10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Začervenanie kože

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Začervenanie kože (latinský názov Erythema nodosum) je zvyčajne symptóm systémového ochorenia (ako je tuberkulóza, sarkoidóza, streptokoková infekcia, hlboké plesňové ochorenie, rakovina a iné). Ide o najčastejší typ zápalu podkožného tuku — panikulitídy (z latinského panniculus = vankúš, panniculus adiposus = tukový vankúš). Známkou choroby erythema nodosum je tvorba začervenaných tuhých podkožných uzlov, ktoré sú lokalizované obojstranne na predkoleniach a sú veľmi citlivé na dotyk. Môžu sa nachádzať aj na predlaktiach, stehnách a trupe. Nedochádza však k ulcerácii lézií (vznik vredov). Po ich zánikuobvyklenezostávajú jazvy, nov mieste poškodenia tukovej vrstvy samôže vytvoriť priehlbinka.

Vznik a príčiny

Ochorenie nemá konkrétnu príčinu, existujú však určité spúšťače. Najčastejšie sú to niektoré systémové ochorenia (choroba mačacieho škrabnutia, infekčná mononukleóza, sarkoidóza, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, iné zápalové ochorenia čriev a ďalšie) alebo môže vzniknúť ako reakcia na lieky (napríklad sulfonamidy, antikoncepcia, estrogény). Erythema nodosum tiež môže vzniknúť pri otehotnení.

Choroba je podľa doterajších poznatkov kategorizovaná ako štvrtý typ hypersenzitívnej reakcie (takzvaná oneskorená precitlivenosť). Znamená to, že ju zapríčiňuje premrštená reakcia imunitného systému sprostredkovaná činnosťou bielych krviniek – T-lymfocytov.

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje bolestivými uzlíkmi hlavne na koži predkolenia alebo na stehnách. Môže sa však rozšíriť po celom povrchu dolných a horných končatín. Majú veľkosť od jedného do niekoľkých centimetrov a nebývajú príliš vyvýšené nad povrch kože, skôr vyzerajú ako nízke hrbolce. Spočiatku majú ružovkastú až červenú farbu, v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov sa farba mení na fialovú a nakoniec na hnedú. Vzniku zapálených ložísk môže predchádzať únava, bolesti hlavy, malátnosť a dokonca aj horúčka.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví vďaka fyzikálnemu vyšetreniu pacienta. Na jej potvrdenie sa využíva biopsia (malá časť tkaniva je laboratórnym spôsobom dôkladne vyšetrená).

Liečba

Liečba spočíva v identifikácii ochorenia, ktoré pravdepodobne spôsobuje erythemu nodosum, a v jeho liečení spolu s liečením bolestivých kožných lézií. Lieky zvyčajne zahŕňajú protizápalovú medikáciu (kortison), užíva sa orálne alebo intravenózne, a kolchicín, ktorý sa uprednostňuje u ľudí s Behcetovým syndrómom (systémový zápal ciev). Liečba je špecificky prispôsobená pacientovi. Napríklad ak človek trpí ochorením erythema nodosum súvisiacim so zápalovým ochorením čriev, používa sa kombinácia steroidných liekov s cyklosporínom alebo thalidomidom. Bolestivé uzly sa kompletne strácajú po 1-2 mesiacoch liečby. Po odznení choroby miesta, kde boli uzly, pripomínajú modriny.

Ako žiť s chorobou

Ako žiť s ochorením do značnej miery závisí od systémového ochorenia, ktorého je erythema nodosum často symptómom. Niekedy je choroba liečiteľná, mnohokrát však ide o chronické choroby a človek si musí byť vedomý, že erythema nodosum sa môže opakovane objaviť. V prípade, že erythemu nodosum spôsobujú lieky, zbaviť sa ochorenia je jednoduchšie. Je vhodné, aby sa pacient vyhýbal možným kontaktným iritáciám zapálenej pokožky. Začervenanie kože má všeobecne dobrú prognózu, pretože neohrozuje priamo vnútorné orgány, a to aj napriek výraznej bolestivosti.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyerythema nodosumhorúčkakožamalátnosťúnavazačervenanie