12.03.2019 • 2 minút na prečítanie

Vykĺbené rameno

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ramenný kĺb je pre unikátnu schopnosť veľkého rozsahu hybnosti a zároveň stability, jedným z najzraniteľnejších kĺbov. Jeho najčastejším poranením je práve vykĺbenie, odborne nazývané luxácia ramena. Hlavica ramennej kosti vyskočí z jamky ramenného kĺba (dopredu či dozadu) tak, že jej chrupavka úplne stratí kontakt s jamkou. Ak k vykĺbeniu dôjde prvýkrát , je veľmi bolestivé. Napriek tomu rýchlym manévrom možno hlavicu vrátiť do pôvodného miesta a spevnením a rehabilitovaním vrátiť kĺbu úplnú pohyblivosť. Rameno je však p o tomto poranení náchylnejšie na ďalšie vykĺbenia.

Vznik a príčiny

Najčastejšou príčinou vykĺbenia ramena je priamy náraz na ramenný kĺb. Typicky k nemu dochádza pri kontaktných športoch (napríklad pri hokeji), no je to bežné aj pre športy, ktoré vyžadujú rozsiahle pohyby v ramennom kĺbe (volejbal, hádzaná, vodné pólo). Ďalšou častou príčinou sú dopravné nehody. Vtedy sa tieto úrazy komplikujú súčasnou zlomeninou kľúčnej kosti. Vykĺbenie ramena môže poraniť mäkké tkanivá okolo ramenného kĺba, čím sa poranenie skomplikuje ešte viac. Okrem samotného puzdra kĺbu sa môžu súčasne poraniť väzy alebo šľachy svalov, ktoré okolo kĺbu prechádzajú. Závažné poranenia sa potom spájajú aj s poranením nervov a ciev v blízkosti ramennej kosti. U starších ľudí k nemu najčastejšie dochádza pri pádoch na bok.

Príznaky

Najčastejším prejavom je prudká bolesť (ak k poraneniu došlo prvýkrát) a takisto viditeľne deformované rameno. Následne vzniká opuch a veľká modrina. Vykĺbenie bráni pohybu v ramennom kĺbe a spravidla významne zhoršuje bolesť.

Diagnostika

Ortopedické vyšetrenie je zväčša prvé v slede ďalších diagnostických postupov. Na overenie polohy vykĺbeného ramena a vylúčenie zlomenín v danej oblasti je nutný v aspoň vo dvoch rovinách.

Liečba

Ak nejde o zložité poranenie, komplikované zlomeninami či poranením ciev a nervov, ošetrujúci lekár pravdepodobne pristúpi k voľbezákroku takzvanej uzatvorenej redukcie. Počas nej sa špeciálnym manévrom hlavica ramennej kosti vráti do správnej pozície v jamke. Tento manéver je bolestivý, ale po opätovnej náprave hlavice do jamky bolesť okamžite zmizne. Niekedy je nutné pred zákrokom podať lieky na relaxovanie svalov, ktoré bývajú reflexne stiahnuté.

Prevencia

Vhodná je zvýšená opatrnosť, v prípade športových aktivít nosenie ochranného vybavenia. Pravidelné cvičenie posilňuje svaly a väzy v okolí kĺbov, ktoré potom pri väčších nárazoch dokážu ramenný kĺb ochrániť pred možným rizikom poranenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesťluxácia ramenaopuchramenávykĺbené rameno