30.06.2021 • 8 minút na prečítanie

Potešila by vás informácia, že čakáte dve alebo viac detí? Čo zvyšuje šance na viacplodové tehotenstvo a aké sú jeho riziká?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V dnešnej dobe ženy, ale aj muži čakajú so založením rodiny oveľa dlhšie, ako tomu bolo v minunlosti. Zatiaľ čo naše staré mamy sa vydávali, či rodili deti už ako osemnásť/dvadsať ročné, dnes je bežným zvykom sa vydať až po tridsiatke, a tým pádom odkladať aj tehotenstvo na neskoršie.

S pribúdajúcim vekom však rastie aj počet rizík, ktoré tehotenstvo môžu sprevádzať. Patria sem rôzne genetické poruchy, syndrómy, no aj riziko neplodnosti, resp. ženám v pokročilom veku sa darí otehotnieť oveľa ťažšie ako tým mladším. Vzhľadom na to, časom stúplo aj používanie liečby neplodnosti, čím sa zvýšila pravdepodobnosť vzniku viacplodových tehotenstiev. Výsledkom je, že narodenie dvojčiat (alebo iných násobkov) je dnes bežnejšie ako kedykoľvek predtým.

Avšak, ak chcete počať dvojčatá, neexistuje žiadna metóda, ktorá vám to 100% zaručí. Existujú však určité genetické faktory a lekárske ošetrenia, ktoré by túto možnosť mohli zvýšovať.

V tomto článku sa dozviete:

  • rôzne metódy liečby neplodnosti, ktoré zvyšujú šance na počatie dvoch a viac detí,
  • aké iné faktory zvyšujú tieto šance (vek, váha, výška, etnikum…),
  • aké riziká so sebou viacplodové tehotenstvo prináša.

Ako možno pomôcť ženám otehotnieť?

Spôsobov, ako u párov liečiť neplodnosť je dnes už naozaj mnoho. Ak sa Vám nedarí s partnerom už dlhšie otehotnieť, odporúčame navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí a určí, či je príčina neplodnosti na vašej alebo partnerovej strane. Samozrejme, môže ísť o kombináciu viacerých faktorov. Podľa diagnózy vám následne lekár urči, ktorá liečba neplodnosti je pre vás tá najvhodnejšia. A práve niektoré liečebné metódy neplodnosti zvyšujú šance na viacplodové tehotenstvo.

Ako sa dajú počať dvojčatá pomocou oplodnenia in vitro (IVF)?

Oplodnenie in vitro (IVF) je jedným typom technológie asistovanej reprodukcie. Ženám, ktoré podstúpia IVF, môžu byť pred zákrokom predpísané aj lieky na plodnosť, aby sa zvýšila pravdepodobnosť ich otehotnenia.

Pri IVF sa žene odoberú vajíčka a mužovi spermie. Následne sa spolu inkubujú v laborátornej miske, kde sa vytvorí embryo.

Pomocou lekárskeho zákroku lekári umiestnia embryo do maternice ženy, kde by sa malo implantovať a rásť. Na to, aby sa zvýšila pravdepodobnosť, že sa embryo udrží v maternici a žena tak otehotnie, sa počas IVF zvyčajne transportuje viac ako jedno embryo (obvykle dve). To zvyšuje pravdepodobnosť, že sa do sliznice maternice implantujú obe embryá (alebo počet embryí, ktorý sa prenáša) a budete mať dvojčatá.

Lieky na podporu plodnosti – ich vplyv na viacpočetné tehotenstvo

Lieky určené na zvýšenie plodnosti zvyčajne účinkujú pomocou zvyšovania produkcie vajíčok vaječníkmi ženy. Ak sa vyprodukuje viac vajíčok, je tiež pravdepodobné, že sa ich môže uvoľniť a oplodniť viac ako jedno. K produkcii a uvoľňovaniu dochádza súčasne, čo spôsobuje vznik dvojvajčených dvojčiat.

Bežne používané lieky na podporu plodnosti, ktoré môžu zvýšiť vaše šance na narodenie dvojčiat sú klomifén a gonadotropíny.

Klomifén je liek dostupný iba na lekársky predpis. Tento liek sa užíva orálne a dávka závisí od individuálnych potrieb ženy. Účinkuje tak, že stimuluje ženské hormóny, aby spôsobili ovuláciu. Štúdie preukázali, že u žien, ktoré užívajú tento liek na liečbu plodnosti, je pravdepodobnejší výskyt  dvojčiat než u tých, ktoré ho neužívajú. 

Gonadotropíny sú typ liekov na plodnosť podávaných injekčne. Folikuly stimulujúci hormón (FSH) sa podáva samotný alebo v kombinácii s luteinizačným hormónom (LH).

Oba hormóny sú tvorené prirodzene v mozgu a akoby „hovoria“ vaječníkom, aby každý mesiac produkovali jedno vajíčko. Keď sa podá FSH (či už s alebo bez LH) ako injekcia, tento hormón povie vaječníkom, aby začali produkovať viac vajíčok. Keďže telo vytvára viac vajíčok, je vyššia šanca, že sa oplodní viac ako jedno.

Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu odhaduje, že až 30% tehotenstiev, ktoré sa vyskytnú pri používaní gonadotropínov sú viacpočetné. 

Oba tieto lieky sa všeobecne považujú za bezpečné a účinné. Avšak ako každý liek, aj tu existujú potenciálne riziká a vedľajšie účinky spojené s ich užívaním a je potrebné sa poradiť s lekárom.

Oplodnenie in vitro
Autor: bezikus/Shutterstock.com

Aké faktory majú vplyv na viacnásobné počatie?

Faktorov ovplyvňujúcich vaše tehotenstvo je mnoho. Ďalej v článku uvádzame tie, ktoré majú (okrem liečby porúch plodnosti) vplyv na vaše šance splodiť viac detí naraz, ale aj také, ktoré na to vplyv nemajú, resp. ich vplyv na viacnásobné tehotenstvo nie je dostatočne objasnený:

Rodinná anamnéza

Ak vy aj váš partner máte v rodine niekoľkonásobné tehotenstvá, vaša šanca na počatie dvojčiat je vyššia. Platí to najmä pre ženy, ktoré majú v rodine dvojvaječné dvojčatá. Je to preto, že s väčšou pravdepodobnosťou zdedili gén, vďaka ktorému sa uvoľňuje viac ako jedno vajíčko súčasne.

Podľa Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu majú ženy, ktoré sú samé z dvojvaječných dvojčiat, pravdepodobnosť 1:60 mať aj svoje vlastné deti dvojčatá. Muži, ktorí sú z dvojvaječných dvojčiat, majú šancu 1:125 splodiť dvojčatá.

Etnikum

Niektoré výskumy preukázali, že rozdiely v etnickom pôvode môžu mať vplyv na vaše šance na narodenie dvojčiat. Napríklad černošky a belošky majú vyššiu pravdepodobnosť splodiť dvojčatá ako hispánske ženy.

Najvyššia miera pôrodov dvojčiat je u nigérijských žien, zatiaľ čo u japonských žien najnižšia.

Vyšší vek

Ženy staršie ako 30 rokov – najmä ženy po 35 – majú väčšiu šancu splodiť dvojčatá. Je to, pretože u starších žien je väčšia pravdepodobnosť, že počas ovulácie uvoľnia viac ako jedno vajíčko, než mladšie ženy. Ženy vo veku od 35 do 40 rokov, ktoré už rodili, majú dokonca ešte vyššiu šancu na počatie dvojčiat.

Vplyv hmotnosti a výšky

Dvojvajčené dvojčatá sú bežnejšie u žien, ktoré sú „väčšie“. To však môže znamenať aj, že je žena vysoká alebo má nadváhu. Odborníci si nie sú istí, prečo je to tak, ale je možné, že to je preto, lebo tieto ženy prijímajú viac živín ako menšie ženy.

Doplnky výživy

Kyselina listová je vitamín skupiny B. Mnoho lekárov odporúča užívať ho pred, ale aj počas tehotenstva, aby sa znížilo riziko porúch neurálnej trubice, ako napr. rázštep chrbtice. Pred otehotnením odporúčajú lekári užívať asi 400 mikrogramov kyseliny listovej denne a toto množstvo počas tehotenstva zvýšiť na 600 mikrogramov.

Existuje niekoľko malých štúdií, ktoré naznačujú, že kyselina listová môže zvýšiť pravdepodobnosť počatia dvojčiat. Neexistujú však žiadne rozsiahle štúdie, ktoré by toto tvrdenie potvrdzovali. Ak sa však snažíte otehotnieť, užívanie kyseliny listovej určite pomáha chrániť vývoj mozgu vášho dieťaťa, a tak jej užívanie je veľmi esenciálne.

Dojčenie

V roku 2006 bola v časopise Journal of Reproductive Medicine publikovaná štúdia, ktorá zistila, že u žien, ktoré počas dojčenia otehotneli, bola vyššia pravdepodobnosť počatia dvojčiat. Neexistujú však ďalšie štúdie na podporu týchto informácií. Z tohto dôvodu sa dojčenie nepovažuje za faktor, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť počatia dvojčiat.

Stravovanie

Počas vyhľadávania na internete môžete odhaliť veľa „domácich liekov“, tipov a návrhov na stravovanie pre počatie dvojčiat. Zdravá výživa vám aj vášmu dieťatku určite môže pomôcť počas tehotenstva rásť a správne sa vyvíjať. Avšak konzumácia nejakých konkrétnych jedál vám nikdy nemôže zaručiť, že počnete viac detí naraz.

Dvojíčky
Autor: Svetlana Satsiuk/Shutterstock.com

Aké bežné je mať dvojčatá/násobky?

Miera pôrodnosti dvojčiat vzrástla od roku 1980 do roku 2009 o viac ako 75%. Odhaduje sa, že vaše šance na porodenie dvojčiat sú približne 3%, čo znamená, že zo 100 pôrodov sa 3x narodia dvojičky. Od tohto bodu však štatistika zostala viac-menej konštantná (no je zaujímavé, že táto štatistika sa týka iba dvojvaječných dvojčiat – pravdepodobnosť splodenia jednovaječných dvojčiat je pozoruhodne konštantná už desaťročia, a to 0,3 – 0,5% po celom svete).

Miera viacpočetnej tehotnosti je oveľa vyššia u žien, ktoré podstupujú liečbu neplodnosti. Podľa Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu je približne 1 z každých 3 tehotenstiev s touto liečbou viacnásobné.    

Prečo viacpočetné tehotenstvo predstavuje riziko – pre matku aj deti?

Ak otehotniete s dvojčatami alebo inými násobkami, pravdepodobne budete potrebovať častejšie návštevy lekára, aby ste mohli byť pozorne sledovaní.Tehotenstvo s viac ako jedným dieťaťom je vzrušujúce a pre mnohé páry je často radostnou správou. Avšak viacpočetné tehotenstvo zvyšuje riziko komplikácií. Medzi tie najčastejšie patria:

Predčasný pôrod a pôrod

Viac ako 60% dvojčiat a takmer všetky násobky sú narodené predčasne (pred 37. týždňom tehotenstva). Čím vyšší je počet plodov v tehotenstve, tým väčšie je riziko predčasného pôrodu. Predčasne narodené deti sa narodia pred úplným dozretím ich tiel a orgánových systémov. Tieto deti sú často malé, s nízkou pôrodnou hmotnosťou (menej ako 2 500 gramov) a môžu potrebovať pomoc s dýchaním, jedením, bojom proti infekciám a zahrievaním. Veľmi zraniteľné sú najmä deti, narodené pred 28. týždňom. Mnoho ich orgánov nemusí byť pripravených na život mimo maternice matky a môžu byť príliš nezrelé, a tak nemusia fungovať správne, alebo vôbec. Mnoho takýchto detí potrebuje starostlivosť na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti.

Gestačná hypertenzia

U žien tehotných s viacerými plodmi je viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku v tehotenstve. Tento stav sa často vyvíja skôr a je závažnejší ako pri tehotenstve s jedným dieťaťom. Môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť abrupcie placenty (skoré oddelenie placenty).

Anémia

Anémia je viac než dvojnásobne častejšia pri viacpočetných tehotenstvách.

Vrodené chyby

Deti pochádzajúce z viacpočetných tehotenstvie majú zhruba dvojnásobné riziko vrodených abnormalít vrátane defektov neurálnej trubice (ako je napr. rázštep chrbtice), gastrointestinálnych alebo srdcových porúch.

Vrodená vada
Autor: Lightspring/Shutterstock.com

Potrat

Fenomén nazývaný syndróm zmiznutého dvojčaťa, pri ktorom je pôvodne diagnostikovaný viac ako jeden plod, ale jeden následne „zmizne“ (alebo je potratený), zvyčajne v prvom trimestri, je pravdepodobnejší pri viacpočetných (3+) tehotenstvách. To môže, ale nemusí byť sprevádzané krvácaním. Riziko spontánneho potratu sa zvyšuje aj v neskorších trimestroch.

Transfúzny syndróm

Transfúzny syndróm (TTTS) je stav placenty, ktorý sa môže iba vyvinúť u identických – jednovaječných dvojčiat, pretože zdieľajú spoločnú placentu. Krvné cievy sa spájajú v placente a odvádzajú krv z jedného plodu do druhého. Vyskytuje sa asi u 15% dvojčiat so spoločnou placentou.

Pri TTTS sa krv presúva z jedného plodu do druhého prostredníctvom krvných ciev v spoločnej placente. V priebehu času dostane plod – príjemca príliš veľa krvi, čo môže preťažiť kardiovaskulárny systém a spôsobiť vznik príliš veľkého množstva plodovej vody. Plod – darca neprijíma dostatok krvi a má tak nízke množstvo plodovej vody. Dochádza u neho k celkovej strate tekutín, čo vyúsťuje do závažných problémov viacerých systémov (najmä kardiovaskulárneho) až k smrti.

Tansfúzny syndŕom
Autor: Betty Ray/Shutterstock.com

Abnormálne množstvo plodovej vody

Abnormality plodovej vody sú častejšie pri viacpočetných tehotenstvách, najmä u dvojčiat, ktoré zdieľajú placentu.

Pôrod cisárskym rezom

Abnormálne polohy plodu zvyšujú pravdepodobnosť a nutnosť cisárskeho rezu.

Popôrodné krvácanie

Veľká placentárna oblasť a príliš rozšírená maternica vystavujú matku zvýšenému riziku krvácania po pôrode pri mnohých viacpočetných tehotenstvách.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Tips on How to Conceive Twins

Complications of Multiple Pregnancy

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť panvydetské a dorastové lekárstvokomplikácie v tehotenstvematernicapredčasný pôrodtehotenstvo