30.10.2022 • 10 minút na prečítanie

Vieme šedivenie spomaliť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Melanín dodáva vlasom pigment a farbu. Čo nastáva, ak ho strácame? 

Vek človeka sa odráža v tvári, na vráskach, v rozdielnych záľubách, na iných pohyboch, na prípadných ťažkostiach pri chôdzi, ale približný vek možno definovať aj na základe farby vlasov. Avšak, ani toto viditeľné špecifikum nemusí vždy súvisieť s rokmi jedinca. Bežne zaužívané fakty hovoria, že v určitom štádiu a zrelosti života, človek začne šedivieť. Je to prirodzený cyklus jednotlivých období, a s tým súvisiacich typických faktorov, na to konkrétne rozmedzie rokov. Ale pravda môže byť skrytá úplne inde.

V nasledujúcom článku sa dočítate: 

  • čo spôsobuje šedivenie, 
  • ako proces šedivenia prebieha a kedy začína, 
  • kde hľadať príčiny šedivenia,
  • ako spomaliť výskyt šedivých vlasov. 

Šedivenie a šedivé vlasy spôsobuje nedostatok pigmentu melanínu vo vlasových folikukách. Tie sú akýmsi výživovým lôžkom pre vlasový korienok. Melanín dodáva vlasom farbu a určitý pigment. S pribúdajúcim vekom postupne pigmentové bunky vo folikulách začínajú odumierať, a o to menej melanínu vo vlasových lôžkach vzniká. Miesto, ktoré bolo pôvodne určené pre pigmentové bunky naplnia vzduchové bubliny. Každý vlas, ktorý z takejto folikuly vyrastie je stále o niečo bledší- šedivý, strieborný až biely. 

Šedivé vlasy potrápia nielen ľudí vo vyššom veku, ale aj takých dvadsiatnikov. Vlasy majú pôvodnú farbu bielu, ale pôsobením melanínu, ktorý obsahuje bledú a tmavú zložku, získajú vlasy konkrétny odtieň, respektíve sa zafarbia. Premiešaním týchto pigmentov vznikajú rôzne farby vlasov.   

Je individuálne, kedy k procesu odumierania pigmentových buniek dochádza. To, kedy vlasy začnú šedivieť je dané viac-menej geneticky. Existuje pojem aj predčasné starnutie, a tento stav môže rovnako viesť k postupnému šediveniu. Preto aj ľudia okolo dvadsiatky zvyknú spozorovať prvé biele vlasy na hlave. Toto predčasne šedivenie môže byť spôsobené nielen génmi, ale aj nadmerným stresom či fajčením.  

Fajčenie spôsobuje štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť v rýchlom  odumretí pigmentových buniek.  

Oblasti, v ktorých sa medzi prvými šediny vyskytujú sú práve na spánkových častiach, na vrchu hlavy a posledné šedivejú vlasy v zadnej časti hlavy. štatistiky uvádzajú priemerný vek, kedy dochádza k šediveniu, okolo 35 veku človeka. Potom trvá približne desať až dvadsať rokov, kým budú mať šedivé vlasy prevahu nad vlasmi pôvodného pigmentu. Ak spozorujete šedivenie už pred tridsiatym rokom života, príčinu možno hľadať aj inde, ako v genetike. Odumieranie pigmentových buniek môže byť zapríčinené nedostatkom vitamínu B, zlou životosprávou- fajčenie, málokrvnosťou… Všetky tieto faktory urýchľujú odumieranie buniek vo vlasových folikulách. Čo sa týka národov, Aziati šedivejú neskôr než Európania. 

Vedci zistili, že geneticky je za šedivenie zodpovedný gén IRF4. Nielenže vplýva na vznik šedivých vlasov, ale aj na stratu melanínu, ktorý ovplyvňuje pigment vo vlasoch a chlpoch. 

Tu sú zosumarizované body, prečo šedivieme: 

  • šediny sú zrkadlom génov a dedičnosti. 
  • šediny sú zapríčinené jednoducho vekom. 
  • šedivenie môže byť spôsobené poruchou štítnej žľazy alebo anémiou. 
  • stres je hlavným spúšťačom šedín. 
  • nedostatok vitamínov (hlavne B12) a antioxidantov spôsobuje vznik šedín. 
  • jednou z príčin šedivenia môže byť aj skorý nástup menopauzy. 
  • šediny sú spôsobené autoimunitným ochorením, ktoré môže zapríčiniť nedostatočnú tvorbu pigmentu. 
  • šediny spôsobuje vitiligo. Je to kožné ochorenie, pri ktorom dochádza k strate pigmentu na určitých častiach tela. Tá môže byť viditeľná na pokožke, sliznice alebo na vlasoch. 
  • príčinou šedivých vlasov môže byť aj Waardenburgov syndróm. Je to genetické ochorenie, ktoré spôsobuje biele, šedivé, miesta na vlasoch, fúzoch alebo inom ochlpení na tele človeka.  
Autor: pu_kibun/Shutterstock

Za skoré šedivenie môže niekedy aj tzv. oxidačný stres. Zdrojom tohto typu stresu môže byť ultrafialové žiarenie alebo smog. 

V ojedinelých prípadoch môže ošedivieť aj malé dieťa, či pätnásť ročný chlapec v puberte. AK ste objavili podozrivo veľa šedivých vlasov, alebo ste náhle zošediveli, mali by ste spozornieť. Tento viditeľný jav môže byť predpokladom, že máte v tele nejakú chorobu. V tomto prípade rýchlo vyhľadajte odbornú pomoc lekára. 

Je možné proces šedivenia spomaliť? 

Je skutočne pravdivé porovnanie mladosť = vlasy bež šedín? Spoločnosť dvadsiateho prvého storočia je doslova posadnutá tým, aby ľudia vyzerali mlado. Preto nejeden siaha po rôznych kozmetických, estetických či chirurgických zákrokoch, ktoré by mali byť zárukou dlhotrvajúcej mladosti, a s tým súvisiacim vzhľadom bez vrásky či šedivých vlasov. Na prekrytie šedín existuje obrovská škála farieb na vlasy, ktorá ponúka nielen množstvo značiek na trhu, ale aj farby a odtiene. Okrem nich existujú spreje, ktoré dokážu jednorázovo prekryť šedivý vlas.   

Mnohí odborníci sa zhodujú, že dostatočným prísunom vitamínov, je možné mierne spomaliť a oddialiť proces šedivenia. Prijímaním vitamínov skupiny B, zinku, jódu, sodíka, železa, biotínu si môžete užiť svoju prirodzenú farbu vlasov o niečo dlhšie. Využite aktuálnu 20% zľavu na vitamíny pre poistencov Dôvery.

Okrem tohto by ste mali do svojho jedálnička zaradiť potraviny, ktoré sú bohaté na betakarotén, morské plody, ryby, jogurty so živými baktériami. Ovocie a zelenina, ktoré sú bohaté na antioxidanty vo všeobecnosti bojujú proti starnutiu. Tiež sa zamerajte na potraviny, ktoré obsahujú kyselinu listovú.  

Pravidelné prekrvovanie pokožky hlavy, masážami, môže byť tiež prospešné. Rovnako aj používanie kvalitných šampónov, naopak vyhýbať sa agresívnym prípravkom na vlasy.  

Autor: Veja/Shutterstock

Vlasový pigment sme schopní aj my sami oslabiť, a to peroxidom. Táto chemikália sa časom podpíše na kvalite vašich vlasov, ale aj na schopnosti vytvárania pigmentových buniek. Skoré šedivenie môže tiež znamenať prítomnosť nejakého ochorenia v tele, o ktorom ani nemusíme vedieť, že máme. Rovnako aj nedostatok vitamínov.  

Existujú mnohé tzv. babské recepty, ktoré pomôžu pri boji so šedinami. Napríklad cibuľová pasta sa odporúča vmasírovať do vlasov po dobu piatich dní. Výsledkom je prirodzené sčernenie vlasov. Kokosový olej a citrónová šťava je nielen účinná na šediny, ale vlasy udrží zdravé a krásne na pohľad. Mrkvová šťava zlepšuje okrem spomínanej strate pigmentu, aj odolnosť vlasov a dodáva im silu. Podľa starých rád je vhodná a zmes zo sezamových semienok a mandľového oleja. Za vyskúšanie nič nedáte, avšak žiaden z týchto domácich prípravkov vám neodstráni šediny natrvalo.  

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
šedivenie vlasovvlasyzdravý životný štýl