04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Vydutina hrudnej srdcovnice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Srdcovnica, aorta, je najväčšia cieva v tele, ktorá rozvádza okysličenú krv a odstupuje z ľavej komory srdca. Vydutina (aneuryzma) je rozšírenie v určitom úseku. Keď je aorta rozšírená, dochádza k oslabeniu cievnej steny. Ak je rozšírenie príliš veľké, cievna stena sa stenčí do tej miery, že dôjdek jej prasknutiu (ruptúra) alebo rozštiepeniu (disekcia). Vydutina hrudnej srdcovnice je preto nebezpečná diagnóza. Pokiaľ vydutina dosiahla kritické rozmery, jediná možná liečba je operácia. Prasknutie sa končí v mnohých prípadoch smrťou.

Vznik a príčiny

Vydutina nevznikne zo dňa na deň. Vyvíja sa dlhý čas, aj niekoľko rokov. Faktory, ktoré prispievajú ku vzniku ochorenia, sú vysoký krvný tlak, genetická predispozícia, dvojcípa aortálna chlopňa, zúženie aortálnej chlopne, fajčenie, vysoký cholesterol, infekcia, stav po úraze.

Vysoký krvný tlak je najvplyvnejší rizikový faktor. Pôsobí priamo na stenu srdcovnice, namáha ju, čím spôsobuje jej rozšírenie a oslabenie.

Genetická predispozícia je pri tomto ochorení veľmi významná. Je pravdepodobné, že jedinec, ktorý je v priamom príbuzenskom vzťahu s pacientom trpiacim vydutinou, bude týmto ochorením trpieť tiež. Medzi genetické ochorenia súvisiace s aneuryzmou radíme Marfanov syndróm, Turnerov syndróm, Ehler-Danlosov syndróm.

Príznaky

V raných štádiách je ochorenie bezpríznakové. Keď aneuryzma rastie, objavujú sa príznaky ako strata výkonnosti, svalová slabosť, dýchavičnosť, zachrípnutie, bolesť chrbta, bolesť krku, búšenie srdca. Pri prasknutí vydutiny je prítomná neznesiteľná bolesť v hrudníku.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe zobrazovacieho vyšetrenia. Na zobrazenie najširšieho úseku srdcovnice sa bežne používa ultrazvukové vyšetrenie. Celú aortu možno zobraziť pomocou počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI). Ak ide o skutočne veľkú vydutinu srdcovnice, RTG snímka hrudníka môže byť taktiež nápomocná.

Liečba

Pri rozšírení aorty, ktoré nespĺňa chirurgické kritériá, kardiológ iba sleduje v pravidelných intervaloch 6-12 mesiacov zobrazovacími metódami šírku vydutiny. Zameriava sa hlavne na zníženie rizikových faktorov, ako je fajčenie, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, obmedzenie dvíhania ťažkých bremien. Ak vydutina dosiahla rozmer, ktorý spĺňa chirurgické kritériá, pristupuje sa k operačnémuzákroku. Do postihnutej časti srdcovnice sa zavedie cievna protéza, ktorá nahradí rozšírenú časť.

Prevencia

Prevencia spočíva v obmedzení rizikových faktorov. Zníženie krvného tlaku sa dá dosiahnuť každodennou fyzickou aktivitou, ktorá by mala byť pravidelná a trvať aspoň pol hodiny. Vhodné je udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti, zníženie príjmu kofeínu, soli, živočíšnych tukov, užívanie rybieho tuku na zníženie cholesterolu, strava by mala byť pestrá a plná vitamínov, treba sa vyhýbať fajčeniu. V prípade užívania liekov proti spomínaným rizikovým faktorom je dôležité ich pravidelné užívanie a dodržiavať pokyny lekára.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtabolesť krkubúšenie srdcacelková slabosťdýchavičnosťsrdcesrdcovnicazachrípnutie