23.03.2023 • 8 minút na prečítanie

Zabudnite na farebné hračky. Vývoj zraku novorodenca najlepšie podporíte kombináciou čiernej a bielej

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zrak sa spomedzi všetkých zmyslov vyvíja ako posledný. Aj napriek tomu je dôležité skontrolovať ho ihneď po narodení.      

 

V článku sa dozviete:

  • ako prebieha prvé vyšetrenie zraku novorodencov
  • čo znamenajú výsledky testov
  • čo je to novorodenecká katarakta a prečo vzniká
  • kedy sa detský zrak plne vyvinie
  • ako vidia bábätká počas prvých mesiacov
  • ako môžete správny vývoj zraku podporiť
  • kedy by ste mali vyhľadať odborníka

 

Prvá kontrola je hneď po narodení

Po prvý raz v živote sa s očným lekárom stretávajú už bábätká v pôrodnici. Vyšetrenie zraku totiž patrí k novorodeneckému skríningu, ktorý absolvuje každé jedno novonarodené dieťatko.

Cieľom tejto kontroly je odhaliť možné vrodené vývojové chyby orgánov – napr. srdca, obličiek, sluchu či zraku. Pri zraku konkrétne pátrame najmä po príznakoch vrodeného sivého zákalu (kongenitálnej katarakty), ktorý je potrebné u bábätiek vylúčiť.

Neodhalené a neliečené ochorenie by mohlo viesť k definitívnej strate zraku dieťatka. Naopak, vďaka včasnej diagnostike je možné zabezpečiť adekvátnu liečbu už v ranných štádiách ochorenia a zlepšiť tak prognózu stavu a vývoja zraku dieťatka.

Prvá kontrola zraku prebieha krátko po narodení
kreativist/shutterstock.com

Ako prebieha vyšetrenie zraku novorodencov

Prvé vyšetrenie je bezbolestné a prebieha rýchlo. Lekár (neonatológ alebo oftalmológ) k nemu potrebuje len malý jednoduchý prístroj – oftalmoskop. Ide o malý prenosný prístroj „do ruky“  – môžeme si ho predstaviť ako lupu so zdrojom svetla, pomocou ktorej dokáže lekár pozorovať očné pozadie. Princíp vyšetrenia je jednoduchý. Lekár posvieti pomocou oftalmoskopu dieťatku do oka a pozoruje prítomnosť tzv. červeného reflexu. 

Ak je tento reflex prítomný, zrenica odrazom svetla zo sietnice sčervená, čo lekár uvidí ako červené svetlo. Prítomnosť červeného reflexu je očakávaná a žiaduca, pretože svedčí o zdravo vyvinutom oku. Prítomnosť červeného reflexu sa teda hodnotí ako negatívny test na skríning katarakty

Čo ak je výsledok nejasný

V prípade nejasného výsledku vyšetrenia je potrebné opakované vyšetrenie, ktoré tento raz vykoná špecializovaný lekár – oftalmológ. Pri opakovanom vyšetrení je potrebné, aby boli použité špeciálne kvapky spôsobujúce rozšírenie zreníc.

Čo ak je výsledok pozitívny

Pri pozitívnom výsledku testu na skríning katarakty je nutné, aby boli oči bábätka opäť vyšetrené oftalmológom, a to najneskôr do týždňa. Ak oftalmológ potvrdí vrodenú kataraktu, ochorenie sa lieči operačne. Chirurgický zákrok musí prebehnúť v období od 4. do 8. týždňa života

Vyšetrenie červeného reflexu patrí medzi základný skríning
ChameleonsEye/shutterstock.com

Čo je to vrodená katarakta

Sivý zákal môže postihnúť buď 1 alebo obe šošovky v oku. Ako už z názvu vyplýva, šošovka oka sa pri tomto ochorení zakalí, čím sa zníži jej transparencia a schopnosť prepúšťať svetlo. Výsledkom je zhoršenie ostrosti zraku. Neliečený sivý zákal môže viesť k trvalej a nenávratnej strate zraku.

Prečo novorodenecká katarakta vzniká

Príčiny vzniku tohto ochorenia môžu byť rozmanité. Patria sem napríklad vplyvy vonkajšieho prostredia, ktorým je matka počas tehotenstva vystavovaná. Jednoznačne najväčší vplyv na jej rozvoj má:

  • rádioterapia (ožarovanie) tehotnej mamičky
  • užívanie niektorých liekov (napr. kortikosteroidy, sulfonamidy)
  • či metabolické ochorenia matky (napr. diabetes mellitus – cukrovka)

Príčinou môžu byť aj infekcie matky, ktoré prebehnú počas 1. trimestra tehotenstva.

Predčasne narodené bábätká môžu mať väčšie komplikácie

Vyššie riziko vzniku problémov so zrakom majú bábätká, ktoré sa narodili predčasne. Všetky „predčasniatka“ by preto mali byť sledované detským oftalmológom a to počas prvých 2 rokov života (v prípade vzniknutých zrakových porúch aj dlhšie).

Vývoj schopnosti vidieť sa u predčasne narodených bábätiek môže mierne líšiť od tých, ktoré boli riadne donosené. Niektorým z nich môže chvíľu trvať, kým prvý raz otvoria očká a tiež ostatný vývoj môže byť trošku pomalší.

Zraku predčasne narodených detí vyžaduje zvýšenú pozornosť
Iryna Inshyna/shutterstock.com

Kedy sa detský zrak plne vyvinie

Bábätká sú schopné vidieť už od momentu, kedy prvý raz otvoria oči. Ich zrak sa však po narodení ešte len vyvíja. K rapídnemu rozvoju jeho funkcií dochádza už počas prvých týždňov, kedy je progres neprehliadnuteľný. 

Vývin však trvá omnoho dlhšie. Až okolo 6. roku začne dieťatko vidieť tak ostro, ako dospelý a kompletný vývoj zraku sa ukončí až okolo 8. – 10. roku života. Samotné oko (ako orgán) sa vyvíja ešte dlhšie – až do dospelosti. 

Čo vlastne bábätká vidia počas 1. mesiaca?

Očká novorodencov sú vzhľadom na proporcie tela neprimerane veľké, no ich schopnosti sú v porovnaní s dospelým okom veľmi obmedzené. Počas prvých týždňov života bábätká nerozoznávajú farby. Vidia len v odtieňoch bielej čiernej a sivej. 

Farebné videnie sa začína rozvíjať pomaly a postupne a spolu s ním sa rozvíja aj citlivosť na zmenu svetla. Pre novorodencov je najpríjemnejšie tlmené, rozhodne nie ostré osvetlenie. Ich očká sú totiž zvyknuté skôr na tmu, ktorú zažívali v maternici. 

Vidia len na krátku vzdialenosť

Spočiatku sú bábätká schopné vidieť maximálne na diaľku 20 -25cm, čo je približne vzdialenosť tváre mamičky, keď pri dojčení drží dieťatko alebo otecka, ktorý ho drží v náručí. Počas prvých dní bábätko nemusí byť schopné sledovať vaše oči, pretože je pre neho náročné sústrediť pohľad na jeden objekt – navyše pohyblivý. 

Keď to však zvládnu, sledovanie tváre (najmä očí) rodičov je pre bábätko v tomto období jedna z najobľúbenejších činností. Vzdialenejšie objekty vidia rozmazane približne do 6. týždňa, kedy sa vzdialenosť zväčšuje cca na 30cm. 

Novorodenec vidí len na krátku vzdialenosť
ryrola123/shutterstock.com

2. až 3. mesiac

Počas prvých dvoch mesiacov je úplne normálne a bežné, ak dieťatku jedno oko „zabieha“, ak sa oči krížia alebo ak jednoducho nie sú zharmonizované v pohyboch. Nerobte si preto starosti, ak tento jav spozorujete aj na svojom dieťatku. 

Príčinou je fakt, že za pohyby očí sú zodpovedné okohybné svaly, ktorých funkcia a sila sa u bábätiek ešte len rozvíja. Tento stav by mal prirodzene vymiznúť počas prvých 2. až 3. mesiacov. V tomto období života začínajú byť schopné sledovať aj pohybujúce sa objekty, rozoznávať tváre rodičov a pamätať si, čo videli. 

Ako podporiť správny vývoj zraku

Aby sa zrak bábätkám správne vyvinul, môžeme ho podporiť rôznymi stimulmi. Najskôr si však potrebujeme uvedomiť, ako a čo dieťatko v danom období vidí. 

Keďže bábätká spočiatku nerozoznávajú farby, zaujmú ich najmä obrázky, knižky a hračky v odtieňoch čiernej a bielej. Dnes sú na trhu dostupné skutočne najrôznejšie hračky a knižky s čierno-bielym motívom a s výraznými vzormi. Tieto predmety je vhodné umiestniť do vzdialenosti približne 25cm, aby na ne bábätko čo najlepšie videlo.

Počas ďalších týždňov po narodení môžete pridávať tiež kontrastné obrázky s jasnými farbami (najmä červená, žltá a modrá, ktoré zrak stimulujú najviac) a kontrastnými vzormi. Bábätká sa rady pozerajú na tváre a vnímajú pohybujúce sa objekty, ktoré ich dokážu zaujať aj na dlhší čas.

Čierne a biele hračky stimulujú vývoj zraku najlepšie
Jus_Ol/shutterstock.com

Kedy je potrebné vyhľadať lekára

Pri sledovaní očiek bábätiek by ste mali spozornieť v prípade, ak si všimnete niektoré z nasledujúcich prejavov:

  • zreničky nie sú rovnakej veľkosti
  • oči slzia, prípadne sa v ich okolí vytvárajú tvrdé šupinky
  • bábätká sa otáčajú za objektmi len jednou stranou, prípadne nakláňajú hlavu a preferujú pozeranie sa 1 okom
  • ak nie sú schopné fixovať pohľad na predmety (v primeranej vzdialenosti)
  • ak majú 1 očko väčšinu času zatvorené
  • ak im niektoré alebo obe oči zabiehajú aj po 4. mesiaci
  • ak sú prehnane citlivé na svetlo, prípadne ak sa pozerajú priamo do neho

Na odborníka sa neváhajte obrátiť vždy, ak ste spozorovali príznaky ochorenia očí, ale aj v prípade, keď si nie ste istí a máte obavy o zrak svojho dieťatka. Čím skôr sú problémy odhalené, tým skôr môže byť zahájená ich liečba.  

 


Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://kidshealth.org/en/parents/sensenewborn.html 

https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/health-wellness-and-safety-resources/helping-hands/infant-vision-birth-to-one-year

https://www.webmd.com/parenting/baby/newborn-vision

https://www.parents.com/baby/development/physical/understanding-your-babys-developing-vision/ 

http://slovenskaneonatologia.sk/wp-content/uploads/2017/04/Otvori%C5%A5-skr%C3%ADning-kongenit%C3%A1lnej-katarakty.pdf

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvooči