31.01.2023 • 6 minút na prečítanie

Vytrvalo ignorujete raňajky? Pozor na infarkt

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Nejde len o to, čo jete, úlohu zohráva aj pravidelnosť a časové rozostupy medzi jedlami. Pozreli sme sa na to, kedy je najvhodnejší čas na jednotlivé jedlá a koľko hodín by malo uplynúť medzi posledným jedlom a ukladaním sa na spánok. Poradíme tiež, čo si naložiť na tanier, aby ste ho mohli považovať za zdravý.

Ako sa správne stravovať? 

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. A nepochybne je tento výrok pravdivý. Veď posúďte sami, z vlastnej skúsenosti. Ako sa cítite po tom, čo zjete misku s ovsenými vločkami, ovocím a orechmi? A ako vám je po dvojitom cheeseburgeri z obľúbeného fast-foodového reťazca? Asi rozdielne. Minimálne vás bolí brucho z veľkej porcie. i Pozreli sme sa na to, ako si v novom roku dopriať zdravé jedlo, ktoré bude aj dobre chutiť. Zisťovali sme toho však oveľa viac, napríklad aj to, aké veci by ste nemali jesť pred spaním, či kedy je v poriadku dopriať si posledný chod dňa. 

Zdravý tanier 

Ako pomôcka pri príprave jedál vám môže slúžiť takzvaný zdravý tanier. Na stránke Harvardskej univerzity, ktorá sa zaoberá otázkou verejného zdravia, informujú o jeho ideálnom obsahu. Pravidlá pre zostavenie zdravého taniera sa dajú zhrnúť nasledovne:

  • Čím viac zeleniny a čím viac jej druhov, tým lepšie. Zemiaky sa, samozrejme, nerátajú. 
  • ôležitou súčasťou zdravého taniera sú celozrnné potraviny, ako je napríklad chlieb či cestoviny. Je na mieste obmedziť produkty z bielej múky. 
  • Tretím pravidlom je konzumácia zdravých bielkovín. Nájdete ich napríklad v rybách, strukovinách, orechoch, mäse či v syroch. 
  • Poslednou, no taktiež dôležitou zložkou, je ovocie. Odporúča sa jesť množstvo ovocia. Opäť platí, že čím farebnejšie a rozmanitejšie, tým lepšie. 

Zdravý tanier však okrem potravín zahŕňa aj tri ďalšie dôležité veci. Sú nimi zdravé oleje, voda a aktívny životný štýl. Zdravé oleje by ste mali používať pri príprave horúcich, ale aj studených jedál. Najlepšou voľbou je extra panenský olivový olej. 

Netreba zabúdať ani na vodu. V lete, keď je vonku horúco, nás s každej strany upozorňujú, že je dodržiavanie pitného režimu dôležité. Je to tak ale aj počas chladných mesiacov. Pite čistú vodu, minerálnu vodu či nápoje z nej. Pomôže aj čaj a káva, ktoré by však mali byť bez cukru a s minimom mlieka. A na záver, pohyb. Ten by ste mali do svojho denného plánu rozhodne zaradiť aspoň na pár minút. Či už vo forme prechádzky, tanečnej hodiny v štúdiu, alebo jogy v pohodlí domova.

Kedy je najlepší čas na..

Raňajky? Keďže sú základom celého dňa a dodávajú vám energiu, ktorú potrebujete na celodenné fungovanie, nie je v poriadku začať deň s “prázdnou nádržou”. To by viedlo k pocitu vyčerpania a možno by ste siahli po jednoduchej alternatíve v podobe cukríkov či čipsov. Naplánujte si preto raňajky do hodiny po prebudení. 

Obed? Ten by mal byť približne štyri až päť hodín po raňajkách. Ak ste napríklad raňajkovali o siedmej ráno, obedujte medzi jedenástou a dvanástou hodinou. Ak nie je možné, aby ste v daný deň obedovali do 14:00, naplánujte si medzi týmito dvoma jedlami aspoň menší snack. Ten by sa mal skladať zo zmesi bielkovín a sacharidov. Vhodným príkladom je napríklad zelenina s humusom. 

Večeru? Mnohí ľudia majú tendenciu sa pri večeri prejedať. Je to väčšinou preto, že počas dňa nejedli dostatočne veľa. Obsah večere by však nemal byť väčší ako obsah obeda a medzi týmito dvoma jedlami by nemalo byť viac ako štvor- až päťhodinové okno. Ak však chcete večerať neskôr ako o piatej poobede, opäť môžete medzi jedlami zvoliť malý snack. Ak však večeriate príliš neskoro, tesne pred spaním, mali by ste vedieť nasledovné: Jedlo vám zvyšuje hladinu cukru a inzulínu v krvi, čo spôsobuje, že sa vám bude ťažšie zaspávať. Posledné jedlo dňa by teda malo byť najľahšie a zjesť by ste ho mali tri hodiny pred spaním. 

Vynechávanie raňajok môže viesť k infarktu 

Prečo? Vedci z Harvard School of Public Health skúmali zdravotný stav 26 902 mužov vo veku 45 až 82 rokov počas 16 rokov. Zistili, že muži, ktorí vynechali raňajky, mali o 27 % vyššie riziko srdcového infarktu alebo úmrtia na srdcové ochorenia ako tí, ktorí si raňajky dopriali. Podľa vedcov môže vynechávanie raňajok spôsobiť, že budete viac hladní a pravdepodobne neskôr zjete väčšie porcie jedla. Prudko sa zvýši hladina cukru v krvi, čo môže pripraviť vhodné podmienky pre cukrovku, vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu. Všetky tri spomenuté sú rizikové faktory spôsobujúce infarkt. 

Zdravý recept na záver 

Ak si myslíte, že zdravé jedlánie sú rovnako chutné ako tie klasické, rozhodli sme sa vás presvedčiť o opaku. Existuje mnoho stránok so zdravými receptami. My tentokrát vyberáme zo stránky Fitrecepty lákavé cícerové kari s arašidovým maslom. Recept sme doma skúsili aj my, a tak môžeme s určitosťou potvrdiť výbornú chuť. 

Čo potrebujeme? 

  • 1 plechovka cíceru, bez nálevu (400 g) 
  • 2 PL olivového oleja
  •  ½ červenej cibule nakrájanej nadrobno 
  • 2 strúčiky cesnaku 
  • 1 ČL čili vločiek 
  • 2 PL krémového arašídového masla  
  • 1 PL sójovej omáčky 
  • ¼ hrnčeka kokosového mlieka z plechovky 
  • ¼ hrnčeka zeleninového vývaru alebo vody 
  • 1 ČL citrónovej šťavy 
  • 1 ČL kari korenia  
  • 1/2 ČL soli  
  • nasekaný čerstvý koriander na ozdobu 

Postup: V hlbokej nepriľnavej panvici si rozohrejeme olivový olej na strednom ohni. Následne pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a za stáleho miešania ju restujeme 1 – 2 minúty, až kým nebude priehľadná a voňavá. Znížime teplotu na minimum, pridáme roztlačený cesnak a čili vločky a opekáme ich približne 30 sekúnd. Pridáme cícer a dobre ho premiešame. Pridáme arašidové maslo a jedlo miešame, kým sa neroztopí. Pridáme sójovú omáčku, kokosové mlieko, zeleninový vývar a citrónovú šťavu. Dobre premiešame, kým sa všetky ingrediencie nespoja, a okoreníme. Kari privedieme k varu a po cca 10 minútach ho odstavíme z ohňa. Hotové jedlo ozdobíme nasekaným koriandrom. Cícerové kari môžeme podávať s jasmínovou ryžou a brokolicou alebo s inou prílohou podľa vlastného výberu. 

Dobrú chuť! 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.fitrecepty.sk/recept/vyborne-cicerove-kari-s-arasidovym-maslom

https://time.com/4408772/best-times-breakfast-lunch-dinner/

https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/nutrition/best-times-to-eat

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
zdravý životný štýl