13.12.2024 • 4 minút na prečítanie

Môže bolieť mŕtvy zub a ako vzniká?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Na Slovensku má takmer každý dospelý človek po tridsiatke aspoň jeden mŕtvy zub. Nejde však len o estetický problém. Ako mŕtvy zub vzniká a čo s ním?

Ako vzniká mŕtvy zub

Ak sa zuby dôkladne a pravidelne nečistia, baktérie v ústach produkujú kyseliny, ktoré oslabujú sklovinu. Následkom tohto procesu sa vytvorí zubný kaz, čím sa otvorí cesta pre baktérie, ktoré preniknú až dovnútra zuba – k zubnej dreni. Vplyvom bakteriálnej infekcie sa v nej rozvinie zápal a zub postupne odumiera.

Môže bolieť mŕtvy zub?

Príznaky odumierania zuba najskôr prejavujú občasnou, neskôr sústavnou a silnou bolesťou najmä pri zahryznutí, ale aj v pokoji.

Po niekoľkých dňoch pretrvávajúceho zápalu nervy v zube odumrú a bolesť náhle ustane. Mnoho ľudí sa vtedy mylne domnieva, že problém je vyriešený. V skutočnosti však, naopak, práve začína.

Ako vznikne mŕtvy zub zo zubného kazu

V drvivej väčšine prípadov je príčinou odumretia zuba zubný kaz. Ako sa premení na mŕtvy zub?

1. Prvé štádium – už 6 hodín od čistenia zubov sa na povrchu skloviny začne tvoriť povlak. Ak sa zo zuba mechanicky (čistením) neodstráni, hromadí sa.

2. Produkcia kyselín – zubný povlak sú vlastne baktérie, ktoré sa živia premieňaním cukru na agresívne kyseliny. Tie poškodzujú sklovinu a narúšajú jej celistvosť.

3. Vznik zubného kazu – porušená zubná sklovina umožní baktériám prístup k zubnej dreni, kde vznikne zápal a kaz. V tejto fáze začína byť zub citlivý na chlad, teplo, sladké jedlo či na zahryznutie.

4. Odumretie nervov – ak sa zápal nelieči, rozšíri sa a spôsobí odumretie nervov v zube. Vtedy môžete pocítiť prechodnú úľavu – odumreté nervy totiž nebolia. Infekcia tým však nezmizne.

Bigstockphoto.com

Prečo je mŕtvy zub nebezpečný

Odumretá zubná dreň sa stáva ideálnou živnou pôdou pre baktérie a dochádza k ich rýchlemu množeniu. Zápal sa tak rozšíri na okolité tkanivá a baktérie môžu preniknúť aj do krvného obehu – z krvi sa tým pádom dokážu dostať kamkoľvek do tela. Takýto stav vedie k:

  • šíreniu infekcie do ďasien, čeľuste a okolitých kostí
  • tvorbe abscesov (dutinky vyplnené hnisom, spôsobujú opuch a bolesť)
  • vyššiemu riziku vzniku infekcií kĺbov
  • väčšej hrozbe vzniku infekcie v srdci

Ako liečiť mŕtvy zub

Z uvedených rizík vyplýva, že liečba mŕtveho zuba je nevyhnutná – a to aj v prípade, že vás nebolí.

Ak máte podozrenie na mŕtvy zub alebo ste zaznamenali akékoľvek varovné príznaky, ako sú opuch, hnis alebo zmena farby zuba, neváhajte a vyhľadajte odborníka. Čím skôr, tým lepšie! Existuje niekoľko možností, čo sa dá s mŕtvym zubom robiť.

1. Dočasné riešenie v podobe výplne

Ak máte bolestivý zub, často je nutná akútna návšteva zubára. Zubár najlepšie odhalí mŕtvy zub pomocou RTG vyšetrenia. Rýchlym riešením je čiastočné vyčistenie zuba od kazu a aplikácia dočasnej výplne (ľudovo „vložky“) s dezinfekčnými zložkami. Ak je účinná, po niekoľkých týždňoch ju stomatológ nahradí definitívnou výplňou.

Bohužiaľ, nie je možné vopred odhadnúť, či bude liečivá vložka postačujúca. Ak kaz prenikol príliš hlboko a prídete neskoro, je potrebná koreňová liečba.

2. Koreňová liečba (endodoncia)

Endodoncia je najčastejšie využívaná metóda liečby mŕtveho zuba. Jej cieľom je snaha o jeho zachovanie a zabránenie šíreniu infekcie. Najskôr absolvujete röntgen, ktorý určí rozsah infekcie. Zubár vám následne vyčistí koreňový kanálik, vydezinfikuje ho a napokon vyplní špeciálnou výplňou.

3. Vytrhnutie zuba (extrakcia)

Ak je zub už príliš poškodený a endodoncia by nebola efektívna, poslednou možnosťou je jeho vytrhnutie. Po extrakcii je možné ho nahradiť zubným implantátom, mostíkom či protézou.

Prevencia vzniku mŕtveho zuba

  • Pravidelné čistenie zubov – aspoň dvakrát denne si zuby dôkladne vyčistite. Nezabudnite pritom na medzizubné priestory.
  • Nižší príjem cukrov v strave – obmedzte konzumáciu sladkostí a sladených nápojov, ktoré sú potravou pre baktérie.
  • Pravidelné kontroly u zubára – preventívna ročná prehliadka u stomatológa by mala byť samozrejmosťou. To isté platí i pre dentálnu hygienu, ktorú by ste mali absolvovať dvakrát ročne.
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť zubovdentálne problémy

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje