10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal očnej rohovky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal očnej rohovky (keratitída) je ochorenie postihujúce najpovrchovejšiu časť oka. Vzniká z rozličných príčin, najčastejšie sú infekcie, dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek a úrazy. Prejavuje sa červenými opuchnutými očami, ktoré silno bolia a pália. Možné sprievodné príznaky sú svetloplachosť a poruchy videnia. Zápal očnej rohovky má dobrú prognózu, ale závažné a zanedbávané prípady môžu spôsobiť nezvratné poškodenie rohovky a poruchu zraku.

Vznik a príčiny

Rohovka je vonkajšia časť oka, ktorá chráni hlbšie uložené štruktúry pred poškodením. Jej zápal je spôsobený buď infekciou, alebo mechanickým poškodením a dráždením. Neinfekčná keratitída obvykle vzniká ako následok úrazu, pri ktorom dôjde k poškriabaniu alebo inému poškodeniu rohovky. Toto poškodenie umožňuje vstup baktérií do rohovky a prechod do infekčného zápalu. Infekčný zápal rohovky môže byť spôsobený vírusmi herpesu (ktoré tiež napádajú spojivku), alebo baktériami, plesňami a prvokmi.

Tento druh zápalu obvykle vzniká ako následok dlhodobého nosenia kontaktných šošoviek bez zachovania pravidiel hygieny. Ďalšie možné príčiny sú chemické poškodenie alebo vysoké dávky UV žiarenia, napríklad u zváračov. Zápal rohovky tiež vzniká ako následok nedostatočnej tvorby sĺz.

Príznaky

Zápal rohovky sa typicky prejavuje sčervenanými, vysoko prekrvenými očami, bolesťou, svrbením a škriabaním v oku a pocitmi cudzieho telesa. Keďže do oka a celého jeho okolia vedie mnoho nervových vlákien, ochorenie je veľmi nepríjemné a bolestivé. Zapálená rohovka je na pohľad matná, oči a spojivky sú napuchnuté. Pacienti s keratitídou často pociťujú prechodné poruchy a zmeny videnia i svetloplachosť. Komplikácie ochorenia sú pri liečbe vzácne, ale zápal môže prejsť do chronicity alebo spôsobiť nezvratné poškodenie zraku, či dokonca slepotu. Ide však o veľmi vzácne prípady.

Diagnostika

Diagnostické metódy pre keratitídu sú pomerne jednoduché. Prítomnosť ochorenia sa dá odhaliť už pri základnom vyšetrení oka a skúmaní jeho reakcie na svetelné podnety. V prípade potreby sa pôvodca infekcie a jeho citlivosť na liečbu stanoví mikrobiologickou kultiváciou zo vzorky sĺz pacienta.

Liečba

Liečba závisí od príčiny zápalu. Zápal z neinfekčných príčin sa obvykle zahojí bez lekárskej starostlivosti, ale príznaky ochorenia zmierni a liečbu uľahčí vyhýbanie sa zdrojom prudkého svetla, ako je televízor či slnko a dočasné nenosenie kontaktných šošoviek. Infekčné zápaly sa liečia prípravkami hubiacimi pôvodcov nákazy. Obvykle sú to antibiotiká, antimykotiká a antiherpetiká, podávané vo forme očných kvapiek. V prípade nezvratného poškodenia rohovky a zraku je možná jej transplantácia.

Prevencia

Základom prevencie vzniku zápalu očnej rohovky je poctivé dodržiavanie pravidiel starostlivosti o kontaktnú šošovku, jej pravidelné vymieňanie a všeobecná očná hygiena. Používanie pomôcok na ochranu zraku pri zváraní, pozeraní na zatmenie slnka či používanie plaveckých okuliarov pri plávaní v chemicky ošetrovaných bazénoch alebo v rybníkoch tiež spoľahlivo znižuje riziko vzniku zápalu. Ak má pacient práve prebiehajúcu infekciu herpesu, odporúča sa vyhýbať kontaktu s očami a ich okolím bez predošlého dôkladného umytia rúk.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť okacitlivosť oka na svetlokeratitídaočipocit pichaniarohovkazačervenanie