10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Warfarín

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Warfarín patrí medzi liečivá so širokým uplatnením v humánnej medicíne. Využíva sa ako prostriedok na zabránenie zrážania krvi, vzniku trombov a embolov, pri ochoreniach srdca (fibrilácia predsiení) a na prevenciu komplikácií pri rozsiahlych chirurgických operáciách pohybového ústrojenstva.

    Pôvod a označenie

    Označenie prípravku je skratka odvodená z označenia Wisconsin Alumini Research Founfation (WARF), ku ktorej bola pridaná prípona -arín ako znak poukazujúci na kumarín, predchodcu tohto liečiva. Pred zavedením do terapeutickej praxe sa prípravok používal ako chemický prostriedok proti hlodavcom. Vďaka bizarnej náhode, po úmyselnom požití v dôsledku samovražedného pokusu, sa pri hospitalizácii pacienta objavila jeho schopnosť antikoagulancie, teda schopnosť riediť krv, znižovať náchylnosť krvi na vytváranie krvných zrazenín v srdci a cievach.

    Využitie

    Liečba warfarínom predstavuje prevenciu cievnych mozgových príhod a systémového tromboembolizmu u rizikových pacientov (s ochoreniami srdca, s diagnostikovanou fibriláciou predsiení). Kým v minulosti sa používal ako súčasť prevencie infarktu myokardu, dnes je známe, že účinnosť tohto prípravku je optimálna a jeho podávanie bezpečné len za predpokladu, že dosiahnutá hladina antikoagulácie sa pohybuje v optimálnom rozpätí (INR 2 – 3). INR je skratka anglického International Normalized Ratio. Do slovenčiny to možno preložiť ako medzinárodný normalizovaný pomer a predstavuje vyšetrenie parametra zrážanlivosti krvi, známeho aj ako protrombínový čas. Ide o laboratórny koagulačný test merajúci čas, za ktorý sa vo vzorke plazmy po pridaní reagencie vytvorí zrazenina. Tento čas sa ďalej prepočítava na protrombínový pomer a následne sa stanovuje samotná hodnota INR.

    Ďalšie využitie warfarínu je pri pľúcnej embólii, žilovej trombóze, náhradách chlopní, liečbe významnej systolickej dysfukcnie ľavej komory srdca, prípadne liečbe trombov v ľavej komore srdca.

    Dĺžka terapie závisí od konkrétneho stavu, pohybuje sa od 1 mesiaca (ako prevencia tromboembolických ochorení) cez čas potrebný na rozpustenie trombu po celoživotnú liečbu (napríklad pri fibrilácii predsiení).

    Terapeutický efekt warfarínu nastupuje až po niekoľkých dňoch a jeho dávkovanie je ovplyvnené stavom organizmu a schopnosťou organizmu tento prípravok metabolizovať.

    Kontraindikácie

    Vylúčenie warfarínu je nutné pri určitých chorobách alebo stavoch organizmu. Patria medzi ne krvácavé stavy, napríklad hemofília, Von Willebrandova choroba, trombocytopénia a poškodenie funkcie erytrocytov. Rovnako jeho užívanie nie je vhodné pri poškodení pečene (cirhóza), neliečenej hypertenzii, nedávnej epizóde vnútrolebečného krvácania, pri aneuryzmách (vydutinách ciev), pri stavoch s vyšším rizikom pádov, operáciách oka, pri zápale srdcového svalu v dôsledku infekcie (endokarditída), predispozícii krvácania do tráviaceho alebo močového traktu. Kontraindikáciou je tiež vedomé či nevedomé nespolupracovanie pacienta (alkoholizmus, demencia a iné). Gravidita je relatívnou kontraindikáciou podávania warfarínu.

    Komplikácie

    Okrem nastavenia správnej udržiavacej liečby, ktorá si vyžaduje spoluprácu viacerých medicínskych odborov a pacienta, sú komplikácie v súvislosti s užívaním warfarínu spojená tiež s účinkami tohto lieku v rámci liečebných postupov iných diagnostikovaných ochorení. Zároveň niektoré potraviny modulujú účinky tohto prípravku. Súčasné užívanie nesteroidných antireumatík môže spôsobiť krvácanie do zažívacieho traktu. Zníženie dávky warfarínu je nutné konzultovať aj v prípade užívania liekov pri liečbe infekcií, liekov tlmiacich bolesť a antiarytmík. Účinok warfarínu úzko súvisí s vitamínom K, preto akákoľvek zmena stravovacích návykov by mala byť konzultovaná s lekárom, aby sa predišlo k vzniku závažných komplikácií. Konzultáciu s lekárom si vyžaduje aj užívanie anabolík, konzumácia alkoholu, grapefruitu, diazepamu, žen-šenu, zelených a bylinkových čajov. V prípade plánovaného chirurgického zákroku sa warfarín vysadzuje vždy po konzultácii s lekárom, najčastejšie 5 dní pred samotným výkonom.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    búšenie srdcafibrilácia predsiení srdcaslabosťsrdceúnavaúzkosť