05.05.2021 • 8 minút na prečítanie

Paronychia: Neberte zapálené nechty na ľahkú váhu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Paronychia je nepríjemná infekcia, ktorá postihuje kožu v okolí nechtov či už na rukách, alebo na nohách. Trvať môže rôzne, od dvoch dní až po dva týždne. Príznaky paronychie sú ľahko spozorovateľné a zvyčajne sa dajú ľahko a úspešne liečiť s minimálnym alebo žiadnym poškodením pokožky a nechtu. V ojedinelých prípadoch však môže neliečený zápal viesť až k čiastočnej, alebo úplnej strate nechtu. Neberte preto bolestivé nechty na ľahkú váhu.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • čo je paronychia a čo ju môže zapríčiniť,
  • aké typy poznáme a ako sa prejavuje,
  • aké sú možnosti liečby,
  • v akom prípade je nevyhnutné navštíviť lekára,
  • u koho sa paronychia vyskytuje najčastejšie,
  • aká je prevencia zápalu.

Čo je paronychia a čo ju môže spôsobiť?  

Paronychia je infekcia kože, ktorá obklopuje nechty na rukách alebo nohách. Zatiaľ čo paronychiálne infekcie majú zvyčajne miernu závažnosť, môžu byť nepríjemne skomplikované tvorbou abscesov, alebo osteomyelitídou, (zápal kosti), prsta. Je preto dôležité liečiť už prvotné príznaky, aby nedošlo k ich progresii. 

Existujú dva rôzne typy paronychie, a to akútna a chronická:

  • Akútna paronychia

Akútna paronychia sa takmer vždy vyskytuje v okolí nechtov a vyvíja sa pomerne rýchlo. Vzniká ako dôsledok poškodenia kože nechtového okolia napríklad agresívnou manikúrou, hryzením nechtov, zarasteným nechtom alebo inou fyzickou traumou v nechtovom okolí. Tieto miesta sú následne náchylné na hubové, alebo bakteriálne infekcie najmä stafylokokmi a enterokokmi.

  • Chronická paronychia

Chronická paronychia  sa vyvíja pomaly, pretrváva niekoľko týždňov, a po jej zahojení je dosť pravdepodobné, že sa vám ešte niekedy vráti.  Býva spôsobená viac ako jedným infekčným pôvodcom. Často je to kombinácia baktérii, Candidy a iných kvasiniek. Bežnejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí si neustále namáčajú ruky, pretože nadmerné močenie rúk narúša prirodzenú ochrannú bariéru pokožky. To umožňuje kvasinkám a baktériám dostať sa pod kožu, kde môžu spokojne rásť a vyvolať infekciu.

Ako sa paronychia prejavuje?  

Príznaky akútnej aj chronickej paronychie sú dosť podobné. Väčšinou sa od seba odlišujú rýchlosťou vzniku infekcie a jej trvaním. Chronické infekcie prichádzajú pomaly a pretrvávajú mnoho týždňov. Akútne infekcie sa vyvíjajú rýchlo, ale netrvajú dlho. Pri oboch typoch infekcie môžete pozorovať nasledujúce príznaky:

  • opuch, citlivosť a začervenanie v okolí nechtu,
  • zmena farby, tvaru, alebo štruktúry nechtu,
  • hnisom vyplnený absces,
  • oddeľovanie nechtu od nechtového lôžka.
Hnisavý prst na ruke
Autor: kckate16/Shutterstock.com

Ako sa dá paronychia liečiť? 

Liečba paronychie sa môže líšiť v závislosti od závažnosti infekcie a od toho, či je chronická alebo akútna.

Ak máte akútnu paronychiu, namočenie infikovaného nechtu do teplej vody 3 až 4 krát denne môže pomôcť znížiť bolesť a opuch. Úľava by sa mala dostaviť za pár dní. Ak sa príznaky nezlepšia, je potrebná ďalšia liečba. Na závažnú bakteriálnu paronychiu vám môže lekár predpísať antibiotiká. V prípade mykotickej paronychie sa zvyknú používať topické protiplesňové masti.

Chronická paronychia sa lieči ťažšie, pričom liečba môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Po celú dobu liečby je nevyhnutné udržiavať ruky suché a chrániť ich pred pôsobením chemikálií. Pokiaľ si to vyžaduje vaša práca, používajte rukavice a natierajte si ruky krémami, ktoré vám pomôžu obnoviť prirodzenú kožnú bariéru. Aj pri chronickej paronychii môže byť nevyhnutná antibiotická, alebo antifungálna liečba, v závislosti od pôvodcu infekcie.

Pokiaľ je vaša paronychia v štádiu hnisavého abscesu lekár vám môže absces vypustiť. Robí sa to za pomoci lokálneho anestetika, ktorý vám boľavé miesto znecitliví. Následne oddelí necht od nechtového záhybu, dostatočne na to, aby mohol hnis vytiecť.

Domáca doplnková liečba

  • Jablčný ocot

Jablčný ocot vďaka jeho antibakteriálnym a antimikrobiálnym vlastnostiam predstavuje vhodnú doplnkovú liečbu zapáleného nechtového okolia. Obsahuje totiž látky, ktoré vedia efektívne ničiť mikroorganizmy spôsobujúce paronychiu.  Na infikovaný prst si prikladajte vatový tampón namočený v jablčnom octe a nechajte pôsobiť 20 až 25 minút. Môže byť prítomné jemné štipkanie. Ak váš to štípe príliš, môžete si jablčný ocot zriediť s vodou.

  • Epsomská soľ

Menej závažnú paronychiu pomáha liečiť aj pravidelné namáčanie postihnutých prstov do teplej vody s Epsomskou soľou. Epsomská soľ môže pomôcť znížiť bolesť a opuch. Namáčajte preto prsty do roztoku niekoľkokrát denne po dobu 15 až 20 minút.

Zapálený necht na nohe
Autor: RossHelen/Shutterstock.com

Kedy je nevyhnutné navštíviť lekára?

Pokiaľ máte príznaky mierne a infekcia sa vám nerozšírila ďalej od nechta, môžete paronychiu liečiť pokojne aj doma. Ak je infekcia veľmi bolestivá, nezlepšuje sa pri domácej liečbe, alebo sa vám utvorí hnisavý absces, je dôležité aby ste vyhľadali svojho lekára.

Ako prebieha diagnostika?  

Špeciálne testy na stanovenie paronychie väčšinou nebývajú potrebné, lekár dokáže rozpoznať diagnózu aj fyzikálnym vyšetrením.  Ak sa vám však vytvoril hnisavý absces, môže vám lekár odobrať vzorku z hnisu a poslať ju do laboratória na ďalšiu diagnostiku. V „labáku“ vedia určiť ktoré konkrétne patogény vám infekciu spôsobujú. Na základe toho dostanete liečbu, na ktorú sú títo pôvodcovia najviac citliví.

Vytvoril sa mi v prste hnis, môžem si ho vytlačiť?  

Hnis z abscesu by ste si sami vytláčať nemali, mal by to urobiť váš ošetrujúci lekár, pretože si tak môžete ľahko rozniesť infekciu na iné miesta pokožky. Ak sa vám absces náhodou naruší, poriadne miesto zápalu vydezinfikujte. Ak použijete na hnis akýkoľvek tampón, alebo vreckovku, zlikvidujte ho a poriadne si umyte ruky aby sa zabránilo šíreniu choroboplodných zárodkov. Nakoniec postihnuté miesto ešte raz dobre vydezinfikujte.

Mám zvýšené riziko vzniku paronychie?    

Medzi ľudí, ktorí majú vyššiu pravdepodobnosť rozvoja tejto infekcie, patria ľudia s cukrovkou alebo tí, ktorých práca vyžaduje neustále vystavovanie rúk vode, alebo chemickým rozpúšťadlám. Medzi takéto pracovné miesta patrí barmanstvo, upratovacie práce, zubné lekárstvo, ošetrovateľstvo, umývanie riadu a kaderníctvo. Zvýšené riziko zápalu majú aj deti, ktoré si často cmúľajú palce.

Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia so zníženou imunitou a diabetici. Diabetici majú vyššie riziko rozvoja závažnejších prejavov paronychie, nakoľko ich zvýšená hladina glukózy v krvi predstavuje vhodné prostredie pre množenie kvasiniek a niektorých baktérii. Pokiaľ ide o ľudí so zníženou imunitou sú to najmä pacienti infikovaní HIV vírusom a pacienti po transplantácii orgánu, ktorí berú lieky na potlačenie imunity.

Prevencia nechtovej infekcie 

Najlepší spôsob ako znížite riziko vzniku nechtovej infekcie je dôkladná starostlivosť o vaše nechty.

  • Neobhrýzajte si nechty ani kožu v ich okolí.
  • Nestrihajte si ich príliš nakrátko.
  • Používajte čisté nožničky, určené na strihanie nechtov.
  • Udržiavajte si nechty aj ruky čisté a suché.
  • Pri práci s vodou alebo agresívnymi chemikáliami noste rukavice.
  • Ideálne nenoste rovnaké topánky dva dni po sebe (aby sa mohli úplné vysušiť).
  • Po umytí rúk si ich namastite hydratačným krémom.
  • Ak máte cukrovku, udržiavajte si hladinu cukru v krvi v zdravom rozmedzí dodržiavaním diéty a užívaním liekov.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

What Is the Best Thing to Soak an Infected Finger in?

Paronychia

How to treat paronychia (an infected nail)

Paronychia: Overview

Paronychia Treatment In Dallas

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
abnormality nechtovnechtové lôžkonechtyzápal nechtového lôžka