10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Chorobná úzkosť so záchvatmi paniky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Úzkosť patrí medzi časté a normálne emočné odpovede na stresujúce situácie. Ak sú však spúšťané nevysvetliteľnými okolnosťami a negatívne ovplyvňujú každodenné aktivity, hovoríme o chorobnej úzkosti. Pocity úzkosti pri tejto poruche sa objavujú náhle v podobe záchvatov paniky. Chorobná úzkosť patrí medzi najčastejšie poruchy vnímania, predtým označované ako neurotické poruchy.

Vznik a príčiny

Príčina úzkostnej poruchy ako samostatnej psychickej poruchy nie je známa, predpokladá sa významný vplyv genetiky. Existuje však celý rad ochorení, ktoré môžu byť spojené s výskytom úzkostí — choroba srdca, cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, ochorenia dýchacej sústavy (astma, chronická obštrukčná pľúcna choroba a iné), užívanie ilegálnych drog, syndróm odňatia alkoholu či sedatív, chronické bolesti.

Liečba

Prvá pomoc pri záchvate úzkosti je dýchanie do papierového vrecka, ktoré pomôže pri upokojení. Liečivá predpisuje v zásade len psychiater, najčastejšie sa používajú benzodiazepíny (napríklad alprazolam). Sú veľmi návykové a dlhodobé užívanie sa neodporúča, preto ich lekári predpisujú na prechodný čas, kým začne účinkovať hlavná línia liečby, psychoterapia. Pacienti musia dodržiavať presné pokyny a nesmú lieky kombinovať s alkoholom.

Hlavnú rolu má kognitívno-behaviorálna psychoterapia. Je založená na priamej konfrontácii situácií, ktoré úzkosť spúšťajú, a „preúčaní“ reakcií pacienta na tieto situácie. Zlepšenie nastáva po niekoľkých týždňoch.

Príznaky

Tak ako väčšina psychických ochorení aj úzkostná porucha sa prejavuje u pacientov rôzne. Typicky sa vyskytujú tieto príznaky: pocit nervozity či tlaku, pocit nebezpečenstva alebo paniky, búšenie srdca, rýchle dýchanie, potenie, tras, ťažkosti s koncentráciou, poruchy spánku, zažívacie ťažkosti.

Tieto príznaky nie sú ovládateľné vôľou. Spúšťajú ich buď stresové situácie, alebo vznikajú bez zjavnej príčiny. Často sú viazané s fóbiami — iracionálnym strachom z rôznych vecí (uzatvorených či otvorených priestorov, davov, pavúkov, výšok, vody a podobne). Takisto sa vyskytujú spoločne s poruchami spánku a s poruchami príjmu potravy. Pre chorobnú úzkosť je charakteristické, že pacienti sú si vedomí iracionálnosti svojho správania, nevedia ho však ovládať.

Diagnostika

Úzkostnú poruchu môžu diagnostikovať psychiatri aj psychológovia na základe podrobného psychologického vyšetrenia pacienta.

Prevencia

Vyhľadávanie obľúbených činností a vyhýbanie sa alkoholu môžu prispieť k zníženiu frekvencie záchvatov úzkosti. Pri akýchkoľvek príznakoch úzkosti treba vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcachorobná úzkosťmozogpocit nebezpečenstvapocit panikyporucha spánkuúzkosť