12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Vracanie krvi (hemateméza)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vracanie krvi (hemateméza) je regurgitácia obsahu žalúdka zmiešaného s krvou alebo iba krvi. Vracanie krvi niekedy nemusí byť nebezpečné, vzniká ako dôsledok prehltnutia krvi pri úraze ústnej dutiny alebo krvácania z nosa. Hematemézu však môžu spôsobiť aj vážnejšie stavy, napríklad vnútorné poranenia, krvácanie z orgánov alebo prasknutie orgánov. V týchto prípadoch je to stav ohrozujúciživot človeka.

Vznik a príčiny

Krv sa za optimálnych podmienok nachádza v uzavretom systéme krvných ciev, tvorenom žilami a tepnami. Pri poranení alebo vinou ochorenia sa dostáva mimo tohto priestoru a preniká do telových dutín, orgánov a podobne. Niekedy sa dostáva aj do tráviacej rúry. Tam v dôsledku podráždenia vyvoláva dávivý reflex a vracanie. Vracanie krvi môže byť zapríčinené aj menej závažnými stavmi, ako je podráždenie pažeráka, krvácanie z nosa, prehltnutie krvi z poranenia v ústnej dutine, podráždenie pažeráka pri chronickom kašli, mechanické poškodenie pri prehltnutí cudzieho predmetu a podobne. V týchto prípadoch je krv zväčša nezrazená a svetločervenej farby. Častou príčinou vracania krvi sú tiež žalúdočné vredy, vedľajšie účinky užívania aspirínu, gastritída (zápal žalúdka), vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov a zápal pankreasu. Medzi závažnejšie príčiny vracania krvi patrí alkoholická hepatitída, cirhóza pečene, rakovina pažeráka, erózia žalúdočnej výstelky a rakovina pankreasu. V týchto prípadoch je krv zrazená, tmavohnedá až čierna. Pri vracaní krvi je dôležité čím skôr vyhľadať lekársku pomoc.

Dusenie alebo aspirácia vývratkov je najčastejšou a závažnou komplikáciou vracania krvi. Môže viesť k vdýchnutiu krvi. Ak sa okamžite neodstráni, ohrozí život. Riziko aspirácie krvi pri vracaní zvyšuje niekoľko faktorov: vyšší vek, anamnéza požívania alkoholu, prekonaná náhla cievna mozgová príhoda, ochorenia postihujúce hltanovú príklopku, obrna a iné. Anémia je ďalšou komplikáciou nadmernej straty krvi vracaním. Je to nedostatok zdravých červených krviniek. Vracanie krvi spôsobené nadmerným krvácaním môže viesť k šoku. Symptómy šoku zahŕňajú závrat v stoji, rýchle plytké dýchanie, nízky výdaj moču a studenú bledú pokožku.

Príznaky

Regurgitovaná krv sa môže zdať hnedá, tmavočervená alebo jasnočervená. Hnedá krv sa pri vracaní štruktúrou často podobá na mletú kávu. Farba krvi pomáha lekárovi indikovať zdroj a závažnosť krvácania. Tmavšia krv všeobecne naznačuje, že krvácanie pochádza z gastrointestinálneho zdroja (pankreas a žalúdok). Zvyčajne predstavuje problém, ktorý nevznikol akútne, krvácanie do tráviacej rúry je trvalé. Jasnočervená krv signalizuje akútnu krvácavú epizódu pochádzajúcu z pažeráka alebo zo žalúdka.

Niektorí pacienti krátko pred vracaním krvi majú symptómy ako nevoľnosť, bolesť brucha, vracanie obsahu žalúdka, závrat, rozmazané videnie, zrýchlenie tepovej frekvencie a dýchania, zmätok a mdloby.

Diagnostika

Existuje mnoho zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť vracanie krvi. Preto súčasťou diagnostiky príčiny tohto stavu je podrobná anamnéza pacienta. Okrem symptómov sa lekár zameria na monitorovanie predchádzajúcich udalostí, zranení, užívania liekov, pitia alkoholu a podobne. Následne indikuje vyšetrenie pohmatom a sleduje reakcie ako bolestivosť a tlak orgánov. V ďalšej časti pravdepodobne využije zobrazovacie techniky, ktoré pomáhajú identifikovať abnormality vnútorných orgánov (ruptúry, nádory a podobne). Bežné zobrazovacie techniky používané na tieto účely sú CT scan, endoskopia (zariadenie, ktoré umožňuje lekárovi pozrieť sa do žalúdka prostredníctvom optického zariadenia ako súčasti tenkej rúrky zavedenej cez pažerák), ultrazvuk, röntgen a MRI. Lekár môže nariadiť krvný test na kontrolu kompletného krvného obrazu, ten pomáha odhadnúť stratu krvi. Môže tiež vykonať biopsiu, aby odhalil, či zdroj krvácania má zápalový, infekčný, alebo rakovinový zdroj.

Liečba

V závislosti od množstva straty krvi lekár zváži jej transfúziu, teda nahradenie stratenej krvi darcovskou. Krv sa privádza do organizmu vnútrožilovým prístupom. Zároveň lekár indikuje intravenózne podanie infúzie na doplnenie tekutín a elektrolytov a zabránenie vzniku dehydratácie. Niekedy sa postihnutému podáva liek na zastavenie vracania alebo zníženie žalúdočnej kyseliny. Ak je príčinou vracania krvi vredová choroba žalúdka, lekár indikuje jej liečbu. V závažných prípadoch krvácania z hornej časti gastrointestinálneho traktu môže gastroenterológ vykonať endoskopiu, aby diagnostikoval a súčasne liečil zdroj krvácania. V ťažkých prípadoch, ako sú perforácie žalúdka alebo čriev, môže byť nutná operácia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchahematemézakrvácanie z orgánovmdlobyrozmazané videnievracaniežalúdok