10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Výmena aortálnej chlopne

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nahradenie aortálnej chlopne je druh otvorenej srdcovej operácie používanej na liečbu problémov s touto chlopňou. Aortálny ventil riadi prúdenie krvi zo srdca do zvyšku tela. Zákrok zahŕňa odstránenie poškodeného ventilu a jeho nahradenie novým, vyrobeným zo syntetických materiálov alebo zo zvieracích tkanív. Je to náročná operácia, ktorá nie je vhodná pre každého a úplné zotavenie môže trvať dlhší čas.

Vznik a príčiny

Potreba a nevyhnutnosť výmeny aortálnej chlopne nastáva najčastejšie z dvoch dôvodov. Prvý – otvor ventilu sa zmenšil a bráni prietoku krvi zo srdca (aortálna stenóza), druhý –
ventil umožňuje prietok späť do srdca (aortálna regurgitácia).

Tieto poruchy sa časom môžu zhoršiť a ak sa neliečia, vo vážnych prípadoch vedú k životu nebezpečným následkom, ako je srdcové zlyhanie. Na liečbu problémov s aortálnou chlopňou neexistujú lieky. Ak hrozí riziko závažných komplikácií, odporúča sa ventil nahradiť.

Liečba

Výmena aortálnej chlopne sa uskutočňuje v celkovej anestézii. V rámci zákroku sa urobí asi 25-centimentrový rez do hrudníka, ktorý zabezpečí prístup k srdcu (niekedy stačí aj kratší rez). Srdce a pľúca sú vtedy zastavené a krvný obeh pacienta je napojený na prístroj, ktorý ho okysličuje, pumpuje krv do tela a nahrádza činnosť srdca a pľúc.

Poškodený alebo chybný aortálny ventil sa odstráni a nahradí novým. Činnosť srdca sa reštartuje a otvor v hrudníku uzavrie. Operácia zvyčajne trvá niekoľko hodín. Pred samotnou operáciou vždy treba prediskutovať, či je vhodnejší náhradný ventil zo syntetických, alebo zo živočíšnych tkanív.

Zotavenie po zákroku

Po zákroku je potrebné zotrvať v nemocnici zvyčajne asi týždeň. Úplné zotavenie však môže trvať dva až tri mesiace. Po návrate z nemocnice je potrebné šetriť sa a zvoľniť životné tempo. V najbližších týždňoch sa možno postupne vrátiť k bežným aktivitám. Asi 4 až 6 týždňov po zákroku by pacient nemal šoférovať a jeho práceneschopnosť bude podľa typu zamestnania trvať približne 6 až 12 týždňov.

Riziká zákroku

Výmena aortálnej chlopne je náročná operácia, prináša určité riziko komplikácií. Medzi hlavné riziká patria infekcie rán, pľúc, močového mechúra alebo srdcových chlopní, krvné zrazeniny, mŕtvica, dočasne nepravidelný srdcový tep (arytmia), znížená funkcia obličiek počas niekoľkých dní.

Riziko úmrtia počas zákroku je 1-3 percentá, no je oveľa menšie ako riziko komplikácií spojených s aortálnou chlopňou bez liečby. Väčšina ľudí, ktorí prekonajú chirurgický zákrok, sa dožije približne priemerného veku.

Alternatívy náhrady aortálnej chlopne

Výmena aortálnej chlopne je najefektívnejšou liečbou problémov aortálnej chlopne. Alternatívne postupy sa zvyčajne používajú len vtedy, ak je otvorená chirurgia srdca príliš riskantná. Sú to:

• transkatétrová implantácia aortálnej chlopne (TAVI), v rámci ktorej je náhradný ventil vovedený do tela cez krvné cievy, nie cez otvor v hrudníku,

• balóniková valvuloplastika – ventil sa rozširuje pomocou balónika,

• náhrada aortálnej chlopne bez zošívania – ventil nie je zabezpečený prostredníctvom stehov, aby sa minimalizoval čas napojenia srdca a pľúc na prístroj.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aortálna stenózabolesť na hrudinepravidelný srdcový tepnespavosťporuchy vedomiasrdceúnava