10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Zápal priedušiek

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bronchiolitída(zápal priedušiek) je bežná infekcia pľúc u malých detí a dojčiat. Spôsobuje zápaly a kongesciu (zvýšené prekrvenie alebo nahromadenie krvi v orgáne). Nastáva, keď vírus infikuje bronchioly, ktoré sú najmenšími dýchacími cestami v pľúcach. Vzniká hlien, ktorý sťažuje voľný prienik vzduchu do pľúc. Vrcholným časom choroby sú zimné mesiace.

Liečba

Bronchiolitída zvyčajne trvá 2 – 3 týždne. Väčšine detí stačí domáca opatera s podpornou starostlivosťou. Je dôležité sledovať dýchanie, schopnosť hovoriť alebo plakať. Keďže zápal je spôsobený vírusom, nezaberajú naň antibiotiká, ktorými sa liečia bakteriálne infekcie. Ak však dieťa trpí súvisiacou bakteriálnu infekciou, ako je zápal pľúc, lekár môže predpísať antibiotikum.

Lieky, ktoré otvárajú dýchacie cesty, ani perorálne kortikosteroidy sa nepreukázali ako účinné. Je vhodné držať dieťa čo najčastejšie vzpriamené, aby sa mu ľahšie dýchalo, podávať mu množstvo tekutín, vody a ovocných štiav, udržiavať čistý a vlhký vzduch, no nevyhrievať ho priveľmi, pretože teplota ho vysušuje.

Prevencia

Keďže vírusy, ktoré spôsobujú bronchiolitídu, sa šíria z človeka na človeka, jedným z najlepších spôsobov ako zabrániť nákaze, je časté umývanie rúk všetkých členov domácnosti, prípadne nosenie rúška. Vhodné je obmedziť kontakt s ľuďmi s chrípkou či nádchou, čistiť a dezinfikovať predmety v domácnosti, najmä hračky a kľučky, nepoužívať spoločné uteráky ani riad. Deti staršie ako 6 mesiacov sa odporúča očkovať proti chrípke.

Príznaky

Bronchiolitída sa začína podobnými príznakmi ako bežné prechladnutie, tie však postupujú do pretrvávajúceho suchého kašľa, sípavého a sťaženého dýchania, mierne zvýšenej teploty až horúčky, nechutenstva či upchaného nosa. U dojčiat môže nastať aj infekcia uší – zápal stredného ucha. Symptómy sa môžu prejavovať niekoľko dní až týždňov, dokonca mesiac. U väčšiny detí je vhodné domáce liečenie, len malé percento prípadov si vyžaduje hospitalizáciu.

Vznik a príčiny

Väčšina prípadov je spôsobená respiračným syncyciálnym vírusom (RSV). Je to bežný vírus, ktorý infikuje asi každé dieťa do veku 2 rokov. Ohniská infekcie narastajú každú zimu.Bronchitída môže byť spôsobená aj inými vírusmi vrátane tých, ktoré spôsobujú chrípku alebo bežnú nádchu. Dojčatá môžu byť reinfikované RSV, pretože existuje viacero typov. Vírusy, ktoré infekciu spôsobujú, sa ľahko šíria. Prenášajú sa mikrokvapôčkami vo vzduchu z kašľa či kýchnutia iného infikovaného človeka alebo cez spoločne používané predmety ako riady, uteráky či hračky. Bronchitída je veľmi častá u detí, no jej priebeh je zvyčajne mierny. Riziko je vyššie, ak sú bábätká dojčené menej ako 2 mesiace alebo vôbec, ak sú deti vystavené cigaretovému dymu, sú v blízkosti škôlkarov, majú vrodenú srdcovú či pľúcnu chybu alebo sa narodia predčasne.

Kedy navštíviť lekára

Vyhľadať lekárske vyšetrenie sa odporúča, ak dieťa odmieta jesť a piť alebo začne prudko a hlboko dýchať. Pozornosť treba zvýšiť pri dieťati mladšom ako 12 týždňov, ktoré má rizikové faktory pre vznik zápalu, pri predčasne narodenom dieťati alebo dieťati so zhoršeným stavom srdca a pľúc. Nasledujúce príznaky sú dôvodom na okamžitú lekársku pomoc: zvracanie, dýchavičnosť, plytké a rýchle dýchanie (viac ako 60 nádychov za minútu), apatický vzhľad, zmodraná koža, pery a nechty, odmietanie tekutín.

Diagnóza

Diagnostika choroby je zvyčajne založená na symptómoch a vyšetrení dýchania dieťaťa stetoskopom. Lekár sa tiež informuje o dýchaní, teplote a dehydratácii dieťaťa a o tom, ako dlho ťažkosti pretrvávajú. Röntgenové vyšetrenie a krvné testy sa zväčša realizujú len v mimoriadnych prípadoch. Niekedy je potrebné testami vylúčiť podobne sa prejavujúce ochorenia ako cystická fibróza či astma.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlakašeľpľúcaprieduškyslabosťteplotaúnavazápal priedušiek