10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vysoký krvný tlak

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vysoký krvný tlak (hypertenzia), je stav, keď tlak v artériách je dlhodobo zvýšený nad svoje optimálne hodnoty (120/80 mmHg). Často nemá žiadne symptómy, v dlhodobom horizonte však zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca, srdcového zlyhania, mozgovej mŕtvice, chlopňovej fibrilácie, periférneho vaskulárneho ochorenia, straty zraku, chronického zlyhania obličiek a demencie. Pri náhlom zvýšení krvného tlaku môže dôjsť k nešpecifickým príznakom, ako je závrat, bolesti hlavy, pocity úzkosti či krvácanie z nosa. U osôb starších ako 18 rokov je hypertenzia definovaná ako zvýšenie systolického krvného tlaku nad hodnotu 140 mmHg a diastolického nad hodnotu 90 mmHg.

Vznik a príčiny

Vysoký krvný tlak môže byť primárny a sekundárny. Asi v 90-95 percentách prípadov ide o primárny vysoký krvný tlak v dôsledku nešpecifikovaného životného štýlu a genetických faktorov. K faktorom životného štýlu, ktoré zvyšujú riziko, patrí vysoký prebytok soli v strave, nadmerná telesná hmotnosť, fajčenie a pitie alkoholu.

Zvyšných 5-10 percent prípadov sa zaraďuje do kategórie sekundárny vysoký krvný tlak. Je to vysoký tlak spôsobený identifikovateľnou príčinou, ako je chronické ochorenie obličiek, zúženie obličkových tepien, endokrinná porucha alebo užívanie antikoncepčných tabletiek.

K rizikovým faktorom primárne súvisiacim so životným štýlom patrí obezita, stres a fajčenie. Sekundárne môže hypertenziu vyvolávať napríklad chronické ochorenie obličiek či obehovej sústavy.

Diagnostika

Hypertenzia je diagnostikovaná na základe trvale vysokého krvného tlaku v pokoji. Pre diagnózu hypertenzie je nevyhnutné použiť správnu metódu merania tlaku. Takéto meranie krvného tlaku vyžaduje, aby osoba, ktorej sa tlak meria, sedela v pokoji najmenej päť minút. Po piatich minútach prichádza na rad aplikácia manžety tlakomera na holú pažu. Človek by mal sedieť opretý chrbtom, s chodidlami položenými na podlahu. Meraná paža by mala byť na úrovni srdca. Tlak by sa mal merať v tichej miestnosti tak, aby lekár, ktorý ho kontroluje, mohol počuť Korotkovove ozvy pri počúvaní brachiálnej tepny pomocou stestoskopu. Manžeta krvného tlaku by sa mala vypúšťať pomaly (2-3 mmHg za sekundu). Močový mechúr by mal byť pred meraním vyprázdnený, pretože v naplnenom stave môže zvýšiť krvný tlak až o 15/10 mmHg. Kvôli presnosti merania je nutné získať najmenej dve hodnoty krvného tlaku v rozpätí 1-2 minút. Monitorovanie ambulantného krvného tlaku počas 12 až 14 hodín je najpresnejšou metódou na potvrdenie diagnózy.

Liečba

Spočíva v znížení hodnoty krvného tlaku, ktorého hlavným činiteľom v prípade primárnej hypertenzie je zmena životného štýlu (dostatok pohybovej aktivity, obmedzenie mastných a energeticky náročných jedál, obmedzenie soli) v kombinácii s medikamentóznou liečbou (antihypertenzíva). Patria k nim blokátory kalciových kanálov, diuretiká, betablokátory a vazodilatanciá.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhypertenziakrvácanie z nosamozogobličkypocit plnostipocit úzkostisrdcezávrať