládania.

5. Zamerajte sa na objekt

Keď je človek zaplavený rozrušujúcimi myšlienkami, pocitmi alebo spomienkami, sústredenie sa na niečo fyzické v prostredí mu môže pomôcť cítiť sa uzemnene.

Zameranie sa na jeden podnet môže znížiť iné podnety. Keď sa zahľadíte na konkrétny predmet, možno sa vaše myšlienky prenesú na to, ako sa cítite, kto ho vyrobil a aký má tvar. Táto technika môže pomôcť znížiť príznaky záchvatu paniky.

Ak sa u vás záchvaty paniky opakujú, môže nosiť špecifický známy predmet, ktorý vám pomôže “uzemniť sa”. Môže to byť niečo ako hladký kameň, mušľa, malá hračka alebo sponka do vlasov.

6. Metóda 5-4-3-2-1

Záchvaty paniky môžu spôsobiť, že sa človek cíti oddelený od reality. Je to preto, že intenzita úzkosti môže predbehnúť iné zmysly.

Metóda 5-4-3-2-1 je typ techniky uzemnenia a všímavosti. Pomáha nasmerovať pozornosť človeka preč od zdrojov stresu. Ak chcete použiť túto metódu, osoba by mala pomaly a dôkladne vykonať každý z nasledujúcich krokov.

  • Pozrite sa na 5 samostatných predmetov. Na chvíľu sa zamyslite nad každým.
  • Počúvajte 4 rôzne zvuky. Zamyslite sa nad tým, odkiaľ prišli a čo ich odlišuje.
  • Dotknite sa 3 predmetov. Zvážte ich štruktúru, teplotu a použitie.
  • Identifikujte 2 rôzne pachy. Môže to byť vôňa vašej kávy, mydla alebo pracieho prostriedku na oblečení.
  • Nájdite 1 vec, ktorú môžete ochutnať. Všimnite si, akú chuť máte v ústach, alebo skúste ochutnať kúsok cukríka.
počúvanie hudby
Ivan Kruk/shutterstock.com

7. Opakujte mantru

Mantra je slovo, fráza alebo zvuk, ktorý pomáha sústrediť sa a dodáva silu. Vnútorné opakovanie mantry môže pomôcť človeku dostať sa z panického záchvatu. Mantra môže mať formu uistenia a môže byť taká jednoduchá ako „Aj toto prejde“. Pre niekoho to môže mať duchovnejší význam. Keď sa osoba sústredí na jemné opakovanie mantry, jej fyzické reakcie sa spomalia, čo im umožní regulovať dýchanie a uvoľniť svaly.

8. Prechádzka alebo ľahké cvičenie

Chôdza môže človeka vytrhnúť zo stresujúceho prostredia a rytmus krokov mu môže tiež pomôcť regulovať dýchanie. Pohyb uvoľňuje hormóny nazývané endorfíny, ktoré uvoľňujú telo a zlepšujú náladu. Pravidelné cvičenie môže časom pomôcť znížiť úzkosť, čo môže viesť k zníženiu počtu alebo závažnosti záchvatov paniky.

9. Vyskúšajte techniky uvoľnenia svalov

Ďalším príznakom záchvatov paniky je svalové napätie. Cvičenie techník svalovej relaxácie môže pomôcť obmedziť atak. Je to preto, že ak myseľ cíti, že telo sa uvoľňuje, môžu sa zmierniť aj ďalšie príznaky, ako napríklad zrýchlené dýchanie.

Technika nazývaná progresívna svalová relaxácia je populárnou metódou na zvládanie úzkosti a záchvatov paniky. Zahŕňa napnutie a následné uvoľnenie rôznych svalov v poradí. Ako na to?

  • držte napätie 5 sekúnd,
  • pri uvoľnení svalu povedzte „relax“,
  • pred prechodom na ďalší sval nechajte sval relaxovať 10 sekúnd.

10. Predstavte si svoje šťastné miesto

Šťastným miestom človeka by malo byť miesto, kde sa cíti najviac uvoľnene a bezpečne. Konkrétne miesto bude pre každého iné. Keď panický atak začne, môže pomôcť zavrieť oči a predstaviť si, že ste na tomto mieste. Predstavte si, aký je tam pokoj. Ľudia si tiež vedia predstaviť, ako sa ich bosé nohy dotýkajú chladnej pôdy, horúceho piesku alebo mäkkej trávy.

11. Užívajte akékoľvek predpísané lieky

V závislosti od závažnosti záchvatov paniky môže lekár predpísať liek podľa potreby. Tieto lieky zvyčajne účinkujú rýchlo. Môžu však byť vysoko návykové, takže ľudia by ich mali užívať presne tak, ako im ich lekár predpisuje. Ak sa užívajú s alkoholom, môžu mať pre život ohrozujúce nežiaduce účinky.

upokojte sa
fizkes/shutterstock.com

12. Povedz to niekomu

Ak sa záchvaty paniky často vyskytujú v rovnakom prostredí, ako je napríklad pracovisko, môže byť užitočné niekoho informovať a dať mu vedieť, aký druh podpory môže ponúknuť, ak sa to bude opakovať. Ak sa útok stane na verejnosti, môže pomôcť, keď to poviete inej osobe. Môžu byť schopní nájsť tiché miesto a zabrániť ostatným, aby sa zbytočne okolo vás zhromaždili.

13. Naučte sa svoje spúšťače

Záchvaty paniky človeka môžu často vyvolať tie isté veci, ako sú uzavreté priestory, davy ľudí alebo problémy s peniazmi. Tým, že sa ľudia naučia zvládať ich spúšťače alebo sa im vyhýbať, môžu byť schopní znížiť frekvenciu a intenzitu záchvatov.

Čo robiť, keď má niekto iný záchvat paniky

Pomôžte nájsť pokojné miesto, povzbuďte človeka so záchvatom, aby sa pomaly a zhlboka nadýchol a požiadajte ho, aby sa zameral na blízky predmet. Ak danú osobu nepoznáte, predstavte sa a opýtajte sa jej, či nepotrebuje pomoc. Opýtajte sa jej, či už niekedy mala záchvat paniky, a ak áno, čo jej pomáha získať kontrolu.

Ľudia môžu tiež vyskúšať nasledujúce tipy, keď má niekto iný záchvat paniky:

  • Pokúste sa zachovať pokoj. To postihnutému pomôže uvoľniť sa trochu viac.
  • Navrhnite presunúť sa na tiché miesto v okolí a pomôžte mu nejaké nájsť. Posadiť sa na pokojné miesto môže byť veľmi efektívne, pretože mu umožňuje sústrediť sa na dýchanie.
  • Pripomeňte osobe, že záchvaty paniky vždy skončia.
  • Zostaňte pozitívny a neodsudzujúci. Vyhnite sa overovaniu akýchkoľvek negatívnych vyhlásení.
  • Skúste viesť jemný, priateľský rozhovor, aby ste ho rozptýlili a pomohli mu cítiť sa bezpečne.
  • Vyhnite sa tomu, aby ste mu povedali, aby sa upokojil, alebo mu nehovorte, že sa nemá čoho obávať, pretože to devalvuje jeho emócie.

 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321510#how-to-help

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
bolesť hlavybúšenie srdcamozogpanická porucharýchly teptlak na hrudizmätenosť